Praha - Vicepremiér Jiří Čunek na poslední chvíli přepisoval majetkové přiznání. Zapomněl totiž, že zdědil dům ve Zlíně.
Ještě před týdnem přitom přiznal jen novou zahradu a garáž.
Čtěte také: Čunek ukázal majetek. Dostal zahradu a garáž
Oprava je běžná věc
Jiří Čunek ještě v dokumentu, který vyplnil a podepsal 27. června, přiznal darovanou zahradu a garáž v hodnotě 135 tisíc a hypotéku.
Poslední den, ve kterém je možné přiznání odevzdat, ale doplnil kolonku darů ještě o dům. A přiznání kompletně vypsal a podepsal znovu.
"Ano, pan ministr poslal nové přiznání faxem v termínu, protože si uvědomil, že na něco zapomněl," potvrdila Dana Šedivá z mandátového a imunitního výboru senátu.
Čunek zapomněl nejen na nový majetek, ale i na jednu ze svých funkcí. V kolonkách mu napoprvé chyběl post v městském zastupitelstvu Vsetína, kde léta starostoval.
Výši dluhů ale neopravoval. Hypotéka 1,29 milionu korun zůstala v obou přiznáních totožná. Ministr je nyní na dvoutýdenní dovolené, v době vládní pauzy totiž bude jako první místopředseda zastupovat premiéra Mirka Topolánka.
Vše je možné, jako u stran
Čunkovi v žádném případě nehrozí žádný postih. Podle zákona politici a funkcionáři mohou svá majetková přiznání opravovat a dokonce doplňovat a to nejen do termínu odevzdání. Ale i po něm.
Funguje to tak, že napíší dopis, ve kterém registr požádají o doplnění. Ten novou informaci zahrne do přiznání a zveřejní.
"Na doplnění není žádný termín," potvrdil Aktuálně.cz tajemník mandátového a imunitního výboru sněmovny Ladislav Žák. Je to podobná situace jako v případě výročních zpráv politických stran. S těmi jsou každoročně problémy, protože partaje zprávy o svém hospodaření neodevzdávají v termínu a se všemi náležitostmi.
Sankce za zpoždění však nehrozí, protože strany mohou také nedostatky doplnit.
Do majetkových přiznání politiků ale mohou zasáhnout i lidé. To když mají pocit, že politik například získal víc než přiznává.
"Každý, kdo zjistí, že majetkové přiznání není věcně v pořádku, má právo nás na to upozornit. Do třiceti dnů mu musíme odpovědět, jak jsme s jeho podnětem naložili," upřesnil Žák.
Jak by na případnou námitku reagoval například ministr ale není jasné. V praxi se ještě nic podobného nestalo. "Nedostali jsme zatím žádný podnět," dodal Žák.
Mejstřík zřejmě také bez pokuty
Bez sankce vyvázne s největší pravděpodobností také senátor Martin Mejstřík, který jako jediný ze všech funkcionářů neodevzdal přiznání tak, jak přikazuje zákon.
Senátor totiž poslal výpis ze svých příjmů a dluhů za loňský rok do senátu mailem, tedy bez ověřeného elektronického podpisu. A to není možné. "Přiznání jsme navíc dostali z neznámé adresy, takže jsme nemohli ověřit, kdo ho skutečně poslal," potvrdila tajemnice mandátového a imunitního výboru senátu Dana Šedivá.
Zákon sice říká, že provinilci hrozí pokuta až 50 tisíc korun, ale výbor bude podle všeho shovívavý. Dal totiž Mejstříkovi, který je v současnosti v zahraničí, termín, do kterého může vlastnoruční podpis pod přiznání doplnit. Pokud šanci využije, jeho prohřešek senát nebude posílat k posouzení úředníkům městské části, kde má Mejstřík trvalé bydliště.
"Pravděpodobně se to bude brát jako doplnění přiznání, protože pan senátor na výzvu ihned reagoval," dodala Šedivá.