Praha - Spojené státy americké přispějí na tři české vědecké projekty šesti sty tisíci dolarů. Má se jednat o začátek spolupráce, kterou Američané české vládě slíbili za souhlas s umístěním protiraketového radaru.
Částku zhruba ve výši dvanáct milionů korun přislíbil šéf americké agentury pro protiraketovou obranu Henry Obering, který dnes v Praze s prvním náměstkem ministryně obrany Martinem Bartákem podepsal tzv. rámcovou dohodu.
Jejím cílem je vytvořit základní rámec pro budoucí česko-americkou spolupráci v oblasti protiraketové obrany.
Smlouva, která souvisí s možným umístěním radarové základny na českém území, dovolí zapojení českých vědeckých a průmyslových subjektů do dalšího vývoje celého projektu protiraketového deštníku.
V užším výběru pro poskytnutí grantu bylo osm projektů, které předložily Akademie věd ČR, vysoké školy i soukromé firmy. Projekty se týkaly třeba nanomateriálů, laserové techniky, robotik, radiolokační techniky či medicíny.
Na textu rámcové dohody se experti obou zemí shodli 9. července letošního roku, počátkem října ji schválila česká vláda. Podobnou dohodu mají s Američany uzavřenou jen Japonsko, Itálie, Dánsko, Austrálie a Británie.
Hlavní dohodu o umístění protiraketové obrany USA v Česku podepsal ministr zahraničí Karel Schwarzenberg s americkou šéfkou diplomacie Condoleezzou Riceovou počátkem července.
Dalším důležitým výsledkem jednání je v září v Londýně podepsaná dohoda SOFA o postavení amerických vojáků na radarové základně.
Samotnou stavbu radaru však umožní až schválení dvou hlavních dohod českým parlamentem.