Bránit Zemanovi v cestě do Moskvy? Poslanci se neshodnou

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
10. 4. 2015 8:18
Cesta prezidenta Miloše Zemana do Moskvy na 70. výročí konce druhé světové války nadzvedává řadu českých politiků ze židle. Má se Zeman oslav účastnit, nebo by mu vláda měla cestu zakázat?

Praha - Účast na oslavách konce druhé světové války v Moskvě takový problém není, vojenská přehlídka ano. Vláda by proto buď měla prezidentovi Miloši Zemanovi květnovou cestu do Moskvy zakázat, nebo dát jasný mandát, jakých akcí se má zúčastnit.

Myslí si to poslanci oslovení deníkem Aktuálně.cz. Nejtvrději proti Zemanově cestě vystoupil místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, podle něhož by účast na přehlídce byla "urážkou minimálně poloviny padlých".

Naopak proti není například předseda dolní komory Jan Hamáček (ČSSD), podle něhož je správné připomenout památku desítek tisíc vojáků Rudé armády, kteří padli při osvobozování Československa.

Cestu by nezakazoval ani bývalý diplomat Milan Šarapatka (nezařazený), který se domnívá, že prezident se nejkontroverznějším akcím vyhne. Uznává však, že pokud by se účastnil zmíněné vojenské přehlídky, mohlo by to být vnímáno jako určitý problém.

Sněmovna se měla cestou do Moskvy zabývat v úterý, kdy tento bod navrhl Kalousek, vládní poslanci ho však přehlasovali. Ve čtvrtek pak na toto téma interpelovala Miroslava Němcová (ODS) premiéra Bohuslava Sobotku, který případný zákaz označil za bezprecedentní otevřený konflikt mezi ústavními institucemi.

Ivan Gabal (nestraník za KDU-ČSL) - člen výboru pro obranu

Sociolog Ivan Gabal on-line v redakci Aktuálně.cz
Sociolog Ivan Gabal on-line v redakci Aktuálně.cz | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Měl by prezident Zeman odjet do Moskvy – i v případě, že by se nezúčastnil vojenské přehlídky?

Myslím, že předepisovat, kam má nebo nemá jet, je trochu nadbytečné. Já bych asi spíše uvítal, kdyby mu vláda vymezila politický mandát, jaké politické pozice má hájit a jak je má prezentovat. To je asi to hlavní. Jde o to, aby prezident ve svých názorech a chování reprezentoval vládu. Že by si neměl podávat ruku s diktátory a lidmi, kteří mají ruce od krve, snad ví sám od sebe. A také předpokládám, že ho bude doprovázet někdo z ministerstva zahraničí a tyto věci se dohodnou. Že by vláda mohla cestu odmítnout, je situace, která by byla, slovy amerického velvyslance, prekérní.

Jak by se k účasti prezidenta na oslavách měla postavit vláda?

Samozřejmě nechci vládě nic předepisovat, protože jednání musí být velmi složité. Ale můj názor je, že pokud se prezident rozhodne, že tam chce jet, a sám nedospěje k opačnému názoru, tak by vláda měla mírnit rizika skrytých politických agend, které tam v jednáních s jeho partnery mohou být obsaženy. My bychom měli jasně říct, podobně jako naši partneři v Alianci a EU, že odmítáme ruskou agresi vůči Ukrajině a anexi Krymu a že podporujeme ekonomické sankce. Právě při příležitosti konce 2. světové války je potřeba Rusku jasně dát najevo, že tlačení světa do nové války je neakceptovatelné.

 

Právě se děje

Další zprávy