Agrofert může přijít o dotace, ovládá ho Babiš, tvrdí piráti. Nová pravidla začnou platit za pár dnů

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
25. 7. 2018 15:12
Podle pirátů mohou přijít bývalé firmy premiéra Andreje Babiše o evropské dotace. EU se totiž chystá zpřísnit svá finanční pravidla pro rozdělování peněz a možné střety zájmů, které se týkají politiků.
Premiér Andrej Babiš.
Premiér Andrej Babiš. | Foto: Reuters

Praha - Nová pravidla Evropské unie pro rozdělování dotací dostanou podle pirátů do úzkých premiéra Andreje Babiše. Analytik strany Janusz Konieczny tvrdí, že kvůli novému nařízení bude předseda vlády ve střetu zájmů a jeho bývalá společnost Agrofert může přijít o dotace, které jsou pro ni klíčové.

Evropská unie chce transparentnější rozdělování peněz a hodlá omezit případy střetů zájmů, kdy politik čerpá dotace ve svém soukromém podnikání. V Bruselu proto vznikla nová a tvrdší rozpočtová pravidla, která právě Babišovi mohou způsobit potíže.

Už loni v únoru se premiér pokusil vyhnout českému zákonu o střetu zájmů tím, že převedl své firmy do svěřenských fondů. Jenže to podle pirátů Bruselu nestačí, protože unie v těchto případech neomezuje střet zájmů jen na vlastníka firmy. Podle EU se tak do střetu zájmů může dostat i "ovládající" osoba, která může ve firmě přímo či nepřímo uplatnit rozhodující vliv.

Konieczny nově upozornil na zákon o mezinárodní spolupráci při správě daní. "Podle něj je ovládající osobou ve svěřenském fondu zakladatel, svěřenský správce, osoba vykonávající dohled nad správou fondu, obmyšlený nebo jiná fyzická osoba mající nejvyšší faktickou kontrolu nad svěřenským fondem," citoval legislativu platnou do roku 2017 analytik pirátů.

Babiš je přitom ve svých svěřenských fondech "obmyšlenou" osobou, tedy tím, ke komu mají zisky společností nakonec téct.

Konieczny shromáždil několik důvodů, které podle něj činí z premiéra osobu ovládající jeho bývalé firmy. Upozornil například na směrnici Rady EU z roku 2011, která říká prakticky to samé, co český zákon o mezinárodní spolupráci.

Nejde přitom o žádnou výjimku. Analytik oslovil firmy či zástupce několika evropských zemí a ti většinou říkají, že v případech svěřenských fondů je za ovládající považována kromě jiného i obmyšlená osoba.

Pokud by stejný výklad práva přijala i Evropská komise, mohl by se Babiš už během několika málo dní dostat pod tlak, jaký od momentu, kdy sněmovna schválila zákon o střetu zájmů, nepamatuje.

Podle mluvčího Agrofertu Karla Hanzelky se zmíněné usnesení Evropského parlamentu společnosti nijak netýká. "Pan Andrej Babiš není ani ovládající osobou, ani skutečným majitelem svěřenských fondů. Slova oponentů se zcela jistě nepotvrdí," řekl Hanzelka a odkázal na právní analýzu, kterou si firma nechala vypracovat. 

Evropský parlament nová pravidla schválil na začátku července, když zpřísnil ta původní, která se týkala hlavně úředníků, kteří řeší rozdělování dotací. "Koncem července bude nové finanční nařízení zveřejněné v úředním věstníku Evropské unie a do tří dnů začne platit," uvedla mluvčí českého zastoupení Evropské komise Magdalena Frouzová.

Potvrdila i informaci, že se nařízení nově vztahuje na politiky, kteří zacházejí, kontrolují či spravují rozpočet a fondy. "Stanovuje, že se to týká každého, kdo je v pozici, kde kontroluje a řídí rozpočet a fondy, tedy i ministrů. Stejně tak jejich rodinných členů v případě, že jsou zapojeni do fondů," uvedla mluvčí komise.

Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský říká, že nová pravidla může po Česku vymáhat právě komise. "Komise by proti státu zahájila řízení ve věci neplnění povinností vyplývajících z práva EU," uvedl politik.

Babiš nedávno serveru Novinky řekl, že kvůli střetu zájmů převedl majetek do svěřenských fondů a neví, co by měl víc dělat.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Milion chvilek svolal na příští čtvrtek demonstraci, bude požadovat demisi Benešové

Spolek Milion chvilek pro demokracii v reakci na odstoupení nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který naznačil, že čelil tlaku ministryně spravedlnosti Marie Benešové, svolal na příští čtvrtek demonstraci, na níž bude požadovat demisi ministryně. Konat se bude 20. května od 18:30 na Václavském náměstí.

"Nátlak Marie Benešové na Pavla Zemana je naprosto nepřijatelný. Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo se chýlí ke konci a hradní kauzy probublávají. Tahle vláda nesmí rozhodovat o dalším nejvyšším státním zástupci," řekl k okolnostem pro pořádání demonstrace předseda Milionu chvilek Benjamin Roll. 

"Požadujeme demisi Marie Benešové. A požadujeme, aby vláda s trestně stíhaným premiérem nevybírala nového státního zástupce," dodal.

Spolek kvůli tomu zrušil původně plánované pondělní setkání "100 let stačilo!" k příležitosti 100 let od založení komunistické strany, kde plánoval předčítat jména obětí komunistického režimu před sídlem KSČM.

Zdroj: Domácí
Další zprávy