Jančík byl zvolen do čela radnice napodruhé. Ještě v červnu ho místní sdružení v Praze 5 z kandidátky pro komunální volby vyřadilo, protože čelil mezi kolegy podezření, že stojí za fingovaným růstem členské základny ODS v obvodě.
Tehdejší rozkol muselo řešit nejvyšší vedení ODS, na jehož zásah se Jančík na kandidátku vrátil.
ČTĚTE VÍCE:
Spory na pokračování
Odpor vůči Jančíkovi v ODS však neustal ani po volbách. Starostou byl zvolen až po třetím hlasování, přičemž při druhé volbě neuspěl jančíkův kolega z ODS Lukáš Herold.
Při dnešní volbě získal jediný kandidát Jančík 28 hlasů, o šest víc, než bylo potřeba. Proti byli čtyři zastupitelé. Jeden hlas byl neplatný, někteří zastupitelé nevolili.
Jančík se stal starostou díky koaliční smlouvě, kterou podepsala část zastupitelů ODS, ČSSD a část SNK Evropských demokratů. Patrně ho volily i dvě nyní nezávislé zastupitelky, které původně kandidovaly za Stranu zelených.
Zastupitelský klub ODS čítající 23 členů je rozdělen. Jančíkových šest odpůrců bude v opozici. Při dnešní volbě demonstrativně opustili sál.
Stejně se zachovali i tři zastupitelé Strany zelených.
ODS v Praze 5 se pře už dlouho
Ke zvolení Jančíkovi opět pomohla schůzka znesvářených skupin ODS v Praze 5 s primátorem a čerstvým 1. místopředsedou strany Pavlem Bémem. Právě on podepsal i červnovou dohodu soupeřících stran, podle níž se Jančík vrátil na kandidátku.
Bém se s oběma skupinami sešel i toto pondělí. Schůzka byla už jen informativní, Jančík primátora seznámil s předběžnou koaliční dohodou. Bém to údajně vzal na vědomí.
Kromě aféry s černými dušemi v ODS čelil Milan Jančík ještě několika dalším. Například v lednu na něj bylo podáno trestní oznámení pro porušení pravomoci veřejného činitele. Jeho autoři tvrdili, že Jančík podepisoval zakázky, aniž k tomu byl oprávněn.
ČTĚTE VÍCE: