Čeští politici šíří svými výroky rasismus, zní z Evropy

Tereza Šídlová
5. 3. 2011 7:00
Rada Evropy si na prvním místě všimla protiromských výroků českých politiků
"Slavné Čunkoboxy". Aneb někdejší vicepremiér Jiří Čunek u kontejnerových domů pro Romy.
"Slavné Čunkoboxy". Aneb někdejší vicepremiér Jiří Čunek u kontejnerových domů pro Romy. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Víc než dřív čelí Češi kritice, že tu z vlivných politických kruhů často zní rasistické a protiromské výroky.

Léta dostává Česko upomínky z mezinárodní scény, aby vyřešilo diskriminaci romských dětí ve školách či aby neuzavíralo romskou komunitu do ghett.

V poslední zprávě komisaře pro lidská práva Rady Evropy se na prvním místě objevila následující slova: Znepokojivé jsou časté rasistické a protiromské výroky mezi vlivnými politiky.

Zpráva komisaře Thomase Hammarberga popisuje zkušenosti, které expert Rady Evropy nabyl při své dvoudenní návštěvě Česka loni na podzim.

"Cukrování" s cikány

A to se tehdy jen o pár dní minul s jedním z nejkřiklavějších příkladů silných slov na adresu Romů ze strany českého politika za poslední dobu.

"Počet Romů narostl za posledních pět let na 5 procent, roztahují se ve městě, otravují, kradou, znásilňují. Čas, kdy slušný občan pracuje, cikáni tráví rozvalení na lavičkách na náměstí a spokojeně klábosí," stojí v prohlášení, které loni v listopadu vyvěsil starosta Nového Bydžova Pavel Louda (ODS).

Situace v Bydžově se vyostřila do protiromských nálad po znásilnění mladé ženy. Starosta svou výzvu ukončil slovy: Cukrování života cikánů už bylo dost.

"Já mám jiný pohled, než je ten ze zahraničí a než má někoho, kdo pod rouškou lidských práv zavírá oči před nedodržování zákona. Kritice ze Štrasburku se můžu jen smát," reagoval na kritiku zvenčí starosta Louda.

Prohlédněte si fotografie: Jak se žije v břeclavském ghettu?

Dynamit Liany Janáčkové

Louda také nedávno svolal do Bydžova Ivana Řápková (ODS).

Janáčková se víc než čímkoli jiným proslavila výrokem: "Nesouhlasím s jakoukoli integrací, bohužel jsem rasistka." A měla mluvit také o odstřelování Romů dynamitem.

"Já to říkám na tvrdo, ale říkám to, co většina obyvatelstva. Když se o takovém problému nemluví, mohou se ho ujmout extremisté," tvrdí Janáčková.

Na sletu padl mimo jiné návrh, aby bylo obyvatelům za narušování pořádku a soužití možné zakázat v obci či městě pobývat až na rok. Proti návrhu se ozvalo například sdružení Výbor pro odškodnění romského holocaustu, které se obává, že povede k radikalizaci.

Zmocněnkyně zatím mlčí

Janáčkovou přitom při obhajobě senátorského křesla loni podpořil premiér Petr Nečas. A to navzdory domácí ostravské organizaci ODS.

Sám Nečas dlouho čelil kritice, že romskou problematiku přehlíží. Trvalo půl roku, než našel nástupkyni zmocněnce pro lidská práva Michaela Kocába, kterého z úřadu vlády nekompromisně vyprovodil.

Nová vládní postava, která má agendu na starosti, se k problematice ani po dvou týdnech, co je v úřadu, sama nevyjádřila.

"Vládní zmocněnkyně pro lidská práva obdržela text sdělení evropského komisaře dnes odpoledne. Za Českou republiku lze konstatovat, že situace Romů patřila pro její předchůdce mezi priority a za klíčovou ji považuje i současná zmocněnkyně. S konkrétními body kritiky se v současné době seznamuje," vzkázal přes sms zprávu mluvčí vlády Jan Osúch.

Pochvala za tresty pro žháře

Není to úplně poprvé, co se experti ze zahraničí zaměřují na protiromské tendence v českém veřejném a politickém životě. Například zpráva amerického ministerstva zahraničí týkající se lidských práv si v roce 2007 všimla politiky i výrokům vůči Romům ze strany bývalého šéfa KDU-ČSL Jiřího Čunka.

Premiér jmenoval nástupkyni Michaela Kocába Moniku Šimůnkovou
Premiér jmenoval nástupkyni Michaela Kocába Moniku Šimůnkovou | Foto: Tereza Šídlová

Lidskoprávní experti ze zahraničí už dříve konstatovali, že v Česku lze na protiromské rétorice získat politické body.

S pochvalou naopak mezinárodní společenství přijalo to, že české úřady začaly rasistické zločiny rázně trestat. I ve francouzském Štrasburku si všimli přísných trestů, které si už odpykávají žháři z Vítkova.

Více než dvacetileté vězení pro mladíky, jejichž útok bude mít pro malou Natálii Kudrikovou následky doživotně, komisař pochválil.

Nekompromisní trest tehdy podpořili všichni vrcholní politici. Byli za jedno i kvůli jeho odstrašujícímu účinku.

Jediný, kdo trest zpochybnil, byl prezident Václav Klaus. Od začátku přitom trest ostře odsuzoval, v dubnu 2009 ho nazval surovým a odporným. 

"Výše trestů se mi zdá nečekaná, nečekaně vysoká. Jenom se zamýšlím nad tím, jestli taková výše trestu, kterou porovnávám s některými žádostmi o milost, které dostávám, opravdu bude tou nejsprávnější cestou, jak zabránit do budoucna opakování podobných jevů," řekl tehdy Klaus.

Prohlédněte si fotogalerii: Kudy vede cesta z ghetta:

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Služba HBO Max zřejmě do Česka dorazí až příští rok

HBO možná zprovozní svou videotéku HBO Max v některých částech Evropy včetně Česka až příští rok. Firma se nyní soustřeďuje na Latinskou Ameriku, kde službu zpřístupnila 30. června. "Proto možná odložíme vstup na některé evropské trhy do začátku roku 2022," oznámil Pascal Desroches, finanční ředitel nadnárodní skupiny WarnerMedia, do které HBO náleží.

Podle webu Filmtoro.cz už česká pobočka potvrdila, že spuštění HBO Max pro zdejší zákazníky se odkládá na rok 2022. Dle dřívějšího plánu měla videotéka do Evropy dorazit ve druhé polovině letošního roku.

před 6 hodinami

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy