Zelenina z EU znovu může do Ruska. Moskva zrušila zákaz

Zahraničí Zahraničí
22. 6. 2011 14:48
Dovoz byl zastaven po rozšíření smrtící bakterie E.coli
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Moskva - Tři týdny nesměla evropská zelenina do Ruska. To se bálo smrtící bakterie E.coli, jež se objevila zejména v Německu a Francii.

Obavy z nákazy ustoupily a ruské hranice se rostlinné produkci znovu otevírají. Evropská komise potvrdila, že vývoj bude obnoven tento týden.

"Chystáme se obnovit vývoj zeleniny z Evropské unie. Veškeré zásilky budou doprovázet certifikáty, jež ujistí ruské úřady, že v každém státě EU se na produkci patřičně dohlíží," řekl BBC mluvčí komisaře EU pro oblast zdravotnictví Frederic Vincent.

Důležitý odběratel

Evropská zelenina by se na ruských pultech mohla objevit už ve čtvrtek.

Baktérie E.coli na eppendorfské klinice 2
Baktérie E.coli na eppendorfské klinice 2 | Foto: Reuters

Dodávky do Ruska ustaly pár dní poté, co Německo zachvátila smrtící bakterie E.coli. 3000 lidí se nakazilo, 35 přišlo o život.

Vyšetřovatelé nejdřív mysleli, že bakterii přenášejí španělské okurky. Nakonec se zdrojem ukázaly být fazolové klíčky, pěstované na jedné ekologické farmě ze severu Německa.

Brusel nabídl 210 miliónů eur jako náhradu evropským farmářům, kteří kvůli epidemii přišli o zisky.

EU vyváží do Ruska každoročně zeleninu v hodnotě 600 miliónů eur. Východní velmoc je tak odběratelem celé čtvrtiny evropské produkce zeleniny. Mezi největší exportéry patří Španělsko, Francie, Německo a Polsko.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia

Italský cyklista Filippo Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia a jako první se oblékl do růžového dresu. Jan Hirt do závodu vstoupil 135. místem.

před 56 minutami

Volejbalistky porazily v kvalifikaci i Slovinsko a jsou blízko k ME

České volejbalistky mají nakročeno k účasti na mistrovství Evropy. V lotyšském Daugavpilsu dnes porazily Slovinsko 3:1 po setech 21:25, 25:22, 25:19, 25:15 a po prvním turnaji vedou se třemi výhrami skupinu F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a stejným poměrem si poradily i s Bosnou a Hercegovinou.

Stvrdit postup na šampionát můžou příští týden od pátku do neděle na odvetném turnaji v Bosně. Na ME, na kterém bude na přelomu srpna a září v Srbsku, Bulharsku, Chorvatsku a Rumunsku hrát 24 týmů, postoupí dva celky.

Další zprávy