Politici tápou. Dohodli způsob volby, termín nikoliv

Martina Machová Michal Žák Martina Machová, Michal Žák
7. 9. 2009 0:03
Jednání expertů i šéfů stran budou pokračovat
Jednalo se u prezidenta, jednalo se v Senátu. Nyní přijde na řadu Poslanecká sněmovna. Politici přesto nemohou najít shodu.
Jednalo se u prezidenta, jednalo se v Senátu. Nyní přijde na řadu Poslanecká sněmovna. Politici přesto nemohou najít shodu. | Foto: Jan Langer

Praha - V Senátu skončila schůzka šéfů parlamentních stran a předsedů obou komor parlamentu.

Zhruba dvouhodinové jednání vyvrcholilo předběžnou dohodou na řešení současné krize kolem konání předčasných voleb.

"Ze všech variant, které se diskutovaly, se většina, tedy téměř všichni, shodují na variantě číslo 1," řekl po jednání předseda ODS Mirek Topolánek.

Ta spočívá v tom, že se sněmovna rozpustí třípětinovou (tedy ústavní) většinou. "Na stůl jsme dostali i další možné návrhy, ale chceme vše udělat tak, aby nebyly možné žádné další ústavní stížnosti."

Výhrady mají například zelení. "Sněmovna by měla rozhodnout až poté, co bude známo stanovisko Ústavního soudu," je přesvědčen předseda Ondřej Liška. "Je potřeba vyčkat finálního usnesení a poté přijít s řešením, které bude eliminovat všechna rizika."

ČSSD bojuje o každý den, chce volby v říjnu

Jednání budou pokračovat. Během pondělí opět zasednou straničtí experti a následně večer se setkají i politici, tentokráte v Poslanecké sněmovně.

Ačkoli se většina shoduje na termínu konání voleb první týden v listopadu, sociální demokracie bojuje o každý den. "Dáváme přednost, aby se volby uskutečnili v řádném termínu, tedy 9 a 10 října. Pokud je ovšem brána za základ varianta číslo jedna, je zřejmé, že toto řešení nebude prakticky k tomuto datu možné, pak ale dáváme přednost tomu, aby volby byly uspořádány do konce příštího měsíce," prohlásil předseda partaje Jiří Paroubek.

V kuloárech se objevila i informace, že politici pracují s variantou, kdy by Poslaneckou sněmovnu mohl rozpustit prezident v případě, že se tři měsíce nesejde, přičemž poslanci naposledy zasedali před prázdninami v červnu.

Definitivní slovo ovšem bude mít Ústavní soud, který bude příští čtvrtek veřejně jednat o stížnosti nezařazeného poslance Miloše Melčáka.

Předseda ÚS Pavel Rychetský v neděli v televizi řekl, že volby pokládá za veřejný zájem, ale stížností se budou zabývat, aby nebylo hlasování napadnutelné.

 

Právě se děje

Další zprávy