Nákaza E.coli se poprvé přenesla z člověka na potraviny

ČTK ČTK
17. 6. 2011 16:35
Nákaza se přenesla na třetinu z 65 účastníků firemní párty
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Berlín - Německé úřady poprvé zaznamenaly přenos nebezpečné střevní bakterie E.coli, způsobující smrtelné průjmové onemocnění, z člověka na potraviny. Jimi se pak nakazilo dalších 20 lidí.

V pátek odpoledne to oznámilo ministerstvo sociálních věcí a ochrany spotřebitelů spolkové země Hesensko. Jak přesně se bakterie na potraviny dostala, se nyní prošetřuje.

Šiřitelem v tomto případě tak nebyly zeleninové klíčky, které laboratorní testy potvrdily jako zdroj nynější nákazy, ale zaměstnankyně firmy zajišťující pro zákazníky oslavy a večírky.

Pozdější testy u ní infekci odhalily, v době, kdy připravovala potraviny pro slavnost v severoněmeckém Dolním Sasku, se ale u ní ještě žádné symptomy neobjevily.

Ze 65 hostů oslavy onemocnělo průjmovou chorobou 20. U dvou z nich stejně jako u pracovnice "pártyservisu" se projevil takzvaný hemolyticko-uremický syndrom, při němž pacientům selhávají ledviny, dochází ke chudokrevnosti a poruchám nervového systému.

Nebezpečná střevní nákaza si za více než měsíc od vypuknutí vyžádala 39 lidských životů - 38 z nich v Německu, jedna žena jí podlehla ve Švédsku. Infikováno bylo přes 3300 lidí. V současnosti se ale vysoký nárůst počtu nemocných z posledních týdnů už zastavil.

 

Právě se děje

Další zprávy