Idomeni/Praha - Čeští policisté prý v pondělí během zásahu proti běžencům na makedonsko-řecké hranici strkali do novinářů a aktivistů a verbálně je napadali. Stěžuje na si na to rakouská aktivistka Fanny Müllerová-Uriová, která se s několika desítkami aktivistů zúčastnila pokusu běženců dostat se do Makedonie. Poté ji s dalšími aktivisty zadržela makedonská policie. "Okamžitě jsme byli odděleni od uprchlíků a předvedeni na strážnici," řekla. Policejní prezidium tvrdí, že policisté postupovali běžným způsobem.
Müllerové-Uriové vadilo také to, že musela odevzdat doklady, a zahraniční policisté, mezi nimi Rakušané a Češi, si natáčeli obličeje zúčastněných aktivistů. V rozhovoru s rakouským listem Kurier dokonce uvedla, že policistům musela zaplatit pokutu 300 eur (asi 8 100 korun), aby ji propustili. Toho se dočkala kolem úterní páté hodiny ranní.
Policejní prezidium se vůči nařčení rakouské aktivistky ohradilo. „Během včerejšího hromadného pokusu o nelegální překročení makedonské hranice postupovali policisté standardně,“ řekl Aktuálně.cz mluvčí David Schön. „Zapojení českých policistů spočívalo v záchytu nelegálních migrantů u řeky Vardar, nikoliv v dalších procesních úkonech prováděných makedonskou stranou,“ dodal Schön.
Přímo na místě podle Schöna makedonský velitel poděkoval českým policistům, a to jak za předání informací o plánovaném nelegálním přesunu migrantů, tak za poskytnutou pomoc.
Kromě 27 českých policistů na makedonských hranicí pomáhají i Chorvaté, Rakušané a Slováci.
Řecko tvrdí, že dobrovolníci, kteří poskytují utečencům humanitární pomoc, vybízejí migranty z tábora Idomeni na hranici s Makedonií, aby hledali cestu, jak se do sousední země dostat. Tito lidé podle řeckého vládního zmocněnce pro uprchlíky Jorgose Kyritsise rozdávají běžencům letáky s pokyny, jak obejít hraniční plot. To ale Müllerová-Uriová vyvrací. Tvrdí, že pondělní akce, během níž Makedonie běžence vrátila zpátky do Řecka, nebyla organizovaná.