"Dohoda o podpoře trojkoaliční, anebo nějaké jiné vlády je možná, ale vzhledem k tomu, jak trojkoalice postavila koaliční smlouvu a jak se chovají její představitelé, tak je velmi nepravěpodobná," shrnul postoj Ústředního výkonného výboru ČSSD místopředseda Zdeněk Škromach.
Nejostřejší šípy míří na Bursíka
Sociálním demokratům vadí v programu koalice především rovná daň, zrušení zákona o neziskových nemocnicích a zásahy do nedávno schváleného zákoníku práce. Z koaličních partnerů nejčastěji kritizovali šéfa zelených Martina Bursíka, který nedávno obvinil ČSSD, že chce podplatit poslance ekologické strany.
O koaliční smlouvě dosud mluvili pouze vicepremiér Jiří Havel za ČSSD a za ODS první místopředseda Petr Nečas. Nečas prohlásil, že objevili rozsáhlý průnik programů, Havel připustil pouze shodu v podpoře vzdělanosti a boji s korupcí.
V pondělí by se už měly sejít tříčlenné vyjednávací týmy.
Předčasné volby - zatím ne
Na ústředním výboru byly v menšině nesmiřitelné hlasy, které vylučovaly každou dohodu. "Programový kompromis ani není možný. Co by mělo být jeho základem?" ptá se předseda děčínské stranické organizace Jaroslav Foldyna.
Základem domluvy ODS a ČSSD by podle něho mohla být pouze dohoda o předčasných volbách, které by se konaly už podle nových, spíše většinových pravidel.
Foldynův názor však odmítá Škromach: "Předčasné volby jsou daleko. Bude o nich možné mluvit, až v povolebních jednáních zklamou nově zvolené reprezentace."
Sociálnědemokratický ústavní expert Zdeněk Jičínský pochybuje o smyslu velkých převratů ve volebních pravidlech: "Většinový systém není v souladu s našimi principy," řekl. Podle něho by stačilo rozdělit velké volební kraje - například střední Čechy nebo jižní Moravu - na polovinu. Namísto současných čtrnácti krajů by se tak volilo ve dvaceti.
Deadline pro Topolánka
Dosavadní pasivitu sociálních demokratů vysvětluje politolog Milan Znoj: "Nemohou dělat víc, když nesestavují vládu."
Jednání se podle něho mohou v nadcházejícím týdnu pohnout. Předseda ODS Topolánek by měl do deseti dnů říci prezidentu Klausovi, jestli skutečně půjde žádat o důvěru sněmovny s trojkoalicí, anebo zvolí jné řešení.
Tím se zlepšuje pozice sociálních demokratů, kteří mohou přijít s tvrdými podmínkami tolerance středopravého kabinetu. "Rozhodne, kdo bude mít lepší nervy," míní Znoj.