reklama
 
 

Novinářské ceny znají své vítěze, bodovalo i Aktuálně.cz

29. 4. 2014 20:26
Ceny za nejlepší reportáž a investigativní článek získal Respekt, ocenění za nejlepší komentář mají Hospodářské noviny.

Praha - Novinářskou cenu za loňský rok dnes převzalo 11 vítězů, mezi nimi redaktoři České televize, Českého rozhlasu, Respektu, Hospodářských novin, Práva a Literárních novin.

Ani letos nechyběl mezi oceněnými online deník Aktuálně.cz, který získal dvě čestná uznání za seriál článků k 75. výročí Mnichova (autoři Matěj Spurný, Ivo Cerman, Jan Rychlík, Jan Urban a Petr Hlaváček) a sérii reportáží fotoreportéra Ludvíka Hradilka Jak Česko nechává ničit své památky.

V soutěži se utkalo celkem 400 příspěvků, v psané žurnalistice porota ocenila především méně známá či zřídka popisovaná témata. Soutěž pořádá Nadace Open Society Fund Praha ve spolupráci s českým Googlem a společností NEWTON Media.

"Gratulujeme všem vítězům. Zvítězit v konkurenci 400 příspěvků není jednoduché a poroty měly mnohdy velmi těžkou práci," uvedl ředitel Nadace Open Society Fund Praha Robert Basch.

V kategorii Nejlepší reportáž zvítězila redaktorka Respektu Silvie Lauder s neznámými příběhy romského holocaustu. Cenu za nejlepší analyticko-investigativní příspěvek převzal její kolega Petr Třešňák za článek o zapomenutých zločinech třetího oddělení věznice ve Valdicích. Cenu za nejlepší rozhovor získal Michal Komárek z Literárních novin za interview o sebereflexi médií.

Další oceněné příspěvky se věnovaly hlavním politickým událostem roku. V kategorii Nejlepší komentář zvítězil redaktor Hospodářských novin Petr Honzejk se sérií příspěvků o prezidentu Zemanovi. Ocenění za nejlepší audiovizuální rozhovor si odnesla bývalá redaktorka České televize Daniela Drtinová za interview s Michalem Haškem.

V kategorii Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek audiovizuální žurnalistiky zvítězil reportér ČT Dalibor Bártek, který více než rok sledoval kauzu obchodníka s nelegálním lihem. Česká televize získala i ocenění za nejlepší audiovizuální reportáž. Reportér Jiří Vondráček v ní popisuje zničení městečka Lauterbach při poválečném vojenském cvičení.

Cenu Googlu za inovativní online žurnalistiku převzal Filip Rožánek z Českého rozhlasu, který převedl události srpna 1968 na sociální sítě, a v kategorii Nejlepší česko-slovenský kreslený vtip, komiks nebo karikatura zvítězil kreslíř Vladimír Renčín se sérií kreseb z deníku Právo.

Letos poprvé soutěžili i studenti. Cenu Googlu pro mladé talenty datové žurnalistiky získal student Matematicko-fyzikální fakulty UK Peter Zvirinsky s analýzou dat insolvenčního rejstříku.

Pořadatelé již dříve oznámili, že česko-slovenskou cenu veřejnosti za příspěvek, který měl loni největší společenský dopad nebo zásadně přispěl k posílení práv občanů, získal novinář Dušan Károlyi.

autor: ČTK | 29. 4. 2014 20:26

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama