Květnový výzkum se uskutečnil v době od 22. května do 1. června 2020, tedy již po skončení nouzového stavu a v době uvolňování přijatých opatření.
K výrazným změnám podle STEMu ve volebních preferencích zatím nedošlo. Trochu získali ti, kteří byli nejvíce vidět: ANO a ČSSD.
ANO podle výzkumníků sice v průběhu krize posílilo, kvalita jeho podpory je ale spíše průměrná. ČSSD byla jako součást vládní koalice při řešení epidemie také více vidět, díky čemuž též zaznamenala nárůst. "Vztah ke straně i zájem příznivců sociální demokracie o politiku je však nadále chabý," konstatuje STEM.
Naopak opoziční Piráti si oproti počátku krize pohoršili - z březnových 15,2 na květnových 12,8 procenta. "U politicky motivované části obyvatelstva tolik neztratili, pro širokou veřejnost ale patrně nejsou příliš srozumitelní," uvádí STEM.
ODS je na místě třetím a vykazuje podle autorů volebního modelu stabilní charakteristiky jak co do rozsahu, tak i kvality přízně. Ubyla jí podpora jen mírně z 11,8 na 11,4 procenta.
Obdobně "zůstala na svých" i KSČM. V březnu by dle volebního modelu STEM skončila se ziskem 7,4 procenta, v květnu by dostala 7,3 procenta hlasů.
Výrazněji ztratila SPD. Zatímco v květnu by dostala 6,5 procenta hlasů, v březnu to bylo 8,6. V průběhu krize si dle STEMu nejspíš nenašla silnější protestní téma.
Poslední stranou, která by se v květnu probojovala do sněmovny, by byli lidovci. Ti si polepšili z 5,5 na 6,1 procenta hlasů.
Pro vstup do sněmovny nutnou pětiprocentní hranici by v květnu nepřekonal STAN (4,2 procenta) ani TOP 09 (3,3 procenta). Lépe než topka dopadla ještě Trikolóra poslance Václava Klause mladšího, obdržela by 3,5 procenta hlasů.
Pro srovnání: volební model STEM v březnu 2020
Vládní většina 105 hlasů
Procentní zisky stran ve volebním modelu ještě nevyjadřují konečný výsledek voleb. Ten vznikne až přepočítáním výsledků voleb v jednotlivých krajích na volební mandáty.
Podle něj by ANO získalo 88 křesel, Piráti 31, ODS 25, ČSSD 17, KSČM 15 a KDU-ČSL stejně jako SPD 12 mandátů. Současná koalice ANO a ČSSD by tak měla většinu 105 hlasů.
Při dotazu, zda se respondenti chtějí zúčastnit poslaneckých voleb, odpovědělo kladně 55 %, záporně 26 % a rozhodnuto podle vlastního vyjádření není 19 % dotázaných. Ochota účastnit se voleb je nižší než obvykle, uvádí STEM.
Průzkumu agentury STEM se zúčastnilo 1086 lidí starších 18 let. Statistická chyba činí kolem plus minus dvou procentních bodů u menších stran, u větších stran kolem plus minus tří procentních bodů.