Pověřená hlavní hygienička Pavla Svrčinová novinářům řekla, že kontroly budou koordinovat krajští hygienici. "Minimálně jeden pracovník a jeden policista na okres budou kontrolovat osoby, které jsou dány do karantény či izolace," uvedla. V případě porušení karantény bude případ projednávat hygiena jako přestupek, případy nedodržení izolace projednají policisté jako možný trestný čin.
Policisté budou mít k dispozici vždy aktuální informace o karanténách, uvedla Svrčinová. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) dodal, že je budou využívat například i při silničních kontrolách, které aktuálně provádějí kvůli omezení pohybu mezi okresy. Podle Blatného může hrozba trestního stíhání přesvědčit k dodržování opatření i lidi, kteří vývoj epidemické situace "kazí většině", která se pravidly řídí.
"Jsem rád, že jsme se dohodli s policií na společném postupu. Pomoc policistů zároveň částečně uleví krajským hygienickým stanicím, jejichž zaměstnanci jsou vytíženi trasováním a řešením nepříznivé epidemické situace," uvedl Blatný. Dohoda podle něj umožní efektivněji čelit epidemii. "Je důležité aktuálně platná protiepidemická opatření co nejdůsledněji dodržovat," doplnil ministr.
Kontroly měly fungovat už loni
Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a Blatný minulý týden po jednání vlády oznámili, že policisté budou dodržování karantény a izolace namátkově kontrolovat spolu s hygieniky. Podobná dohoda policie a hygieniků měla fungovat už loni na jaře, vznikl ale problém s Úřadem pro ochranu osobních údajů.
Policisté posléze uvedli, že čekají na jasně formulovaný požadavek ministerstva zdravotnictví. Zajímali se mimo jiné o vyjasnění otázky, jak bude zajištěna ochrana policistů při kontaktu s lidmi s potvrzenou nákazou covidem-19. Hamáček v pondělí uvedl, že policejní prezidium na zodpovězení klíčových otázek nadále čeká.
Ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo, že s policií podepsalo dohodu o součinnosti při kontrolách, jejímž hlavním bodem je předávání informací. "Věřím, že díky ní ještě zlepšíme spolupráci mezi krajskými hygienickými stanicemi a policií," uvedla Svrčinová.
Zaměstnanci hygienických stanic jsou podle ní velmi vytíženi. "Pokud se nyní mohou spolehnout na pomoc policie i v této oblasti, o to více času mohou věnovat například trasování či posuzování chorob z povolání," doplnila.