Cenu za šíření dobrého jména ČR získala návrhářka Matragi

ČTK ČTK
6. 6. 2014 16:22
Ministerstvo zahraničí dále ocenilo polskou režisérku Agnieszku Hollandovou nebo sestru moderátora Jana Krause Elišku Krausovou.
Blanka Matragi.
Blanka Matragi. | Foto: Michal Žák

Praha - Při pátečním předávání cen Gratias agit za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí neseděly známé osobnosti jen mezi laureáty, ale i mezi přihlížejícími slavnostnímu aktu v Černínském paláci.

Cenu dostala známá polská filmová režisérka Agnieszka Hollandová nebo módní návrhářka žijící v Libanonu Blanka Matragi.

Ocenění dále dostali i příbuzní herečky Jitky Asterové nebo herce a moderátora Jana Krause. Ten přišel s velkou částí své početné rodiny a podle jeho sestry, oceněné Elišky Krausové, její vyznamenání komentoval slovy, že je to první státní cena v rodině.

Eliška Krausová vede v Kolumbii krajanský spolek Asocheca. Po převzetí ceny jí v sídle ministerstva zahraničí přišli gratulovat nejen její bratři, herec Jan a spisovatel Ivan, ale i partnerka Jana Krause herečka Ivana Chýlková, synové známého moderátora a další členové rodiny. "A to mi ještě chybí americký bratr," poznamenala v žertu laureátka.

U pořadatelů si prý prosadila, že bude moci pozvat celkem 15 osob, zatímco původně měla povoleno jen deset příbuzných. Do poslední chvíle přitom nevěděla, zda dorazí.

"My jsme dost specifičtí," uvedla Krausová, kterou přítomnost tolika příbuzných v sále velmi potěšila. "Jak řekl můj bratr Jan, je to první státní cena v této rodině," dodala pražská rodačka.

Herečka Jitka Asterová dorazila podle ministerstva zahraničí jako příbuzná válečného veterána Karla Astera. Ten je posledním žijícím členem skupiny 14 Čechů, kteří bojovali za druhé světové války v americké armádě na Filipínách.

Po porážce Američanů v roce 1942 padl do japonského zajetí a nakonec skončil v japonských uhelných dolech, kde se dočkal osvobození. Dnes žije v USA a na předávání cen ho zastoupila vnučka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Florbalistky vstoupily do MS výhrou nad Švýcarskem 5:2

České florbalistky vstoupily do mistrovství světa ve švédské Uppsale výhrou 5:2 nad Švýcarskem. V repríze neúspěšného semifinále z minulého šampionátu v Neuchatelu tak oplatily obhájkyním stříbra porážku 6:7 v prodloužení. Vítěznou branku vstřelila ve 43. minutě debutantka na MS Pavlína Bačová. Druhý zápas v základní skupině A čeká svěřenkyně trenéra Saschy Rhynera v pondělí od 19:00 proti Polsku.

Jako první se v utkání radovaly Švýcarky, které otevřely skóre v 7. minutě. Bekhendový pokus Corin Rüttimanové se od zadního mantinelu odrazil k Julii Suterové, která u pravé tyče snadno skórovala do odkryté branky Jany Christianové. V polovině úvodní třetiny Češky odpověděly. Michaela Mlejnková bekhendovým pokusem Moniku Schmidovou ještě nepřekonala, ale z dorážky se prosadila Karolína Suchá a při svém premiérovém startu na MS hned oslavila branku.

V polovině utkání zlikvidovala Christianová šanci Rüttimanové, vzápětí se Švýcarky ubránily při jediném oslabení duelu při trestu Chiary Gredigové a odolaly i při šanci kapitánky Elišky Krupnové. V 39. minutě nejdříve trefila Michelle Wikiová levou tyč a z dorážky Isabelle Gerigová i tu pravou. Z protiútoku po přihrávce Martiny Řepkové otočila stav Mlejnková.

Po 74 sekundách třetí třetiny našla Rüttimanová dlouhou přihrávkou Wikiovou, která pohotovou střelou vyrovnala. Za 78 vteřin ale opět Rhynerův výběr vedl a postarala se o to střelou přes obránkyni Florinu Martiovou Bačová.

Švýcarky při snaze o vyrovnání Christianovou nepřekonaly, naopak v 52. minutě po přečíslení po přihrávce Denisy Ratajové zvýšila náskok do odkryté branky Krupnová. V čase 53:24 neproměnila trestné střílení Gerigová, naopak Vendula Beránková 29 sekund před koncem z penalty dovršila výsledek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy