"Obvinění jsou závažná." Válek po razii v Motole odvolal letitého šéfa Ludvíka

ČTK Jan Malina ČTK, Jan Malina
Aktualizováno 24. 2. 2025 18:06
Po zásahu NCOZ v motolské nemocnici a na dalších místech v Česku policie obvinila 16 lidí. Viní je z úplatkářských trestných činů, dotačního podvodu, poškození finančních zájmů EU a praní špinavých peněz. Stíhaní lidé podle kriminalistů systematicky zneužívali procesy při zadávání nemocničních veřejných zakázek. Ministr Válek po raziích v pondělí odpoledne podepsal Ludvíkovo odvolání z funkce.
Ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík.
Ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík. | Foto: Jakub Plíhal

V tiskových zprávách aktuální bilanci zadržených a obviněných uvedly shodně Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) a česká Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ), přičemž obě instituce případ označily za závažnou korupci. Stíhaní lidé podle kriminalistů systematicky zneužívali procesy při zadávání nemocničních veřejných zakázek. Hlavním podezřelým hrozí až 12 let vězení.

Podle serveru Odkryto.cz je mezi obviněnými dlouholetý ředitel největší české nemocnice Miloslav Ludvík, jeho provozně-technický náměstek Pavel Budinský nebo šéf České unie sportu, advokát Miroslav Jansta. Centrála uvedla, že obvinění lidé jsou v tuto chvíli stále zadrženi.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pondělí odpoledne podepsal odvolání ředitele Ludvíka, které mu bylo navečer také předáno. Fakultní nemocnici vede v současné době náměstkyně pro léčebně-preventivní péči Lucie Valentová-Bartáková, která je druhým statutárním náměstkem.

 

Skupinu lidí podezřelých z korupce začala policie prověřovat v roce 2023 na základě vlastních poznatků. Podle centrály obvinění parazitovali na veřejných zakázkách tak, že za možnost jejich realizace požadovali neoprávněné finanční plnění a následně u těchto peněz zastírali jejich původ. Trestná činnost ovlivnila mimo jiné i projekty financované či spolufinancované Evropskou unií, které měly celkovou hodnotu přes čtyři miliardy korun.

Policie při pondělní razii zadržela celkem 22 lidí a provedla 46 prohlídek po celém Česku - vedle motolské nemocnice například i v advokátní kanceláři. Detektivové se podle serveru Odkryto.cz zajímají o zakázky nemocnice spojené se stavební společností Geosan Group, která v Motole rekonstruovala i takzvaný Modrý pavilon. Zadrželi obchodního ředitele firmy Ivana Havla.

Kauzu dozoruje evropská pověřená žalobkyně v Českých Budějovicích Zdeňka Pavlásková.

Rekonstrukce Modrého pavilonu

Detektivové podle neoficiálních informací médií zasahovali i v kanceláři Jansty. Zajímají se také o zakázky nemocnice spojené se stavební společností Geosan Group, která v Motole rekonstruovala například takzvaný Modrý pavilon.

Detektivové protimafiánské centrály podle serveru Odkryto.cz zadrželi a obvinili vedle dlouholetého ředitele Ludvíka a právníka Jansty i další lidi. Jde o náměstka motolské nemocnice Budinského, který měl podle vyšetřovatelů dostat úplatek ve výši přes deset milionů korun od zástupce Geosanu. "Mezi obviněnými je také člen představenstva a obchodní ředitel Geosanu Ivan Havel. Právě jeho detektivové NCOZ podezírají z uplácení v souvislosti se zakázkou na rekonstrukci takzvaného Modrého pavilonu nemocnice, uvedl zpravodajský web.

"Pavel Budinský po předchozí dohodě s Miloslavem Ludvíkem řekl Ivanu Havlovi o úplatek ve výši osmi milionů korun, z toho určených pět milionů pro Miloslava Ludvíka a tři miliony určené pro sebe, s čímž Ivan Havel souhlasil," uvádí podle Odkryto.cz policejní dokumenty.

Modrý pavilon motolské nemocnice z roku 1996 patří mezi největší nemocniční budovy v zemi. Jsou v něm lůžková oddělení a ambulance pro dospělé. Rozsáhlá oprava začala v roce 2021 a skončila loni, nemocnice na ni získala přes 1,25 miliardy korun z evropských fondů. Budova je nyní zateplená, dělníci vyměnili přes 8000 oken, přidali stínicí prvky, modernizovali osvětlení a topení.

