Policie šetří. Jezdí vlakem, tankuje dvakrát měsíčně

Radek Nohl Radek Nohl
22. 1. 2011 18:00
Drastické škrty v rozpočtu komplikují policistům život
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Česká republika - Již první týdny roku 2011 potvrzují, že drasticky seškrtané rozpočty ovlivní chod policie v celé republice.

Podle informací Aktuálně.cz má například v Ústeckém kraji šestkrát méně peněz na opravy a údržbu vozidel.

Dálniční policisté na D8 mohou do jednoho auta natankovat měsíčně zhruba 140 litrů. To jim vystačí asi na dvě nádrže.

Tak tvrdé limity jsou od začátku roku nastaveny. Už nyní se ale ukazuje, že se budou dodržovat jen těžko.

"Na provoz máme o třetinu méně. Co jiného se dá říct, než že je to hrozné," řekl Aktuálně.cz Jiří Ušák, šéf dopravní policie v Ústeckém kraji.

Policisté přijdou o plat, když limity překročí

Škrty u policie v praxi:

  • Policisté v Ústeckém kraji mají zhruba šestkrát méně peněz na opravy. Dálniční policisté mohou do jednoho auta natankovat 140 litrů.
  • Na kurzy či školení již nebudou policisté jezdit služebním vozem, ale vlakem nebo autobusem.
  • Budou se odkládat opravy aut.
  • Když policisté stanovené limity nedodrží, přijdou o část platu. V opačném případě prý dostanou prémie.
  • Více peněz je pouze na provoz passatů, které honí "piráty".

V praxi se musí policisté připravit na to, že pokud pojedou na školení, porady nebo kurzy, nebudou moci využít služebních aut. Přepravovat se budou pouze vlakem či autobusem.

Ředitel policie v Plzeňském kraji Jaromír Kníže uvedl, že kvůli úsporám začali některé cesty slučovat.

A když se vozidlo rozbije? "Tak ho zřejmě již nebudeme moci využít. Tedy alespoň ne hned," připouští ústecká policejní mluvčí Šárka Poláčková. Právě na opravách a investicích se letos škrtá nejvíce.

Podle mluvčí policejního prezidia Dagmar Bednarčíkové ale není možné, aby se rozpočty překračovaly.

"Vedoucím hrozí, že přijdou o část platu, když limity jejich oddělení nedodrží," řekl Aktuálně.cz Kníže. V opačném případě prý dostanou odměny.

Passaty ze silnic nezmizí

Zda škrty nebudou ještě drastičtější, se policisté dozvědí za několik dnů. Na konci ledna se totiž bude schvalovat definitivní podoba rozpočtů pro letošní rok.

Policisté se shodují, že když bude spáchán trestný čin, půjdou všechny stanovené limity stranou. "Je pro mě nepřijatelné, aby policie nebyla tam, kde je ji potřeba," uvedl Ušák.

Pro letošní rok získala policie od ministerstva dopravy devět milionů korun. Využije je na benzin pro passaty, které honí "piráty". "Budou jezdit denně osmdesát procent času. To tak nikdy nebylo," prohlásil ministr vnitra Radek John (VV).

Vnitro propustilo stovky lidí

Policisté kvůli škrtům na konci loňského roku stávkovali. Ale ani to jim nepomohlo. V letošním roce má policie v rozpočtu zhruba o pět miliard méně.

Navíc ministerstvo vnitra zrušilo k lednu sedm oblastních ředitelství cizinecké policie. Současně přišlo o práci 682 lidí. Dalších bezmála sedm set tabulkových míst se kvůli škrtům převedlo.

Nedostatek financí má za následek, že se některá obvodní oddělení mění na takzvané služebny, kde se nemusí držet stálá služba. Podle policistů však nelze vyloučit ani to, že se v budoucnu některé služebny zruší úplně.

 

Právě se děje

Další zprávy