Praha - "Nebudu to já, kdo zruší poplatky," nechala se slyšet Topolánkova kandidátka na post ministryně zdravotnictví, dosavadní senátorka Daniela Filipiová.
Jedenapadesátiletá členka ODS hodlá na Julínkovu práci v resortu navázat i se členy týmu, který doposud na ministerstvu působí.
Změny se chystají hlavně v komunikaci, například s koaličními partnery. "Snažila bych se s nimi vyjasnit, jaké byly kritické body u zdravotních zákonů a jak najít kompromis přijatelný pro všechny strany," řekla Filipiová Aktuálně.cz. "Chci se pokusit znovu zákony projednat v koalici, když už ne všechny, tak aspoň část," dodává.
Filipiová je původní profesí architektka. Žije v Praze a právě silná pražská organizace ODS v její osobě získá "svého" ministra, o kterého si říkala už na podzimním kongresu strany.
U opoziční ČSSD to Filipiová pravděpodobně nebude mít snadně. V senátu se od roku 2000, kdy byla poprvé zvolena, specializuje na zdravotnictví a sociální věci, sociální demokraté ale předpokládají, že na funkci nebude stačit.
"Senátorky Daniely Filipiové je možné si vážit za její nelehký životní osud, ale její dosavadní kariéra nesvědčí o tom, že by byla schopna být dobrým krizovým manažerem, kterého české zdravotnictví tolik potřebuje. Je zřejmé, že ministerstvo bude nadále řízeno stávajícími poradci a náměstky, jejichž bude paní Filipiová monstrancí," myslí si předseda ČSSD Jiří Paroubek.
ZPĚT na grafiku Nové vlády Mirka Topolánka
Nelehkým životním osudem je míněn fakt, že Filipiová prodělala v osmdesátých letech neúspěšnou operaci míchy a od té doby se pohybuje jen s pomocí ortopedického vozíku.
Zkušenost s handicapem využívá podle svých slov i v pracovním životě. Jak v senátu, tak v oboru architektury. Je autorkou knihy Život bez bariér" a odborné publikace Projektujeme bez bariér" (2002). Působí jako předsedkyně skupiny za odstraňování bariér při České komoře architektů.
Do ODS vstoupila Filipiová v roce 1997. Do té doby v žádné politické straně nebyla. Je vdaná a má dvě dcery.