Úřad evropského veřejného žalobce vyšetřuje od června 2021 ve 22 členských státech EU trestné činy týkající se poškození finančních zájmů Evropské unie. Centrála sídlí v Lucemburku, na vnitrostátní úrovni působí evropští pověření žalobci - v Česku tedy čeští státní zástupci, kteří se specializují na případy zneužívání unijních prostředků a odpovídají za vedení vyšetřování a trestního stíhání. Postupují při tom zcela nezávisle na vnitrostátních orgánech.

"Praní peněz" v africkém Beninu

Podle zjištění Odkryto.cz měl Jansta dvojici nemocničních manažerů pomáhat s "vypráním" jejich peněz. Sloužit k tomu měl prodej jejich obchodních podílů společnosti SBI Holding S.A. v africkém Beninu.

K transakci, která by Ludvíkovi a Budinskému pomohla vykázat legální zisky, mělo dojít právě v těchto dnech.

"Jak bylo v rámci provedené operativní činnosti zjištěno, výše jmenovaní se dohodli, že v termínu 18.-23.2.2025 poletí do Beninské republiky (Afrika), kde na domluvené schůzce u místní notářky dojde k prodeji obchodního podílu Budinského a Ludvíka Miroslavu Janstovi, který nakoupí jejich akcie a vyplatí jim za ně 60 milionů korun na jejich účty, které však před touto transakcí Jansta za tímto účelem obddrží v hotovosti právě od Budinského a Ludvíka," stojí v dokumentu, se kterým se redakce Odkryto.cz seznámila.

Jak dále popisuje web Odkryto.cz, "policejní dokumenty v jedné z největších korupčních kauz posledních let, ve které byli v pondělí obviněni ředitel FN Motol Miloslav Ludvík, jeho náměstek Pavel Budinský nebo lobbista Miroslav Jansta, obsahují také jméno ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeňka Kabátka."

Náměstek ředitele motolské nemocnice Pavel Budinský měl podle detektivů Světle Procházkové, jednatelce zdravotnické firmy Chirurgie Repros, slíbit, že jí pomůže při jednání s největší tuzemskou pojišťovnou. A že k tomu použije právě Kabátka. Procházková chtěla zvrátit rozhodnutí pojišťovny, která s její firmou neuzavřela smlouvu o jednodenní lůžkové péči.

Budinský jí slíbil, že "(…) osobně zkontaktuje Zdeňka Kabátka, kterého požádá a díky osobní známosti jej přiměje k tomu, aby VZP změnila vydané rozhodnutí, kterým byla zamítnuta žádost Procházkové jako jednatelky Chirurgie Repros o rozšíření smluvního vztahu o odbornost jednodenní péče na lůžku (…)," uvádí policejní dokumenty, se kterými se redakce Odkryto.cz seznámila.

Budinský za to měl podle vyšetřovatelů od Procházkové dostat 300 tisíc korun ve své kanceláři. Zda Budinský u Kabátka změnu pro Chirurgii Repros prolobboval, není jasné. Detektivové se o tom dál nezmiňují.

Motol je největší nemocnicí v Česku. Má přes 2200 lůžek, ročně ošetří ambulantně více než milion pacientů a přes 77 tisíc lidí na lůžku. Má přes 6000 zaměstnanců. Ludvík je jejím ředitelem od roku 2000 s přestávkou necelého roku, kdy byl ministrem zdravotnictví za tehdejší ČSSD (nyní Socdem).

Stavební společnost Geosan Group vlastní podnikatelé Luděk Kostka a Michal Korecký. Věnuje se všem druhům staveb, od bytových či administrativních přes průmyslové až po dopravní a vodohospodářské. Za rok 2023 vykázala podle výroční zprávy čistý obrat šest miliard korun, zisk po zdanění dosáhl 101 milionů korun.

 
Radek Černýpřibližně před 1 měsícem

Že by konečně došlo i na jednoho z největších českých gaunerů Janstu?

MG
Marian Gavlákpřibližně před 1 měsícem

Tenhle chlápek už v Motole dávno nemá co dělat. Doufám, že past sklapla navždy...

TN
Tomáš Novotnýpřibližně před 1 měsícem

¨Kdyby soudy za korupci dávali pořádné pálky včetně propadnutí majetku, tak by si to hodně lidí rozmyslelo krást.

Právě se děje

Další zprávy