Bakterie E.Coli poprvé zabíjela ve Francii

V Bordeaux ale zabíjel jiný kmen než jindě v Evropě
Bakterie E.Coli
Bakterie E.Coli | Foto: Reuters

Paříž/Praha -Ve Francii bylo v soboru zaznamenáno první úmrtí v důsledku nakažení bakterií E.Coli. Obětí se stala osmasedmdesátiletá žena, která zemřela v nemocnici v Bordeaux.

Jedná se ale o jiný její kmen než ten, který si v posledních týdnech jinde v Evropě vyžádal asi 50 mrtvých.

Žena byla hospitalizována od 24. června se vzácným a nebezpečným postižením ledvin, takzvaným hemolyticko-uremickým syndromem.

V nemocnicích v Bordeaux je teď nejméně šest osob, u nichž byl zjištěn kmen 0104, který zabíjí jinde v Evropě. Jejich stav je podle lékařů stabilizovaný. Všichni na jedné slavnosti jedli rostlinné klíčky.

Ve Francii se také před dvěma týdny nakazila skupinka dětí z hovězích karbanátek.

Nejrozšířenější je nákaza v Německu, které má také nejvíce obětí nemoci projevují se krvácivým průjmem.

Ve spolkové republice bakterie zabila už 47 lidí, s dříve potvrzenou obětí ve Švédsku je to celkem 48. Bakterií, jejímž zdrojem je podle německých odborníků zřejmě farma na pěstování klíčků a výhonků na severozápadě země, se jen v Německu infikovalo 3901 lidí. Z toho 838 pacientů má nebezpečnou variantu HUS způsobující selhání ledvin.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy