Praha - Senát ve čtvrtek navzdory výhradám schválil nový zákon o povinném značení lihu, který reaguje na loňskou metanolovou aféru.
Má pomoci potírat nelegální alkohol, a také s ním spojené daňové úniky. Sníží se objem nejvyššího povoleného balení alkoholu, výrobci lihovin a distributoři budou muset skládat kauce. Předloha míří k podpisu prezidenta.
Unie výrobců a dovozců lihovin rozhodnutí Senátu přivítala, podle ní by však měla následovat další opatření k potlačení černého trhu.
Senát v doprovodném usnesení na návrh předsedy hospodářského výboru Jana Hajdy (ČSSD) žádá, aby stát kontroloval obchod s metylalkoholem, prověřoval minimální cenu alkoholu a zavedl evidenci jeho nákupů a prodejů, tedy registrační pokladny.
Vláda by podle horní komory také měla přehodnotit systém kaucí, které prý mohou být likvidační pro malé výrobce.
"Rozumím doprovodnému usnesení," uvedl ministr financí v demisi Jan Fischer. Zatímco zavedení registračních pokladen podpořil, systém kaucí by se podle něho zatím měnit neměl.
Senátoři Petr Bratský (ODS) a Jaroslav Palas (SPOZ) volali po změně koncepce kontrolních pásek. Podle nich by se z ní měla stát cenina, která by stejně jako u cigaret už obsahovala spotřební daň.
Fischer k tomu uvedl, že náhrada ztracené pásky v hodnotě 44 haléřů bude stát 50 korun.
Hrozí pětimilionová pokuta
Zákon snižuje nejvyšší možné balení alkoholu na jeden litr, pouze v případě láhví bude přípustné nejvýše třílitrové balení. Nyní je možné prodávat až šestilitrové balení.
Třílitrové láhve s alkoholem nebude možné prodávat v místech, kde se prodává rozlévaný alkohol, tedy ve výčepech a barech.
Za porušení zákona bude hrozit až pětimilionová pokuta nebo dvouletý zákaz činnosti. Výrobci a dovozci lihu ho budou smět prodávat jen jiným registrovaným distributorům a konečným prodejcům.
Restauratéři budou moci mít v provozovně otevřenu vesměs jen jednu lahev od každého druhu tvrdého alkoholu.
Značení lihu budou sledovat kamery
Zákon také snižuje nejnižší objem alkoholu, který se ještě bude muset značit páskou, na 0,6 decilitru. Vláda původně navrhovala značení až od jednoho decilitru.
Kontrolní pásky na láhvích budou muset být tištěny na ceninovém papíře s ochrannými prvky a musí být nalepeny tak, aby láhev nešlo otevřít bez jejich porušení.
Místo, kde se bude líh značit, bude muset být vybaveno sledovacím kamerovým systémem. Celníci tak budou moci na dálku a nepřetržitě sledovat, zda se líh značí v souladu se zákonem.
Letos devět obětí metanolu
Kauce se budou lišit podle toho, kolik výrobci a distributoři převezmou kontrolních pásek. Pokud odeberou nejvýše 25 000 kusů pásek, zaplatí kauci půl milionu. Nad toto množství bude kauce pět milionů. Bude možná také bankovní záruka.
"Senát schválil základní normy, které představují významné nástroje k potlačení černého trhu. Tím by celý proces ale rozhodně neměl skončit," komentoval v tiskové zprávě verdikt horní komory prezident Unie výrobců a dovozců lihovin Petr Pavlík.
Unie se vyslovila například za zavedení pokladen s fiskální pamětí, jejichž pořízení by bylo jednou z podmínek pro získání koncese k podnikání s lihovinami.
Senát bude schvalovat i další související normu, která zavádí koncese pro prodejce lihovin. Na program by se měla dostat v pátek.
Metanolová aféra vypukla v Česku loni v září, stát dokonce zavedl prohibici. Na otravu jedovatým metanolem zemřely čtyři desítky lidí, poškozených je přes 130. V letošním roce padlo metanolu za oběť devět lidí.