Mrtvé duše: ODS škrtala na kandidátce

Sabina Slonková, Martina Macková
13. 6. 2006 11:29
Praha - Rozkol v ODS v Praze 5 pokračuje: straníci vyškrtli z kandidátky pro komunální volby starostu Milana Jančíka. Kauzou se zabývají i špičky ODS.
Členové pražské ODS, starosta Prahy 5 Milan Jančík a primátor Pavel Bém.
Členové pražské ODS, starosta Prahy 5 Milan Jančík a primátor Pavel Bém. | Foto: Aktuálně.cz

Dlouhodobé neshody vyhrotilo letos v lednu podezření, že kdosi v oblastním sdružení uměle navyšoval počty členů.

Deník Aktuálně.cz tehdy informoval, že autorství operace s "mrtvými dušemi" připisují straničtí oponenti právě Jančíkovi.

Ten jakoukoli roli v příběhu popřel, v pondělí v noci ale přišel o možnost v podzimních volbách obhajovat svůj post.

"Na kandidátní listině se neobjeví. Případ s umělým navyšováním členské základny k tomu bezpochyby přispěl," popsal verdikt včerejšího volebního shromáždění místního sdružení ODS jeho účastník Lukáš Herold. Stranickým lídrem v této části Prahy bude bývalý místostarosta Petr Horák

Starosta Jančík rozhodnutí svých kolegů veřejně nekomentoval, nebyl v pondělí večer k zastižení. Herold nicméně uvedl, že počítají s tím, že se Jančík pokusí dnešní verdikt zpochybnit.

Již dříve Jančík jakékoli manipulace ostře odmítl: "Je to hovadina. Naprostý nesmysl."

Členové, které nikdo neviděl

Podezření o "mrtvých duších" se objevilo krátce poté, co v polovině loňského prosince v rozmezí několika málo dnů vzrostl počet členů ODS v Praze 5 o více než 130 lidí.

Většina z nich nesložila podle obvyklých zvyklostí členské příspěvky do rukou pokladníků, ale přímo na účet.

Dramatický nárůst nových členů zvýšil šance Jančíka a jeho příznivců získat početní převahu v ODS v Praze 5 a mohl mu pomoci získat pozici na kandidátní listině.

Jančíkovi odpůrci ale dnes dali najevo, že výše zmíněné prosincové členy ODS považují za fiktivní. Opřeli se mimo jiné i o znalecký posudek, který si nechali vypracovat a z nějž vyplývá, že minimálně 60 podpisů nových členů je s nejvyšší pravděpodobností zfalšovaných.

Případem se v lednu začala zabývat i hlavní kancelář ODS. Stranické špičky ale tehdy dávaly najevo, že nehodlají problém v Praze 5 řešit s ohledem na blížící se volby.

Před více než týdnem čekali špičky ODS na volební výsledek, dnes se musí zabývat aférou mrtvých duší
Před více než týdnem čekali špičky ODS na volební výsledek, dnes se musí zabývat aférou mrtvých duší | Foto: Ondřej Besperát

"Doufám, že se tím už nyní bude výkonná rada ODS zabývat. Už jsme o to požádali," dodal Herold.

Manažer ODS: řešení najdeme

Hlavní manažer ODS Jaroslav Jurečka Aktuálně.cz potvrdil, že kauzou se budou zabývat špičky ODS.

Už dnes se nad problémem zamyslí celorepublikový výbor, zítra pražská regionální rada. Rozuzlení ale nepřijde tak rychle.

"Nelze čekat řešení tohoto problému během několika minut, když se vyvíjel několik měsíců," řekl Aktuálně.cz Jurečka. "Řešení musí vzejít z politických dohod a nápravy nedostatků," dodal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy