Novinářské ceny znají své vítěze, bodovalo i Aktuálně.cz

ČTK ČTK
29. 4. 2014 20:26
Ceny za nejlepší reportáž a investigativní článek získal Respekt, ocenění za nejlepší komentář mají Hospodářské noviny.
Komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk přebírá cenu za nejlepší komentář.
Komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk přebírá cenu za nejlepší komentář. | Foto: ČTK

Praha - Novinářskou cenu za loňský rok dnes převzalo 11 vítězů, mezi nimi redaktoři České televize, Českého rozhlasu, Respektu, Hospodářských novin, Práva a Literárních novin.

Ani letos nechyběl mezi oceněnými online deník Aktuálně.cz, který získal dvě čestná uznání za seriál článků k 75. výročí Mnichova (autoři Matěj Spurný, Ivo Cerman, Jan Rychlík, Jan Urban a Petr Hlaváček) a sérii reportáží fotoreportéra Ludvíka Hradilka Jak Česko nechává ničit své památky.

V soutěži se utkalo celkem 400 příspěvků, v psané žurnalistice porota ocenila především méně známá či zřídka popisovaná témata. Soutěž pořádá Nadace Open Society Fund Praha ve spolupráci s českým Googlem a společností NEWTON Media.

"Gratulujeme všem vítězům. Zvítězit v konkurenci 400 příspěvků není jednoduché a poroty měly mnohdy velmi těžkou práci," uvedl ředitel Nadace Open Society Fund Praha Robert Basch.

V kategorii Nejlepší reportáž zvítězila redaktorka Respektu Silvie Lauder s neznámými příběhy romského holocaustu. Cenu za nejlepší analyticko-investigativní příspěvek převzal její kolega Petr Třešňák za článek o zapomenutých zločinech třetího oddělení věznice ve Valdicích. Cenu za nejlepší rozhovor získal Michal Komárek z Literárních novin za interview o sebereflexi médií.

Další oceněné příspěvky se věnovaly hlavním politickým událostem roku. V kategorii Nejlepší komentář zvítězil redaktor Hospodářských novin Petr Honzejk se sérií příspěvků o prezidentu Zemanovi. Ocenění za nejlepší audiovizuální rozhovor si odnesla bývalá redaktorka České televize Daniela Drtinová za interview s Michalem Haškem.

V kategorii Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek audiovizuální žurnalistiky zvítězil reportér ČT Dalibor Bártek, který více než rok sledoval kauzu obchodníka s nelegálním lihem. Česká televize získala i ocenění za nejlepší audiovizuální reportáž. Reportér Jiří Vondráček v ní popisuje zničení městečka Lauterbach při poválečném vojenském cvičení.

Cenu Googlu za inovativní online žurnalistiku převzal Filip Rožánek z Českého rozhlasu, který převedl události srpna 1968 na sociální sítě, a v kategorii Nejlepší česko-slovenský kreslený vtip, komiks nebo karikatura zvítězil kreslíř Vladimír Renčín se sérií kreseb z deníku Právo.

Letos poprvé soutěžili i studenti. Cenu Googlu pro mladé talenty datové žurnalistiky získal student Matematicko-fyzikální fakulty UK Peter Zvirinsky s analýzou dat insolvenčního rejstříku.

Pořadatelé již dříve oznámili, že česko-slovenskou cenu veřejnosti za příspěvek, který měl loni největší společenský dopad nebo zásadně přispěl k posílení práv občanů, získal novinář Dušan Károlyi.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Chorý se za Waregem trefil potřetí ve čtyřech zápasech

Fotbalista Tomáš Chorý vstřelil v belgické lize třetí gól v posledních čtyřech zápasech. V utkání 14. kola pomohl český útočník Waregemu k výhře 3:0 na hřišti Gentu, čtvrtečního soupeře Liberce v základní skupině Evropské ligy.

Chorý je s třemi brankami druhým nejlepším střelcem 14. týmu tabulky. Jeho moment přišel v 37. minutě, kdy zvýšil na 2:0. Utkání ale nedohrál, v 71. minutě byl střídán.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalisté podlehli Dánsku a potřetí za sebou neuspěli

Čeští basketbalisté podlehli v kvalifikaci mistrovství Evropy ve Vilniusu Dánsku 90:91 a připsali si třetí porážku za sebou. Dánové oplatili výběru trenéra Ronena Ginzburga únorovou prohru z Pardubic 71:75 a po úvodních dvou neúspěších zvítězili podruhé za sebou. Radovali se především díky výkonu Gabriela Lundberga, který nastřílel 38 bodů.

Nejlepší střelcem českého týmu byl s 24 body pivot Martin Peterka, který si připsal i osm doskoků a dvě asistence. Sekundu před koncem měl možnost dát vítězný koš, ale trojkový pokus neproměnil.

Zbývající zápasy kvalifikace o šampionát v roce 2022, na kterém mají čeští reprezentanti díky pořádání jedné ze skupin v Praze účast jistou, čekají Ginzburgův výběr v únoru proti Litvě a Belgii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy