Praha - Piráti silnic dostali jeden z návodů, jak se vyhnout trestu, když řídí auto pod vlivem drogy.
Recept dává případ politika pražské ODS a zastupitele této strany v Praze 1 Jiřího Láryše, kterého loni v září policisté zastavili, když jel na rušné komunikaci s amfetaminem v těle.
I když byla přítomnost drogy (amfetamin vykazují testy například na pervitin či extázi) v řidičově těle potvrzena, politik za tento incident nedostal ani jediný bod.
Jak šla kauza Láryš
- Případ Jiřího Láryše začal loni 26. září v pražských Vysočanech. Láryš tehdy jel rychle a navíc přejížděl z jednoho pruhu do druhého.
- Poicejní hlídce připadal opilý, ale test nic takového neprokázal. Proto mu udělala test na drogy.
- "Byl vyzván, aby se na přístroji Drugwipe podrobil zkoušce na přítomnost omamných či psychotropních látek v organismu.
Ta prokázala přítomnost amfetaminu, metamfetaminu a extáze," řekla mluvčí policie. - Proto jej hlídka odvezla na toxikologickou zkoušku, kde lékař ze vzorku moče zjistil, že má zastupitel v těle amfetamin. Celý případ se v říjnu 2009 dostal na stůl Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 2 a žalobce rozhodl, že o jeho osudu bude rozhodovat soud. Ten shledal, že jde o trestný čin a potrestal ho.
- Zastupitel Láryš podal proti rozhodnutí soudu odpor a v hlavním líčení v lednu pak soudce rozhodl, že Láryšův prohřešek není trestným činem a případ předal úředníkům z magistrátu. A ti správní řízení zastavili.
- Ve správním řízení politikovi přitom hrozilo, že přijde až o sedm bodů a o řidičák na dva roky.
Co víc: Přestupková komise magistrátu, která případ jako poslední instance řešila, mu ani nezadržela řidičský průkaz (Jiří Láryš měl doklad zabaven během předchozích šesti měsíců, kdy se jeho kauzu úřady, policie a soudy prověřovaly).
Jak je to možné? Nelze prý prokázat, že měla droga vliv na jeho řidičské schopnosti.
Krev je krev
Verdikt magistrátu po bližším zkoumání naznačuje, že Láryšovi hodně pomohlo, když mu policie nevzala krev, ale souhlasila s tím, že řidič podá k prozkoumání vzorek moči.
Policie sice krátce po Láryšově zadržení uvedla, že chováním jasně vykazoval, že je pod vlivem návykové látky, ale podle magistrátu to k potrestání nestačilo, protože nebyl předložen dostatečný test.
"Dva znalecké posudky nezávisle na sobě konstatují, že ovlivnění návykovou látkou při řízení vozidla nelze hodnověrným způsobem prokázat," říká mluvčí magistrátu Jiří Wolf.
"Na základě pozitivních nálezů budivých aminů ve slinách a moči řidiče není možno dovodit jejich vliv na řidičské schopnosti, neboť k pozitivnímu nálezu budivých aminů dochází běžně do 3 dnů a ve výjimečných případech až do 7 dnů po jejich aplikaci," dodal.
Co řekla policie
Úředníci z odboru dopravních přestupků v této logice prý pouze zkoumali, zda se Jiří Láryš nedopustil přestupku tím, že se nepodrobil krevnímu testu, který lze pokládat za jediné objektivní vyšetření.
A dospěli k závěru, že nepochybil Láryš, ale policisté, kteří mu dali mu vybrat mezi krevním testem a testem z moči.
"Špatně položenou výzvou mu tak byla dána nesmyslná možnost výběru, zda se podrobí odběru vzorku krve nebo moči. Tomuto se v tomto konkrétním případě řidič podrobil, což potvrdily správním orgánem provedené výslechy policistů, a řízení o přestupku tak bylo nutno zastavit," říká mluvčí Wolf.
Tak kdo tu pomohl?
Tváří tvář tomu, jak politik vyvázl z případu, který by pro budoucnost kteréhokoli řidiče byl velmi vážný, se policie brání. Podle ní Láryš krevní zkoušku odmítl.
"Dotyčný poskytl pouze vzorek moči, odběr krve odmítl. Následné toxikologické vyšetření moči prokázalo přítomnost amfetaminu v organismu v množství, které mělo schopnost k řízení motorového vozidla značně snížit," uvedla pražská policejní mluvčí Ivana Ježková.
Na základě toho mu bylo Láryšovi sděleno podezření, že spáchal trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky a současně mu byl zadržen řidičský průkaz.
"Zprávu o výsledku zkráceného přípravného řízení policie v zákonné lhůtě zaslala Obvodnímu státnímu zastupitelství Praha 2, které se s jejím postupem a následným rozhodnutím plně ztotožnilo," rekapituluje policistka.
Údiv z Besipu
Nad paradoxem, jakým Láryšovo amfetaminové řízení vyřešil magistrát, se pozastavuje ředitelka Nadace Besip Ludmila Cikánková.
"To je přeci nesmysl. Když člověk požije alkohol a druhý den jede se zbytkovým alkoholem, také nikoho nezajímá, že pil den předtím. Prostě za tím volantem nemá co dělat," řekla Aktuálně.cz.
Je-li prý opravdu taková mezera v zákoně, jíž Jiří Láryš unikl, je to výzva pro poslance, aby s ní něco udělali.