Zaorálek nesouhlasí s Hradem a hájí práci kyjevské ambasády

ČTK ČTK
7. 10. 2014 16:34
Ministr vyjádřil pochopení pro obavy volyňských Čechů, jejich situaci je ale podle něj třeba hodnotit střízlivě a realisticky.
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) nesouhlasí s názorem prezidenta Miloše Zemana, že české velvyslanectví v Kyjevě pracuje špatně.

Odvolání velvyslance Ivana Počucha po něm prý Zeman nežádal. V souvislosti s novou žádostí krajanů na Ukrajině o pomoc s přesídlením do Česka vyjádřil ministr pochopení pro jejich obavy, jejich situaci je ale podle něj třeba hodnotit střízlivě a realisticky.

Zeman dnes ke své kritice ambasády uvedl, že od ní dostal informaci, že o repatriaci žádají jen tři rodiny. Následně ale obdržel žádost od 232 krajanů, což považuje za rozpor, a on prý rozpory v datech nemá rád.

"Řekl jsem panu ministru zahraničí, že jsem hluboce nespokojen s prací českého velvyslanectví v Kyjevě, které nemá dobrý vztah k volyňským Čechům," uvedl Zeman v pátek ke schůzce se Zaorálkem, na níž se o nové žádosti krajanů bavili.

Seznam žadatelů hodlá prezident 18. října v Lánech předat ministrovi vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD) s prosbou, aby řešení situace napomohl.

Diplomacie se už na konci minulého týdne za kyjevskou ambasádu postavila. Nedisponuje prý žádnými hodnověrnými informacemi, které by jakkoli práci zastupitelského úřadu zpochybňovaly.

Podobně v úterý reagoval také Zaorálek. Řekl, že vychází ze svých četných cest na Ukrajinu a z permanentního kontaktu s velvyslanectvím.

"Pan prezident má jinou informaci, která je ale pro mě trochu nejasná. Na základě jedné informace podobného typu těžko budu měnit názor, který si utvářím o někom, s kým pracuju dlouhou dobu," uvedl ministr. Práci ambasády na Ukrajině označil za velmi obtížnou. Práce všech českých velvyslanců si prý váží.

Tři rodiny, nebo 232 lidí?

"Jestliže dostanu od ambasády v Kyjevě sdělení, že o repatriaci žádají tři, slovy tři rodiny, a jestliže současně nebo s malým zpožděním dostanu seznam 232 osob roztříděný podle jednotlivých měst a obcí, tak v tom je evidentně rozpor," řekl v úterý Zeman.

Dodal, že rozpory v datech nemá rád. "Rozpor by v tom nebyl, kdyby ty rodiny byly zhruba osmdesátičlenné, ale jistě uznáte, že to je málo pravděpodobné," dodal.

Zaorálek současně vyjádřil pochopení pro obavy příslušníků české komunity na Ukrajině z tamní situace i pro to, že se jich prezident zastává. "Tam jsou lidé ve velmi těžké situaci a on může mít pocit, že jim někdo nevěnuje dostatečnou pozornost. Já si dovedu představit, že tam takové obavy zní," uvedl ministr. Informace, které Zeman má, jsou podle něj ale jen dílčí.

"Já ty obavy nechci shazovat, oni je asi opravdu mají a my s tím musíme něco dělat, ale na to není jednoduchý 'mustr', protože jsou to všechno ukrajinští občané, kteří tam mají například brannou povinnost. To není tak jednoduché říci, my vám tady odvedeme lidi, protože bychom se o tom s ukrajinskou vládou museli bavit a nějakým způsobem jim to vysvětlit," vylíčil Zaorálek.

Připustil, že v krajní situaci, jaká panuje například na válčícím východě Ukrajiny, Česko může krajany ze země přesunout, což by pak byla záležitost pro vládu, a ne jen pro jeho úřad. Ve Volyňské oblasti na západě Ukrajiny ale podle něj nebezpečné podmínky nepanují.

"Rozumím té obavě, ale my to musíme nějak střízlivě a realisticky hodnotit a říkat si, co jsme schopni udělat," zdůraznil šéf diplomacie. Ta spolu s ministerstvem vnitra vytvoří pracovní skupinu, která bude žádosti Ukrajinců s českými kořeny o repatriaci posuzovat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy