Klaus mladší označil šestnáctiletého aktivistu za udavače. Je mi to jedno, nevážím si ho, tvrdí Čech

Radek Dragoun Radek Dragoun
14. 2. 2017 16:57
Václav Klaus mladší označil na svém Facebooku šestnáctiletého aktivistu Jakuba Čecha za udavače a porovnal ho s hrdinou sovětské propagandy Pavlíkem Morozovem. Mladíka se Klausova slova příliš nedotkla. Aktuálně.cz řekl, že ho nepovažuje za osobnost, které by si vážil. Navíc mezi udáváním a svými aktivitami vidí velký rozdíl – své počínání chápe jako plnění občanské povinnosti. Proti nařčení se ostře vymezil i Nadační fond proti korupci, který s Čechem spolupracuje.
Aktivista Jakub Čech.
Aktivista Jakub Čech. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Václav Klaus mladší se na svém facebookovém účtu pustil do šestnáctiletého aktivisty Jakuba Čecha, který v Prostějově upozorňuje na neduhy komunálních politiků a snaží se získat informace, které mají podle něj občané právo znát. "Tento mladý člověk již toho velmi mnoho v životě dokázal. Udal asi čtyři lidi. Možná víc. Ale marná věc, dokud neudá vlastní rodiče, bude stále světovou jedničkou Pavlík Morozov - mladý hrdina sovětské kolektivizace," napsal syn druhého českého prezidenta.

Václav Klaus redakci Aktuálně.cz ani po opakovaném dotazu nevysvětlil, jaká udání má na mysli. Podle něj už bylo v článcích o Čechovi vše popsáno. "Facebook je veřejný. Každý si může statusy přečíst. Nač je komentovat?" napsal Aktuálně.cz. Nevysvětlil ani, proč se pustil do kritiky mladého aktivisty. "A co jako kritizuji? Pavlík Morozov jen využil svých práv a upozornil úřady na svého otce, podporovatele kulaků, ne?" řekl Klaus.

Pavlík Morozov podle sovětské propagandy na začátku 30. let minulého století udal svého otce jako kulaka. Ten byl pak poslán do gulagu, zatímco třináctiletého chlapce zavraždili rozzlobení vesničané. Historikové však později přišli s různými verzemi, které udavačství mladého Morozova zpochybňují.

Jakuba Čecha, kterého soud minulý týden v 16 letech prohlásil svéprávným, se Klausovo porovnání s hrdinou sovětské propagandy příliš nedotklo. "Pobavilo mě to. Pana Klause mladšího nepovažuji za osobnost, které bych si vážil, takže je mi to víceméně jedno. Je to od něho politická proklamace, jak vnímá to, když někdo poukazuje na špatnou správu věcí veřejných. Hned ho vnímá jako udavače," řekl Aktuálně.cz mladý aktivista.

Šestnáctiletý mladík rozhodně odmítá, že by jeho aktivity měly udavačský charakter. "Je to český mindrák z dob nacismu a komunismu. Někteří lidé si nezvykli, že již 27 let žijeme v demokratickém a právním státě," říká.

"Oznámit něco policii nebo orgánu demokratického právního státu je přece něco trošku jiného, než když někdo udával za minulého režimu Státní bezpečnosti nebo za nacistů gestapu. Taková paralela prostě nesedí. Nemyslím si, že oznámit příslušné instituci porušení zákona by bylo udavačství. Naopak si myslím, že je to splnění občanské povinnosti," míní Čech.

Proti nařčení Václava Klause se ostře vymezil i Nadační fond proti korupci, který s Čechem spolupracuje. "Udavačství, práskačství, bonzáctví - to všechno jsou pozůstalosti komunismu, které přetrvávají i ve Václavu Klausovi mladším. Jestliže někdo upozorní na rozkrádání veřejných peněz, defraudaci, podezřelou amnestii, podvody, zneužití střetu zájmů či kdejaké protiprávní a klidně i neetické jednání, tak takováto osoba rozhodně není udavačem, jak míní Václav Klaus mladší, ale hrdinou," napsal fond na svém Facebooku.

Andrej Babiš je zpráva o tom, že se tady dvacet let dělalo něco špatně, strany musí nabídnou alternativu, říká šestnáctiletý aktivista Jakub Čech. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 14 minutami

Skokani Polášek a Sakala postoupili na SP ve Wisle z kvalifikace

Pouze dvojice českých reprezentantů Viktor Polášek a Filip Sakala uspěla v kvalifikaci na nedělní závod Světového poháru ve skocích na lyžích ve Wisle. Roman Koudelka a Vojtěch Štursa na postup do úvodní individuální soutěže sezony nedosáhli.

Polášek skočil v kvalifikaci 114 metrů a obsadil 38. místo, Sakala zapsal o metr a půl méně a postoupil z 42. příčky. Koudelka, který vstupuje do 14. sezony v SP, doletěl po snížení nájezdu na 101 metrů. Dlouholetou českou jedničku dělily od postupové padesátky na 54. místě necelé dva body. Štursa obsadil s výkonem 104 metrů 61. příčku.

Nejdelší skok kvalifikace 133 metrů předvedl ze sníženého nájezdu Němec Karl Geiger. Obhájce velkého křišťálového glóbu za prvenství v SP Japonec Rjoju Kobajaši postoupil jako čtvrtý.

Sezonu v Polsku zahájí sobotní závod družstev.

Zdroj: ČTK
Další zprávy