Česko přijalo stovku krajanů z Ukrajiny, další mají povolení

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
1. 7. 2015 16:33
Povolení k pobytu už získalo více než 150 ukrajinských Čechů, kteří se vloni podepsali pod dopis prezidentu Zemanovi.
Lubomír Zaorálek na rychlé návštěvě Ukrajiny.
Lubomír Zaorálek na rychlé návštěvě Ukrajiny. | Foto: Mikuláš Klang

Praha – Většina z ukrajinských Čechů, kteří se podepsali pod dopis adresovaný prezidentu Miloši Zemanovi, už má možnost požádat o zrychlené udělení trvalého pobytu v České republice.

Z materiálu, který ve středu projednala vláda, vyplývá, že "odbavených" je 94 procent ukrajinských Čechů z téměř pěti set. Z toho povolení k trvalému pobytu v ČR dostalo přes 150 lidí.

Fyzicky ovšem zatím do Česka dorazilo 96 krajanů. V drtivé většině šlo o zájemce, kteří se přihlásili na konzulátu v jihoukrajinské Oděse, čtyři lidé pak žádali přes ambasádu v Kyjevě. Všichni byli po příjezdu umístěni v zařízení ministerstva vnitra v Červené nad Vltavou.

"V současné době lze konstatovat, že Hotel Vltava opustilo již cca 60 % krajanů, kteří zde byli ubytováni od března letošního roku. Konkrétně zde pobývá pouze 33 osob z původních 87," vyčísluje materiál.

Drtivá většina Ukrajinců, kteří měli české předky, využila možnost požádat o zrychlené udělení trvalého pobytu v rámci takzvaných mimořádných konzulárních dní.

21 krajanů nemá o přesun do Česka zájem

Na ty zatím poslední, které se uskutečnily na konci května v ukrajinské metropoli, dorazila ze stovky oslovených krajanů jen necelá polovina.

"Největší skupina osob informovala, že v současné době nemá zájem o trvalý pobyt a přesídlení, že stávající podmínky pro přesídlení jim nezaručují, že jim v ČR bude lépe než na Ukrajině. Další skupina osob oznámila, že o trvalý pobyt a přesídlení nemá zájem, aniž by specifikovala důvody," upřesňuje důvody zpráva, již připravilo ministerstvo vnitra. Celkem tak odmítlo přesun do Česka 21 lidí.

Jedenácti lidí, přestože by zájem o přesídlení měli, se pak přímo dotkl konflikt, který probíhá na východě Ukrajiny. Dvě rodiny totiž žijí v Doněcké oblasti a nezískaly povolení k vycestování. Čtyři zbývající lidé jsou pak rodinnými příslušníky důstojníka ukrajinské armády, a zemi tak rovněž nemohou opustit.

"Krajani z válečné oblasti, kteří se nemohli dostavit, byli informováni, že mohou přednostně podat žádost cestou konzulárního oddělení okamžitě, jakmile se jim podaří vycestovat ze zóny ATO (antiteroristické operace, pozn. red.)," konstatuje materiál.

Dopis s žádostí o zajištění repatriace loni na jaře poslala vládě skupina především volyňských Čechů. Argumentovali zejména obavou z krize na východě země. Žádost zopakovali na podzim, shodou okolností těsně po návštěvě ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka v Žitomiru.

Zaorálkovi tam krajané přitom řekli, že z rozšíření konfliktu obavy nemají. Zeman přesto vyzval Sobotkův kabinet, aby se o navrácení postaral.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Vláda nakoupí od Izraele protiletadlový komplet za 14 miliard

Česko pořídí formou mezivládní dohody od izraelského kabinetu čtyři baterie protiletadlového raketového kompletu za 13,7 miliardy korun. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) v pondělí s podrobnostmi záměru seznámil vládu, sdělil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Ministerstvo obrany tak nyní může podepsat smlouvu. Protiletadlový komplet SPYDER do Česka dodá izraelská firma Rafael.

Nákup minulé pondělí schválilo kolegium ministerstva obrany, a to včetně vyčíslení dvacetiletého životního cyklu. Obrana předpokládá, že za používání čtyř baterií během dvou desetiletí zaplatí 23,5 miliardy korun. V částce jsou zahrnuty platy vojáků, palivo, provozní výdaje české armády i náklady na servis, které by neměly podle připravované smlouvy přesáhnout 7,5 miliardy korun s DPH.

"Vážím si ochoty izraelské vlády sdílet s námi nejmodernější obranný systém, který posune naši armádu vstříc schopnostem pro 21. století. Konečně se tak zbavíme závislosti na sovětských KUBech ze 70. let, které neodpovídají současným požadavkům na ochranu vzdušného prostoru," uvedl Metnar.

Obrana původně počítala na základě průzkumu trhu z roku 2016, že za protiletadlový komplet zaplatí asi deset miliard korun, izraelský výrobce nakonec požadoval 15,7 miliardy korun. "Prvotní indikativní izraelskou nabídku se nám během vyjednávání podařilo snížit o dvě miliardy korun. Je naopak jasné, že muselo dojít k navýšení oproti předpokládané hodnotě vycházející z průzkumů trhu v roce 2016," uvedl Lubor Koudelka, náměstek pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Zaměstnanci České pošty budou tři dny stávkovat, sníží pracovní tempo

Chystaná třídenní stávka dvou menších odborových organizací na České poště bude mít formu snižování tempa práce na jednotlivých pracovištích. Stávky za zlepšení pracovních podmínek na poště se má zúčastnit 9000 pracovníků, tedy třetina zaměstnanců podniku. Stávka se uskuteční, protože jednání o zřízení odborné pracovní skupiny s generálním ředitelem Romanem Knapem zatím ztroskotala. Odborové organizace SOS-21 a NOS ČP to dnes uvedly ve společné tiskové zprávě.

"Stávka na dny 29. září až 1. října bude mít formu pasivní rezistence (snižování tempa práce), se striktním dodržováním technologických postupů vydaných zaměstnavatelem a se striktním dodržováním bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP) na všech pracovištích České pošty. Během této třídenní stávky budou všichni účastníci stávky zaznamenávat veškeré pochybení v oblasti BOZP a zhoršující se pracovní podmínky zaměstnanců," uvedl předseda odborů NOS Flip Janovský.

Vytvoření pracovní skupiny, která by řešila přetěžování zaměstnanců a nevyhovující pracovní podmínky na poštách, slíbil Knap po jednání s odboráři na začátku září. Vytvořená pracovní skupina je ale podle odborů nefunkční a nehodlá konstruktivně řešit problémy zaměstnanců. V polovině září navíc vedení podniku vydalo prohlášení, podle kterého Česká pošta beze zbytku respektuje zákoník práce a pravidla bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a zaměstnanci nejsou v žádném případě přetěžováni.. Odboráři poté zřídili vlastní pracovní skupinu bez účasti managementu.

Veškeré výstupy a konkrétní zjištění v oblasti dodržování BOZP mají pošťáci zasílat odborovým organizacím a ty je postoupí orgánům státní správy, jejichž hlavním úkolem je kontrola dodržování povinností plynoucích z pracovněprávních předpisů.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Bidenova administrativa vydala nová pravidla, jež mají chránit dětské přistěhovalce

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena v pondělí ohlásila nové kroky k udržení programu pro dětské přistěhovalce DACA. Program chrání mladé lidi před vyhoštěním a o jeho zrušení usilovala minulá vláda Donalda Trumpa.

Podle stanice CNN k březnu v USA využívalo DACA 613 030 lidí. Ministr pro vnitřní bezpečnost Alejandro Mayorkas ohlásil nová pravidla, avšak dodal, že nemohou nahradit rozhodnutí Kongresu, který jediný může uživatelům programu DACA poskytnout trvalou ochranu.

Nová pravidla stanovují, že DACA mohou využívat ti, kdo přišli do USA před dovršením 16. roku, trvale v USA pobývali od června 2007, jsou nyní ve škole nebo ji absolvovali, nespáchali těžký zločin a neohrožují národní bezpečnost.

Program se týká přistěhovalců, kteří do USA přišli v dětském věku a díky DACA mohli získat každé dva roky obnovitelné vízum a pracovní povolení. Trump usiloval o zrušení programu od roku 2017, na soud se obrátil následujícího roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy