Sobotka: Odmítnutí Zemanovy cesty do Moskvy poškodí Česko

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
Aktualizováno 9. 4. 2015 16:39
Ministři se nemohou shodnout, zda mají schválit květnovou cestu prezidenta Miloše Zemana na oslavy konce 2. světové války. Premiér Bohuslav Sobotka je nabádá, aby cestu neodmítali.
Premiér Bohuslav Sobotka nechce jít do konfliktu s prezidentem Zemanem
Premiér Bohuslav Sobotka nechce jít do konfliktu s prezidentem Zemanem | Foto: Jiří Koťátko

Praha - Dávám přednost jednání před siláckými gesty, vysvětlil premiér Bohuslav Sobotka, proč nechce bránit květnové cestě Miloše Zemana do Moskvy na oslavy 70. výročí konce 2. světové války.

"Jsem přesvědčen o tom, že není namístě, abychom vyvolávali takto rozsáhlý konflikt mezi ústavními činiteli," odpověděl Sobotka na čtvrteční interpelaci opoziční poslankyně Miroslavy Němcové z ODS. Ta chtěla vědět, zda premiérovi nevadí, že se Zeman v Moskvě postaví po bok například severokorejského diktátora Kim Čong-una.

Novinářská cena 2014

Válka o Ukrajinu 2014

Denně detailně sledujeme události na Ukrajině. Podpořte Aktuálně.cz a jeho ukrajinské zpravodajství v Novinářské ceně.

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >> Děkujeme!

Předseda vlády jí odpověděl, že pokud by kabinet cestu neschválil, udělal by "naprosto bezprecedentní krok", který by poškodil Česko navenek. "Byli bychom vnímáni jako země, kde spolu nejsou ústavní činitelé schopni mluvit, koordinovat své postoje a postupovat vůči sobě takovým způsobem, to znamená, že si vzájemně hází klacky pod nohy," dodal.

"Pokládám to za skutečně mimořádný nástroj a nemyslím si, že toto je ta situace, kdy by vláda takovýto nástroj měla použít," podotkl k možnému odmítnutí cesty s tím, že ani kvůli konfliktu na Ukrajině a chladným vztahům s Ruskem není možné zapomenout na to, že při osvobozování Československa zahynulo 100 tisíc vojáků Rudé armády.

Zeman se navíc nebude v Moskvě účastnit žádných jednání, která by mohla změnit postoj vlády k situaci na východě Ukrajiny a protiruským sankcím. V tomto směru se prý spojenci nemusí ničeho obávat.

Exsenátor a oddaný přítel Ruska Jiří Vyvadil na svém profilu na Facebooku uvedl, že vyhlásil sbírku, kterou chce finančně podpořit cestu Zemana do Moskvy. Všechny peníze, které lidé pošlou, chce poté zaslat na konto Kanceláře prezidenta republiky. Vyvadil hodlá sám na účet poslat 1000 korun.

Vláda rozhodne příští týden

Vláda se Zemanovou cestou zabývala ve středu, jednání ovšem přerušila. Mezi ministry totiž nepanoval jednotný názor.

Ministr zahraničí a Sobotkův spolustraník Lubomír Zaorálek má na příští schůzi předložit podrobnosti k cestě a k akcím, kterých se chce prezident v Rusku zúčastnit. Teprve podle toho se ministři rozhodnou.

Proti cestě ovšem hlasitě brojí opozice. Němcová kritizovala hlavu státu již před několika týdny, šéf poslanecké frakce TOP 09 Miroslav Kalousek pak chtěl diskusi o Zemanově výjezdu prosadit v úterý jako bod jednání Sněmovny. Zabránili mu v tom ale vládní poslanci, což Kalousek označil za zbabělost, alibismus a ukázku nečitelnosti současné zahraniční politiky.

Zeman bude v Moskvě jedním z mála lídrů členských států Evropské unie, který se oslav zúčastní. Podle prezidenta by neúčast na akci byla urážkou padlých sovětských vojáků.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy