Boj o Prahu: ODS vsadí na Černochovou či Klause mladšího, TOP 09 na knížecího doyena

Veronika Neprašová Veronika Neprašová
27. 2. 2017 22:41
Václav Klaus mladší udělal v pondělí večer první krok ve své plánované cestě, která má končit za půl roku na Malé Straně v poslaneckém křesle. Od krajského výboru ODS získal nominaci na pražskou kandidátku - je na třetím místě, hned za poslankyní Janou Černochovou a šéfem pražské ODS Filipem Humplíkem. Bitvu o hlavní město svede třeba s Karlem Schwarzenbergem, proti kterému v minulosti ostře vystupoval, nebo stávajícími ministry Stropnickým (ANO) a Ludvíkem (ČSSD).
Otec zakladatel a syn pokračovatel - vrátit ODS mezi nejsilnější tuzemské strany bude nově chtít i syn zakladatele strany a bývalého prezidenta Václav Klaus mladší.
Otec zakladatel a syn pokračovatel - vrátit ODS mezi nejsilnější tuzemské strany bude nově chtít i syn zakladatele strany a bývalého prezidenta Václav Klaus mladší. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Bývalý šéf prestižního gymnázia PORG, syn bývalého prezidenta a v poslední době také aktivní kritik veřejného dění Václav Klaus mladší bude jedním z těch, kteří se v říjnu pokusí v barvách ODS dostat do Poslanecké sněmovny.

Na pondělním regionálním sněmu pražské buňky ho delegáti za zavřenými dveřmi odsouhlasili na třetím, a tedy podle všeho volitelném místě pražské kandidátky. Hned za poslankyní Janou Černochovou a šéfem pražské ODS Filipem Humplíkem.

"Máme tady tým ukazující sílu ODS. Jsme schopni vedle sebe poskládat lidi s různou politickou a životní zkušeností, s liberálními i konzervativními důrazy, tak jak to sluší velké politické straně s velkými ambicemi," řekl po rozhodnutí delegátů šéf ODS Petr Fiala.

"V Praze budou, snad s výjimkou komunistů, kandidovat strany, které hájí to samé. A já doufám, že ODS bude hájit svobodu jednotlivce, národní zájmy, lidi, kteří pracují a platí daně, a v tom se od ostatních odliší," komentoval ambice občanských demokratů Klaus mladší. 

Odpůrce "diktatury dobra"

Spolu s Janou Černochovou vytvoří Václav Klaus ml. na kandidátce ODS jakýsi "nacionální" tandem. Oba spojuje silný a nekompromisní důraz na pravicové hodnoty, tradiční rodinu, soukromé vlastnictví a také národní bezpečnost. V osobě Václava Klause mladšího tak ODS, která pod vedením Petra Fialy i pražského Filipa Humplíka buduje konzervativně slušný styl vystupování, získává kontroverzního mluvčího, který se nebojí přihlásit k často vyhraněným postojům.

Naposledy se takto Klaus, který se po odchodu z čela PORG v roce 2014 živí přednáškami, pustil do šestnáctiletého prostějovského studenta a aktivisty Jakuba Čecha. O mladém muži, který se nespokojil s arogancí a odmítáním tamních úředníků a dál trvá na svém právu být informován o věcech veřejných, napsal na svém Facebooku: "Tento mladý člověk již toho velmi mnoho v životě dokázal. Udal asi 4 lidi.  Ale marná věc, dokud neudá vlastní rodiče, bude stále světovou jedničkou Pavlík Morozov," přirovnal Klaus Čecha k hrdinovi sovětské soudružské uvědomělosti, který neváhal udat vlastního otce kulaka. 

Nelibost mnohých v posledních týdnech vyvolala také Klausova reakce na "kauzu" čítankové básničky Jiřího Žáčka. O těch, kteří se ohradili vůči genderové nekorektnosti rýmovačky, prohlásil, že "nás učí o skupinách definovaných na základě rasy či pohlaví, které ovládají a utlačují ostatní skupiny. Nenávidí klasické rodiny, pošklebují se mateřství. Jejich oponenti nejsou pomýlenci, s nimiž je třeba diskutovat, ale sexisti či …fobové, které je třeba onálepkovat, umlčet". Takový přístup označil za diktaturu dobra. 

Předseda ODS Petr Fiala ale v Klausových postojích problém nevidí: "Strana, která chce oslovovat konzervativní liberální voliče, musí mít různé důrazy. A nesmíme se bát ani radikálnějších názorů," dodal Fiala. Podle něj je také potřeba rozlišit, kdy Klaus mluví jako představitel a expert ODS na školství a kdy jako soukromá osoba třeba na svém Facebooku.

Bývalý vs. možná budoucí prezidentský kandidát

Do boje o Prahu posílají nejviditelnější osobnosti i další velké strany. I když většina kandidátek ještě není definitivně potvrzená krajskými organizacemi, posty na předních místech už se podle všeho měnit nebudou.

O přízeň pravicových voličů se tak vedle Klause či Černochové z ODS bude ucházet z prvního místa kandidátky doyen TOP 09 Karel Schwarzenberg. Mladší pražské voliče, kteří patří mezi silnou voličskou základnu v klíčovém volebním regionu strany, pak bude mít za úkol oslovit mladá poslankyně a "korunní princezna" TOP 09 Markéta Adamová. A také hvězda sociálních sítí Dominik Feri, který bude z posledního místa kandidátky spoléhat na to, že desítky tisíc jeho obdivovatelů na sociálních sítích zakroužkují jeho jméno a pomůžou mu tím k získání mandátu. 

Pro ČSSD bývá Praha tradičně předem prohranou bitvou. Změnit se to z prvního místa kandidátky nejspíš pokusí dlouholetý ředitel největší tuzemské nemocnice v Motole, šéf pražské buňky a od prosince loňského roku také ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. 

I hnutí ANO nejspíš pošle do bitvy o Prahu ministra, konkrétně šéfa obrany a rovněž šéfa pražské organizace Martina Stropnického. Pro čerstvě zvoleného místopředsedu strany to bude příležitost upoutat všeobecnou pozornost, která se mu případně bude hodit při následné prezidentské volbě. Právě o Stropnickém se totiž spekuluje jako o možném nominantovi ANO. Jestli se jím nakonec skutečně stane, bude v době říjnových voleb do dolní komory už jasné.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Britská vláda dává poslancům tři dny na přijetí zákona o brexitu

Za tři dny plánuje britská vláda v dolní komoře parlamentu prosadit prováděcí zákon k dohodě o brexitu. V pondělí to potvrdil Jacob Rees-Mogg, který za kabinet premiéra Borise Johnsona dojednává agendu Dolní sněmovny. Poprvé prý budou o návrhu zákona poslanci hlasovat v úterý, do pátku jej mají předat horní komoře parlamentu.Přijetí zákona je nutnou podmínkou pro ratifikaci dohody o podmínkách britského odchodu z EU. Opatření musí mimo jiné vysvětlit, jak bude Británie splácet unii dojednané vyrovnání finančních závazků, nebo jak bude fungovat mechanismus pro zachování volného režimu na irské hranici.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Praha vypsala nový tendr na novoroční videomapping. Nabídla, že zajistí bezpečnost

Pražský magistrát vypsal nové výběrové řízení na organizátora promítání na budovy, které by mělo nahradit novoroční ohňostroj. Do prvního výběrového řízení se přihlásil jen jeden zájemce, který nesplnil podmínky. Oproti prvnímu tendru magistrát odstranil z podmínek povinnost zajistit bezpečnost akce, kterou si vezme na starost město. "Zakázku jsme zjednodušili a očekáváme, že se do ní přihlásí více uchazečů," uvedl mluvčí Prahy Vít Hofman. Maximální částka, kterou je město ochotné za atrakci zaplatit, zůstala dva miliony korun. Zájemci mohou nabídky podávat do 6. listopadu, ihned poté by měla zasednout výběrová komise a pokud někdo uspěje, smlouva by podle mluvčího měla být uzavřena v polovině listopadu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Srbsko má od UEFA za rasismus na jeden zápas uzavřený stadion

Evropská fotbalová unie UEFA potrestala Srbsko za rasistické chování fanoušků uzavřením stadionu na příští domácí zápas kvalifikace o postup na mistrovství Evropy. Za incidenty ze zářijového utkání s Portugalskem (2:4) si srbští fotbalisté odpykají trest 14. listopadu v duelu s Lucemburskem, který sehrají před prázdnými tribunami.

UEFA navíc srbskému svazu udělila pokutu 33.250 eur (asi 850.500 korun) a národní tým bude v roční podmínce.

Sankce kvůli rasistickému chování fanoušků hrozí i Bulharsku, na jehož hřišti v listopadu uzavře kvalifikační skupinu A český tým. UEFA zatím výtržnosti při nedávném debaklu s Anglií (0:6) stále vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy