John: Ušetříme třetinu výdajů, dáme méně i na chlebíčky

Ministr vnitra Radek John představil škrty ve svém resortu
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr vnitra Radek John (Věci veřejné) v pondělí upřesnil, kde hodlá jeho resort ušetřit příští rok oproti letošku 8 miliard a 300 milionů korun, jak se na tom dohodla vláda.

3,8 miliardy uspoří na platech, 4,5 miliardy na provozu.

Platy snížíme až příští rok

"Dosáhneme toho změnami platových tarifů, neobsazováním uvolněných míst a personálními audity u občanských zaměstnanců," vysvětlil John. "Hasiče a policisty nebudeme propouštět," dodal s tím, že platové tarify se sníží o desetinu, jako v celé státní správě.

Zároveň chce nastavit nový systém odměňování - více zásluhový: "Čím větší úlovek policie, tím větší odměna." 

"Bude to bolestný rok pro všechny zaměstnance," řekl John. "Bolestivé budou škrty jak v hasičském záchranném sboru, tak v policii,"dodal.

Co s odposlechy?

Úspor chce dosáhnout zejména škrtnutím 36 procent provozních výdajů a 36 procent investičních výdajů. "Šli jsme po milionových částkách. A pak jsme museli škrtat i statisícové částky a nakonec i desetikorunové. Takže za občerstvení nebudeme vydávat stokorunu na člověka, ale 90 korun," řekl ministr.

Policie se dotkne to, že se nepostaví nová budova v Liberci, pokusí se o změnu zákona, aby policie nemusela platit za odposlechy mobilním operátorům a zarazí všechny zahraniční policejní mise. Jen na nich ušetří 60 mil. korun.

Hasiči bez nových stříkaček

Hasiči přijdou o plánovaný nákup nové techniky, včetně cisternových stříkaček. "Hasiči jsou úžasní, zvládnou to i se starou technikou," komentoval to ministr John.

Nebudou se stavět 3 nové hasičské stanice a další opravovat. A zkrátka přijdou i dobrovolní hasiči - ministerstvo škrtne 110 milionů z peněz, které jim dává.

Šetřit na provozu musí i samotné ministerstvo. 300 milionů uspoří revizí projektu e-governmentu, tedy elektronizace státní správy včetně voleb. "Byly to megalomanské projekty a nikdo se neptal, kolik bude stát provoz," prohlásil Radek John.

Dalších 60 milionů chce ušetřit omezením archiovních služeb.

Vnitro a doprava musí ušetřit nejvíc

Ministerstvo vnitra patří mezi čtyři resorty, které musejí příští rok škrtnout nejvíc. Doprava musí oproti letošku oželet zhruba 9 miliard korun. Ministr Vít Bárta (VV) už dřívě řekl, že hodlá seškrtat náklady na provoz a propustí 10 procent zaměstnanců a zastaví některé dálniční i železniční stavby.

Resort obrany se tak bude muset příští rok obejít bez 5 miliard. Podobně je na tom i ministerstvo zemědělství.

Škrty ve stavebním spoření

Státní kasa ušetří i tím, že omezí podporu stavebního spoření. Ministr Kalousek by rád už od ledna příštího roku zavedl 50-procentní srážkovou daň na státní příspěvek. To by to postihlo tedy i ty, kteří si na bydlení spořili letos.

Stát by tak příští rok ušetřil 6 miliard korun, v roce 2012 už 6,5 až 8,5 miliardy - podle toho, kolik lidí by si spořilo.

A stát chce také srazit výsluhy policistů nebo vojáků tím, že by je zdanil 15 procenty. Dosud výsluhy nedanil vůbec. Do státní kasy tak připluje miliarda navíc.

Kompletní rozpočet musí vláda předložit do sněmovny do konce září. Zároveň si musí pospíšit se zákonnými úpravami, se kterými počítá, které ale parlament ještě neschválil.

 

Právě se děje

před 19 minutami

U Itálie se objevil plejtvákovec šedý, odborníky to ohromilo

V Itálii už týden vzbuzuje obrovské pozdvižení plejtvákovec šedý, který se objevil u tamního pobřeží. Kytovec, jehož domovem je Tichý oceán, se podle odborníků vrátil do Atlantiku poprvé po 300 letech. Ochránci přírody jej postupně pozorovali v Neapolském zálivu, u ostrova Ponza a naposledy poblíž Fiumicina nedalo Říma, napsala dnes agentura DPA.

Plejtvákovci šedí dříve v Atlantiku žili, ale byli vyhubeni lovci a poslední tři staletí se podle vědců vyskytovali výhradně u pacifického pobřeží Severní Ameriky a u břehů severovýchodní Asie. Nyní se odborníci dohadují, jak se mladý jedinec do Středozemního moře, které je součástí Atlantiku, dostal a zda lze vzácný úkaz považovat za důkaz, že se tato velryba natrvalo vrací do Atlantického oceánu.

Možné vysvětlení toho, že se plejtvákovec objevil u Itálie, je dvojí. Podle některých vědců není vyloučeno, že díky tání ledu v Arktidě mohla velryba do Atlantiku doplavat. Jiní mají za to, že vzhledem k jejímu věku se nejspíš v Atlantickém oceánu už narodila.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Zastupitelé Prahy schválili strategii rozvoje bydlení, ročně má v Praze vznikat 9000 bytů

Do roku 2030 by v Praze mělo vznikat nejméně 9000 bytů ročně, z toho 500 má stavět samo město. Vyplývá to ze strategie rozvoje bydlení, kterou dnes schválili pražští zastupitelé. Strategii kritizovali zejména zastupitelé ANO, podle kterých je dokument nedostatečný, málo ambiciózní a nepřináší nic nového. Praha se v posledních letech potýká s bytovou krizí a stále vzrůstajícími cenami bydlení.

Dokument připravil městský Institut plánování a rozvoje (IPR). Podle náměstka primátora Petra Hlaváčka (za TOP 09) je založen na několika základních východiscích, mezi které patří například snaha města neprodávat pozemky vhodné pro výstavbu nebo co nejlepší spolupráce se soukromými stavebníky. "Je důležité, že město v materiálu jasně deklaruje, že město už nebude pokračovat v privatizaci svého bytového fondu," dodal radní Adam Zábranský (Piráti).

Z asi 3250 lidí bez domova v roce 2019 se má jejich počet snížit o čtvrtinu a z odhadovaných 9800 domácností v akutní bytové nouzi v roce 2018 chce město dosáhnout poklesu na maximálně 5000. Zvýšit se mají také počty bytů pro lidi v nouzi, seniory, zdravotně postižené nebo příslušníky veřejně prospěšných profesí.

"Navrhovaná realizace 9000 nových bytů ročně nepředstavuje ani minimum nutné pro saturaci přirozeného přírůstku obyvatel," kritizoval dokument opoziční zastupitel Ondřej Prokop (ANO). Dodal, že mu strategie přijde málo podrobná a chybí mu také popis financování výstavby. Jeho kolega Radek Lacko (ANO) dodal, že v dokumentu podle něj není nic nového.

Radní Hana Marvanová (STAN) v reakci řekla, že strategie má shrnout obecná východiska a cíle. "Představuje rámec, který by měl být dále rozpracován na základě akčních plánů," řekla. Cíl výstavby podle ní byl stanoven na základě realistických dohadů. "K čemu by bylo, pokud by tam byly naprosto nerealistické a nesplnitelné cíle," řekla.

Předseda výboru po bydlení zastupitelstva Pavel Zelenka (Praha Sobě) dodal, že s přípravou navazujících akčních plánů se začne okamžitě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy