Praha - Místopředseda sociálních demokratů Lubomír Zaorálek vyzval vládní koalici k jednání o důchodové reformě a s ní spojeném navýšení daně z přidané hodnoty.
Zároveň přivítal kritiku, kterou vládě za návrh adresoval prezident Václav Klaus. "Jsem rád, že přejímá částečně naši argumentaci," uvedl Zaorálek.
Hejtman Středočeského kraje a poslanec ČSSD David Rath doplnil, že navýšení DPH by značně poškodilo kraje, které jsou zřizovateli škol a sociálních zařízení a tedy i plátci DPH za tato zařízení.
"Pokud bude manévr proveden, bude znamenat téměř zánik krajských rozpočtů," uvedl Rath s tím, že ačkoli kraje zaplatí víc za provoz škol nebo domovů důchodců, z navýšení nic nedostanou, protože výnos má jít na náklady na změnu důchodového systému.
Ministr financí Miroslav Kalousek, se kterým je Rath ve sporu, tak chce podle hejtmana dostat kraje řízené sociálními demokraty "do kolen". Podobně na tom podle něj budou i rozpočty obcí.
Vláda by podle Zaorálka měla hledat v době krize jiné zdroje než škrty na úkor nízkopříjmových a středněpříjmových skupin. Uvedl, že stejně jako česká vláda se chovají i pravicové kabinety ostatních zemí EU.
Jako alternativní cestu označil například zavedení daně za platební transakce. Plán na její zavedení chtějí sociálnědemokratické evropské strany prosadit v EU, spustí proto v nejbližší době petiční akci, aby návrh musel projednat Evropský parlament.
Svoje stranické kolegy v úterý prostřednictvím tiskové zprávy plísnil za nečinnost ohledně plánů důchodové reformy expremiér Jiří Paroubek.
"Neslyším silný opoziční hlas ČSSD proti tomuhle ožebračování lidí, lžím a ponižování lidské důstojnosti. Místo toho, aby ČSSD stála v čele kritiky této prolhané politiky, aby bránila nejen své voliče, ale i ty, kteří slibům ODS, TOP 09 a VV naletěli, slyším jen nesmysly typu, že v případě vítězství ČSSD tyto kroky vlády nezvrátíme, či že vyšší DPH na knihy či kulturu je vlastně v pořádku," uvedl. Je podle něj ostuda, když pravicovou vládu kritizuje pravicový prezident.
Lídři koalice se shodli na sjednocení DPH na 20 procentech ještě v posledním letošním čtvrtletí. Nyní je snížená sazba DPH 10 procent a základní 20 procent. Snížená sazba se v současné době vedle potravin vztahuje například na léky, ubytovací služby, vodu, knihy, hromadnou dopravu, kulturu a sociální péči.
Jednotná dvacetiprocentní sazba by se neměla týkat jen vybraných potravin, mezi něž patří mléko, brambory, chléb, ryby, zelenina, dětská mléčná výživa a potraviny pro diabetiky či pro bezlepkovou dietu. U nich by DPH zůstala na deseti procentech. Po kritice chystané reformy prezidentem Klausem ji začali zpochybňovat i někteří politici vládních Věcí veřejných.
Vládní strany o návrhu chtějí před jednáním ve sněmovně diskutovat se sociálními demokraty, dosud ale neuvedly, kdy by se tak mělo stát. Návrh nyní dává do podoby paragrafů ministerstvo práce a sociálních věcí.