Praha - Policie už dvakrát v uplynulém týdnu navštívila vedení Českých drah a ptala se na manažerské smlouvy, které zajistily zlaté padáky a nadstandartní bonusy bývalého vedení státní firmy v čele s Petrem Žaludou.
Že se policie o odstupné někdejších vrcholových manažerů zajímá, potvrdil deníku Aktuálně.cz šéf právního odboru Českých drah Jan Čermák.
"Dostali podnět, přišli si zmapovat situace, jakou má firma strukturu, s tím že si budou prověřovat ještě další věci a že nás navštíví znovu a budou konkretizovat své požadavky," popsal první návštěvu vyšetřovatelů.
"Zajímalo je plnění, které obdrželi manažeři, když odcházeli," dodal.
Mezi tím navštívili České dráhy policisté i podruhé.
"Je pravda, že Policie České republiky prověřuje podání ohledně vyplacení jednorázového finančního plnění - odstupné - některým členům bývalého vedení a České dráhy jí poskytly veškeré požadované informace," uvedl mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. Podle informací Aktuálně.cz se policie zajímá nejen o samotné odstupné, ale i to, jak si je nechalo vedení ČD zvedat různými bonusy, které jim zajišťovaly jejich manažerské smlouvy.
Manažerské bonusy v praxi
Deníku se navíc podařil získat "Příkaz k výplatě dalších plnění managementu ČD dle manažerských smluv na základě Usnesení P ČD" z března tohoto roku.
České dráhy odmítly jeho autenticitu oficiálně potvrdit. Prý proto, že "informace o pracovněprávních vztazích považují za interní a nezveřejňují je". Že by šlo o jasný falzifikát, tedy také neuvedly. Zdroj Aktuálně.cz z Českých drah pravost dokumentu potvrdil.
V dokumentu tehdejší náměstek pro personální záležitosti Pavel Švagr nařizuje, že o uvedené částky mají být navýšeny čisté mzdy vybraných manažerů.
Celkově se jedná o deset lidí.
Podle přiloženého seznamu si Petr Žaluda přišel k dalším 165,8 tisícům korun, již jmenovaný Pavel Švagr k 108,8 tisícům korun, někdejší výkonný náměstek Miroslav Šebeňa 110,6 tisíc korun a Roman Boček (bývalý náměstek na zemědělství měl na drahách na starost správu majetku) k 104,4 tisícům korun. Zbylí manažeři takto získali navíc 30 až 65 tisíc korun.
Obdobný dokument zveřejnila ve své reportáži i televize Prima, částky a jména jsou stejná, rozdílný je ale datum - 5. 2. 2013, tedy je o měsíc starší.
Zdroje z Českých drah pak tvrdí, že šetření policie směřuje zejména na Petra Žaludu, jako generálního ředitele a jeho podřízeného Pavla Švagra, pod kterého personální otázky spadaly a který je podepsaný i na dokumentu nařizujícím vyplácení statisícových částek.
Pavel Švagr odmítá, že by jednal protizákonně. "Moje role byla technického zpracovatele a řídil jsem se manažerskými smlouvami," řekl Aktuálně.cz. Policie jej prý nekontaktovala a ani se jí nebojí.
Vše v pořádku
"Vše je z mého pohledu pořádku, výplaty benefitů byly v souladu s manažerskými smlouvami," dodal s tím, že mu přijde velice neobvyklé, že začaly z Českých drah unikat. "Poškodilo mne to v očích řady lidí," uvedl.
Pavel Švagr není „jen" dopravní expert, jde rovněž o důležitého člena ČSSD. V současnosti za socialisty vyjednává dopravní témata pro priority nové vlády. V minulosti působil jako tajemník stínové vlády Bohuslava Sobotky. "O personáliích jsme se ještě nebavili," uvedl na dotaz, zda s ním předseda ČSSD počítá jako s ministrem.
I Petr Žaluda uvedl, že jej policie v této věci nekontaktovala. "Odstupné bylo vyplaceno v souladu s manažerskou smlouvou a k žádnému navýšení mého platu nedošlo," reagoval obdobně jako Pavel Švagr.