K policii se chce vrátit muž, který tajně docházel za Chovancem a měl potíže s pitím

Jan Horák Jan Horák
27. 10. 2023 20:21
Plukovník ve výslužbě Bronislav Šabršula opustil policejní sbor na vlastní žádost. Předcházelo jí zproštění výkonu služby kvůli problémům s alkoholem. Podle zjištění Aktuálně.cz se však chce do sboru vrátit. Tvrdí, že žádost o propuštění ze služby nepodal dobrovolně. V minulosti u něj byly problémy s alkoholem opakované. Stál také o povýšení od bývalého ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD).
Bývalý policista Bronislav Šabršula.
Bývalý policista Bronislav Šabršula. | Foto: ČTK

V pondělí 26. května 2021 si tehdejší ředitel policie na Uherskohradišťsku Bronislav Šabršula převzal v budově policejního prezidia v Praze rozhodnutí o zproštění výkonu služby. Plukovník od té chvíle nesměl docházet do práce. Důvodem bylo, že se ve službě opakovaně odmítl podrobit testu na alkohol. Namátkové kontroly jsou ve sboru obvyklé.

Za několik málo minut se Šabršulova kariéra ve sboru uzavřela úplně. Prakticky obratem podal žádost o propuštění ze služebního poměru, které vedoucí personálního odboru policejního prezidia Simona Hrubá vyhověla. Později ji potvrdil i policejní prezident Martin Vondrášek. Šabršula u policie působil od března 1986.

Podle zjištění Aktuálně.cz však plukovník ve výslužbě chce do sboru zpátky. Kvůli tomu podal na policejní prezidium žalobu. V ní tvrdí, že byl k podání žádosti o odchod donucen. Navíc tomu podle něj předcházely roky šikany od nadřízených důstojníků. Městský soud v Praze se případem zabýval tento týden.

Bylo to pod nátlakem, řekl advokát

"Žádost podepsal pod nevybíravým nátlakem a za ponižování nadřízenými. Byla mu předložena na chodbě policejního prezidia, kde ji proti své vůli podepsal. Z tohoto důvodu je rozhodnutí o propuštění ze služebního poměru vadné a neplatné," vysvětlil podstatu žaloby Šabršulův advokát Vladimír Pelc.

Právní zástupce upozornil i na to, že podle vnitřních předpisů sboru nebyla vedoucí personálního odboru policejního prezidia Hrubá tím, kdo měl Šabršulovu žádost vyřizovat. I kvůli těmto údajným porušením vlastních pravidel není rozhodnutí vedení policie o propuštění plukovníka přípustné.

Právnička z policejního prezidia Kateřina Janulíková oponovala, že vedoucí Hrubá k vypořádání žádosti měla právo. Jednala podle obecně platného pokynu policejního prezidenta. Podle ní navíc Šabršula připustil úvahu o odchodu od policie už během psychologického vyšetření, jež proběhlo při řízení o zproštění výkonu služby.

"Zmiňované okolnosti nátlaku při podání žádosti o propuštění ani jednotlivě, ani ve svém souhrnu vůbec nenastaly. A pokud nějaké nastaly, probíhaly přiměřeně a zcela v souladu s právními a interními akty řízení," sdělila Janulíková. Zdůraznila, že standardní průběh podání žádosti potvrdili čtyři svědci.

Žalobu soud zamítl

Šabršula o verzi vynuceného opuštění sboru senát Městského soudu v Praze vedený předsedou Slavomírem Novákem nepřesvědčil, ten dal za pravdu policejnímu prezidiu. Rozhodnuto bylo za hodinu. "Žaloba byla zamítnuta," potvrdila redakci zastupující mluvčí soudu Štěpánka Tykalová s tím, že rozsudek je pravomocný.

Šabršulu s konečnou platností propustil policejní prezident Martin Vondrášek.
Šabršulu s konečnou platností propustil policejní prezident Martin Vondrášek. | Foto: Economia

Proti verdiktu se Šabršula může bránit kasační stížností k Nejvyššímu správnímu soudu, ta však nemá odkladný účinek. K dalšímu postupu se advokát bývalého policisty Pelc vyjádřil opatrně. "Klient ještě nemá případné podání kasační stížnosti rozmyšlené. Nic dalšího uvést nemohu," řekl Aktuálně.cz.

Popsaný spor je v policii výjimečný. Policisté zpravidla nenapadají žalobou propuštění ze sboru, o které sami požádali. Šabršula přitom standardně prošel výstupní lékařskou prohlídkou a převzal rozhodnutí o odchodném. Až za tři měsíce se proti odchodu odvolal k policejnímu prezidentovi. Když ho Vondrášek potvrdil, Šabršula podal uvedenou žalobu.

Schůzka s Chovancem a spánek za volantem

V minulosti na sebe Šabršula opakovaně upozornil. Nepřímo figuroval v kauze úniku odposlechů tehdejšího ministra financí Andreje Babiše (ANO), které postupně vycházely na sociální síti Twitter (dnes X) na anonymním profilu s názvem Július Šuman. V nich Babiš mluvil třeba o přípravě kompromitujících materiálů proti konkurentům z ČSSD.

Jeden takový měl vzniknout tak, že se pořídí nahrávka z jednání ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) právě se Šabršulou. Šabršula se chtěl stát krajským ředitelem zlínské policie. Přes spřáteleného novináře se pak měl příběh podat tak, že Chovanec nepřípustně zasahuje do vedení policie. Krajské ředitele jmenuje výlučně policejní prezident.

"Nic závadného se tam nedělo. Pouze a jenom dovedli policistu, který se mimo služební postup, naprosto nestandardně, pokoušel pro sebe domoct nějakých výhod. A já jsem to odmítl," popsal Chovanec Českému rozhlasu, jenž na roli Bronislava Šabršuly v kauze upozornil. Chovancovi policistu přivedl nejmenovaný kolega z ČSSD.

Šabršula se s alkoholem opakovaně potýkal už dříve. V dubnu 2014 ho policejní hlídka našla u obce Polichno na Zlínsku, jak spí za volantem auta zaparkovaného do silnice. Test na alkohol Šabršula odmítl. V říjnu 2017 při dočasném působení na řadové pozici na policejním prezidiu opět odmítl postoupit namátkový test na alkohol. Před kontrolory se zamkl.

 

Právě se děje

Další zprávy