Politik Milan Horáček získal nejvyšší sudetoněmecké ocenění

ČTK ČTK
7. 6. 2014 15:17
Milan Horáček patřil mezi zakládající členy německé strany zelených. V roce 2009 kandidoval za české Zelené do Evropského parlamentu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Augsburg (Německo)/Cheb - Německý politik českého původu Milan Horáček v sobotu v bavorském Augsburgu převzal Evropskou cenu Karla IV. Sudetoněmecké krajanské sdružení mu své nejvyšší ocenění udělilo s odůvodněním, že celý život bojoval za lidská práva na obou stranách česko-německé hranice.

Horáček podle sudetských Němců zosobňuje staletou tradici společného života Čechů a Němců v českých zemích, kterou rozbily až události druhé světové války.

Horáček si ocenění podle svých slov váží, vnímá ho ale i jako závazek. "Cena pro mě znamená posílení v tom, dál na poli lidských práv pracovat," řekl. "Je potřeba dál dělat na poli sociálním, na poli ekologie i na různých jiných věcech. Protože lidská práva neznamenají jenom bojovat o politické vězně," dodal.

Jako Karel IV.

Podle šéfa sudetských Němců Bernda Posselta má Horáček něco společného i s českým a německým králem a s římským císařem, podle kterého je ocenění pojmenováno. "Stejně jako Karel IV. je i Milan Horáček přesvědčený Evropan a usiluje o evropské sjednocení," řekl Posselt.

Horáček také podle něj usiluje o právní stát a o dodržování lidských práv, za která bojoval v Německu i v Česku. Posselt ocenil, že se Horáček v Česku zastával sudetských Němců, kteří byli po druhé světové válce vystěhováni z Československa.

Horáček těmto slovům dostál v děkovací řeči, při níž vyzval, aby se sudetoněmeckých sjezdů v budoucnu účastnili i členové české vlády. "Bylo by normální, kdyby zde mluvil nějaký český ministr. A ještě lepší by bylo, kdybychom mohli uspořádat sudetoněmecký sjezd v Chebu, v Ústí nad Labem nebo v Liberci," řekl Horáček, za což ho publikum odměnilo hlasitým potleskem.

Příště v Chebu?

Podle starosty Chebu Pavla Vanouška (ČSSD) by ale taková prohlášení měl Horáček nejdříve konzultovat s českou stranou. "Obecně by to bylo asi možné, záleželo by na tom, jakou povahu by taková akce měla. Jestli by šlo o přátelský charakter, tak možná ano. Ale nejsem si jist, jestli jsou na to lidé už připraveni," uvedl Vanoušek.

Jak připomněl, Cheb má s německou stranou velmi dobré vztahy, založil společnou nadaci Chebský les, na chebském hřbitově jsou uloženy ostatky německých vojáků, padlých za druhé světové války v Česku. "A bylo by škoda, kdyby mnohaleté úsilí zničilo nějaké neuvážené gesto," dodal.

Milan Horáček
Milan Horáček | Foto: ČTK

Horáček v rozhovoru s ČTK řekl, že nevidí důvod, proč by se čeští představitelé měli sudetským Němcům vyhýbat. "Když si vezmu všechny oblasti vztahu, ekonomické i jiné, tak Česká republika spolupracuje s Bavory, se Sasy nebo celkově s Němci normálně," řekl. Podle něj už se ale schyluje ke změnám a brzy by čeští ministři mohli na sudetoněmecké srazy jezdit.

 "Já si myslím, kdyby bylo trochu jiné sestavení vlády, mohlo by to být už teď," podotkl Horáček. Připomněl, že ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová (ČSSD) už v minulosti, před jmenováním do funkce, na sudetoněmeckých srazech byla. Úzké vztahy se sudetskými Němci udržuje podle něj i ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

Na sjezd přijel i Ondřej Liška

Čeští zástupci jsou i na letošním sudetoněmeckém sjezdu. Do Augsburgu dorazili například místopředsedkyně KDU-ČSL Klára Liptáková, předseda Strany zelených Ondřej Liška nebo poslanec TOP 09 Daniel Korte.

Horáček pochází ze smíšené rodiny, jeho matka byla sudetská Němka, otec Čech. Už na úvod sjezdu proto od sudetoněmeckých představitelů zaznělo, že politik zosobňuje společnou historii Čechů a Němců na českém území.

 "Společný život Němců a Čechů v zemích Koruny české má staletou tradici. Po většinu času se tito lidé vnímali jako společný český národ a zdůrazňovali solidaritu místo rozdílů," řekl předseda bavorského sudetoněmeckého sdružení Steffen Hörtler .

Bývalý europoslanec Horáček podle něj tuto tradici výborně zosobňuje. "V Evropském parlamentu bojoval za zájmy všech obyvatel Čech, Moravy a Slezska bez ohledu na to, jaká je jejich mateřská řeč. A bez ohledu na to, zda žijí ve své vlasti, nebo z ní byli vyhnáni," dodal Hörtler.

Horáček odešel z Československa do exilu v roce 1969. Patřil mezi zakládající členy německých Zelených, za které se v roce 2004 dostal do Evropského parlamentu. V roce 2009 neúspěšně kandidoval v evropských volbách za českou Stranu zelených.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Zemřela pozemní hokejistka století Čermáková, medailistka z OH

V den 75. narozenin v neděli zemřela nejlepší česká pozemní hokejistka 20. století Jiřina Čermáková. O úmrtí stříbrné medailistky z olympijských her v roce 1980 v Moskvě informoval svazový web.

Při ženské premiéře pozemního hokeje pod pěti kruhy v Moskvě chyběla kvůli bojkotu her většina velmocí. Československý výběr toho dokázal využít a za vítězným týmem Zimbabwe získal nečekané stříbro.

Čermáková po skončení aktivní kariéry zůstala u pozemního hokeje jako trenérka, vedla i reprezentaci.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Židovské osady na Západním břehu Jordánu už podle USA neporušují mezinárodní právo, oznámil ministr Pompeo

Židovské osady na Západním břehu Jordánu nyní podle Spojených států neporušují mezinárodní právo. Změnu amerického pohledu oznámil ministr Pompeo.

před 43 minutami

Babiš chce do Česka pozvat ukrajinského prezidenta a premiéra

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pozvat ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a premiéra Oleksije Hončaruka do Prahy. V Česku by se mohli setkat s představiteli zemí visegrádské skupiny (V4), které nyní Česko předsedá. Babiš to dnes řekl novinářům před odletem na návštěvu Kyjeva. Cíl cesty je podle premiéra podnikatelský, nechce řešit politiku. Teritoriální integritu, suverenitu a jednotu Ukrajiny nicméně Česko podporuje, řekl Babiš.

"Uvidíme, jestli pan prezident nebo pan premiér budou mít chuť to naše pozvání akceptovat," řekl Babiš. Připomněl, že ze zemí V4, kam patří spolu s Českem i Slovensko, Maďarsko a Polsko, jsou vztahy Ukrajiny "delikátní" s Maďarskem. "Je tam co diskutovat," doplnil.

před 48 minutami

Studenti, kteří na několik dní obsadili rektorát Univerzity Karlovy, se dohodli s akademickým senátem na okamžitém ukončení okupační stávky

Zdroj: ČTK
Další zprávy