ČSSD chce na krajských kandidátkách 30 procent žen

Martina Macková
7. 9. 2007 13:05
Zvýhodnění žen za jejich častější účast v politice
Vedení ČSSD je jednotné - zrádce Melčák nemá ve straně co pohledávat.
Vedení ČSSD je jednotné - zrádce Melčák nemá ve straně co pohledávat. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha -Sociální demokraté konečně vyslyší četné žádosti svých členek o rovnoprávnost. V sobotu budou hlasovat o tom, zda poprvé v krajských volbách zavedou na kandidátkách kvóty.

ČSSD se už několikrát pokoušela prosadit silnější zastoupení žen v politice. Naposled letos na sjezdu v Brně, kde ale delegáti nakonec neodsouhlasili ani jeden ze tří návrhů na zvýhodnění členek při sestavování kandidátek. Nejradikálnější z návrhů byl přitom totožný s dnešním.

Ústřední výkonný výbor, kde je čtvrtinové zastoupení žen, plánuje hlasovat také o další novince. Chce prosadit na kandidátky mladé lidi.

"Navrhujeme desetiprocentní zastoupení lidí do 35 let," řekl Aktuálně.cz místopředseda strany Bohuslav Sobotka. Na rozdíl od "povinných" kvót to bude pouhé doporučení organizacím.

Tentokrát to projde

Tzv. zipové pravidlo, tedy střídání mužů a žen,  pro sestavování kandidátek používají z parlamentních stran pouze zelení, komunisté si při loňských volbách stanovili, že do pátého místa musí být nominována alespoň jedna žena.

Ženy v politice? Bude jich zase míň -ČTĚTE ZDE

ČSSD plánuje nyní třicetiprocentní zastoupení žen na kandidátce, což je součástí programu modernizace strany a volebních řádů.

Předsedou komise je právě Bohuslav Sobotka. "Doufám, že tentokrát už ten odpor udoláme. Je to už kompromisní návrh, původně jsme navrhovali padesátiprocentní zastoupení," řekl Aktuálně.cz.

Jindřiška Maršová
Jindřiška Maršová | Foto: Ondřej Besperát

Kvóty, pokud je vedení odsouhlasí, strana poprvé použije při sestavení kandidátních listin pro krajské volby už na přelomu října a listopadu v příštím roce. Poté by princip sociální demokracie ráda zopakovala i v dalších parlamentních volbách.

U voleb do Senátu ČSSD kvóty uplatňovat nehodlá. "Jsou to zcela specifické volby," dodal Sobotka.

Mužská strana se mění

Jindřiška Maršová, předsedkyně Sociálnědemokratických žen, ale míní, že strana mohla zajít ještě dál. "Je škoda, že kvóty mají platit pro celou kandidátku, ne pro volitelná místa," řekla Aktuálně.cz.

Návrh má podle očekávání vedení vytvořit tlak na okresní organizace, které sestavují kandidátní listiny, aby na ně ženy navrhovaly..

Anna Čurdová
Anna Čurdová | Foto: ČSSD

Maršová míní, že kvóty také mohou přilákat do strany větší množství členek. V posledních třech letech se do dříve výlučně "mužské strany" ČSSD mezi novými členy objevuje 30 až 40 procent žen. V ČSSD je nyní poměr mezi muži a ženami 69:31.

"Je to jediné možné řešení, jak ženy na kandidátky dostat. Máme právo rozhodovat stejně jako muži o tom, kam půjdou naše daně," říká Maršová.

Kvóty podporuje i poslankyně Anna Čurdová. "Nejde o nějaké posílení mocenských pozic, spíš o pozvání nových členek. Osobně mám pocit, že nám specificky ženské problémy ve straně někdy utíkají," řekla Aktuálně.cz.

ČSSD má dnes asi 18 tisíc členů. Tři kraje, Karlovarský, Liberecký a Olomoucký, ale v Parlamentu nereprezentuje žádná žena. Do krajských pozic pak organizace ČSSD nevyslaly jedinou ženu ve čtyřech regionech - Hradec Králové, Vysočina a opět Karlovarský kraj a Olomoucký.

 

Právě se děje

Další zprávy