Starosta Prahy 5 opět čelí obvinění

30. 1. 2006 12:05
Praha - Milan Jančík (ODS) čelí trestnímu oznámení pro podezření ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Měl prý zadávat zakázky, ačkoli na to neměl právo.
Starosta Prahy 5 Milan Jančík (ODS)spolu s primátorem Pavlem Bémem
Starosta Prahy 5 Milan Jančík (ODS)spolu s primátorem Pavlem Bémem | Foto: Aktuálně.cz

Podle autorky podání Marie Roubalové zadával Jančík v uplynulých měsících zakázky do 100.000 korun, ač k tomu neměl platné pověření zastupitelů.

Jančík: Nepochybil jsem

Jančík označil takové oznámení za folklor. Je přesvědčen o tom, že nepochybil.

Jančík měl podle Roubalové pověření zadávat zakázky do 100.000 korun ještě podle starého zákona o jejich zadávání. Jeho platnost skončila se vstupem České republiky do Evropské unie, kdy začal platit nový předpis. "Nové pověření pro starostu však zastupitelé schválili teprve letos v lednu," uvedla Roubalová.

Mezi tím, tedy zhruba po 20 měsíců, měl podle ní Jančík všechny zakázky do 100.000 korun předkládat ke schválení radním. Prý to nedělal.

Odčerpal Jančík přes 3,5 milionu?

Za loňský rok bylo jen z jedné z rozpočtových kapitol tímto způsobem odčerpáno 3,5 milionu korun, uvádí se v oznámení, které má k dispozici agentura ČTK.

"Počkejme, až to bude prošetřeno, to bude jednoznačný závěr. Vzhledem k tomu, že na mě toho už bylo podáno mnoho a vždy všechno dopadlo v pořádku, jsem osobně přesvědčen, že i toto dopadne bez problému," řekl starosta. Mluvčí radnice Jiří Baumruk později uvedl, že věcí se zabývala prověrka z magistrátu. Žádný nedostatek podle něho nezjistila. "Kontrola pouze doporučila pověření aktualizovat tak, aby odkazovalo na nový zákon," sdělil mluvčí.

Policie se o Jančíka nezajímá poprvé

V minulosti policie vyšetřovala Jančíkovy kroky v souvislosti s prodejem funkcionalistického domu v Zubatého ulici. Nájemníci starostu podezřívali z pletichy při veřejné soutěži. Podle policie se trestný čin nestal, státní zástupce to potvrdil. Policie ale Jančíka stále prověřuje v souvislosti s plánovaným nákupem pozemků Českých drah na Smíchově, který se nakonec neuskutečnil. Policisté starostu obvinili z pokusu o porušování povinnosti při správě cizího majetku, žalobce však stíhání zrušil; případ vrátil policii k došetření.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Policie v Rusku zadřela před univerzitou dvacet lidí. Protestovali proti novému zákonu

Ruská policie dnes zadržela dvě desítky demonstrantů, kteří u budovy Moskevské státní univerzity protestovali proti novému zákonu o osvětě. Oznámil to list Kommersant. V budově univerzity se zrovna debatovalo s jedním z poslanců o zákonu, který kritizují představitelé školství, ekologie, kultury a informačních technologií. Mezi zadrženými se ocitl i jeden z poslanců moskevského sněmu.

Další zprávy