Pulitzerova cena za odhalení odposlechů se Snowdenem

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 4. 2014 0:05
Prestižní ocenění putuje do redakcí The Guardian a The Washington Post.
Edward Snowden
Edward Snowden | Foto: Reuters

New York - Za odhalení odposlouchávacího skandálu americké tajné služby NSA získaly dnes prestižní Pulitzerovu cenu listy The Guardian a The Washington Post. Deníky loni zveřejnily podrobné informace, které jim poskytl bývalý spolupracovník NSA Edward Snowden, který se nyní skrývá v Rusku. Cenu v kategorii služby veřejnosti listům udělila Kolumbijská univerzita, která hodnotí významné novinářské a literární počiny v celkem 21 kategoriích.

V příslušných článcích britského a amerického deníku se veřejnost dozvěděla, že americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) shromažďovala informace o telefonických hovorech a e-mailech milionů Američanů. Zprávy vycházely z dokumentů zveřejněných Snowdenem.

Sledování milionů

Později vyplulo na povrch, že sledovány byly i miliony cizinců, včetně desítek hlav států a vlád, což zkomplikovalo diplomatické vztahy USA i s jejich spojenci.

Snowden v prohlášení, které vydala nezisková organizace Freedom of the Press Foundation, cenu označil za zadostiučinění pro "každého, kdo věří v to, že veřejnost má ve státní správě funkci". Také vyslovil uznání "statečným reportérům a jejich kolegům, kteří při práci čelí mimořádnému zastrašování včetně vynuceného ničení novinářských materiálů, nemístného využívání protiteroristických zákonů a řady dalších způsobů nátlaku, který je má zastavit".

Novináři Glenn Greenwald, Ewen MacAskill a Laura Poitrasová z The Guardian a Barton Gellman z listu The Washington Post již za tyto materiály dostali žurnalistickou cenu George Polka za rok 2013.

Zveřejnění rozsáhlého špionážního programu NSA po teroristických útocích z 11. září 2011 vyvolalo vlnu rozhořčení v americké i světové veřejnosti a vedlo k přípravě změn těchto programů. Snowden, který nyní žije v ruském exilu, byl ve Spojených státech obviněn ze špionáže a dalších trestných činů a v případě usvědčení mu hrozí až třicetileté vězení.

Vítězily fotky terorismu

Další významné Pulitzerovo ocenění spojené s odměnou 10.000 dolarů (skoro 200.000 Kč) dnes dostali pracovníci listu The Boston Globe za rychlé zpravodajské pokrytí loňského bombového útoku na maraton v Bostonu, při kterém zahynuli tři lidé. Cenu získali v kategorii bleskové zpravodajství.

Deník The New York Times získal Pulitzerovu cenu ve dvou fotografických kategoriích za reportáže z bostonského atentátu a pak také z teroristického útoku na nákupní středisko v Keni.

Pulitzerovy ceny se v USA udělují mimo jiné za investigativní reportáž, domácí zprávy, mezinárodní zpravodajství, komentář, aktualitu, úvodník či komiks. Oceňovány jsou též knihy - nejlepší próza, poezie, biografie či autobiografie, nejlepší kniha o historii USA a od roku 1943 i hudební skladba. V kategorii próza získala Pulitzerovu cenu Donna Tarttová, známá bestsellerem Tajná historie, za knihu The Goldfinch.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Ústecký kraj pošle Vejprtům milion, zaměstnanci vybrali 70 tisíc korun

Radní Ústeckého kraje schválili na pomoc Vejprtům po tragickém požáru milion korun. Částku budou schvalovat v pondělí zastupitelé. Zaměstnanci krajského úřadu mezi sebou vybrali 70 tisíc korun, dnes je předají městu, ve kterém v neděli při požáru domu pro zdravotně postižené zemřelo osm mužů, 30 lidí záchranáři ošetřili. 

Milion korun z fondu pro mimořádné události má pomoci s likvidací následků požáru v domově Kavkaz. Objekt je podle statika nyní neobyvatelný, musí se vyměnit ohořelé části, vymalovat, uklidit. Lidé začnou s úklidem poté, co si dům prohlédne zástupce pojišťovny.

Ústecký kraj zajistil občanům města Vejprty, včetně klientů domova a jeho zaměstnanců psychosociální pomoc. Zástupci města mohou kontaktovat humanitární organizace, jejichž součástí jsou centra krizové intervence.

Další zprávy