Policie při návštěvě čínského prezidenta neporušila zákon, rozhodla generální inspekce

ČTK ČTK
12. 4. 2017 12:29
Prověrka Generální inspekce bezpečnostních sborů neprokázala, že by policie během loňské návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze porušila zákon. Žalobci z pražského vrchního státního zastupitelství řízení nařídili s ohledem na veřejný zájem a diskusi, která se ve společnosti tehdy vedla. Inspekce prověřování ukončila s tím, že nebylo zjištěno spáchání trestného činu.
Tibetské vlajky v při návštěvě čínského prezidenta
Tibetské vlajky v při návštěvě čínského prezidenta | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Policie při loňských bezpečnostních opatřeních během návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze nespáchala trestný čin. Vyplývá to ze zhruba roční prověrky Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), kterou tento týden ukončili žalobci.

Čínský prezident byl na návštěvě v Česku loni od 28. do 30. března. V metropoli se často střetávali jeho příznivci a odpůrci, přijatá bezpečnostní opatření rozdělila společnost. Policie se stala terčem kritiky například kvůli příkazům k sundávání tibetských vlajek. Práci policie hájila vláda nebo prezident Miloš Zeman, kritizovali ji naopak aktivisté a pravicová opozice.

Na policejních manévrech bylo nezvyklé i to, že se do sporů vložilo pražské vrchní státní zastupitelství, které nechalo postupy policie prověřit. Prověrka měla podle žalobců zjistit, zda policie neporušila zákon nebo právo na svobodné a nenásilné vyjadřování osobního názoru lidí.

Žalobci prověrku nařídili s ohledem na veřejný zájem a diskusi, která se ve společnosti tehdy vedla. "Z různých zdrojů vyplývá podezření, že některé osoby prokazující se jako příslušníci Policie České republiky mohly pod záminkou bezpečnostních opatření mimo jiné zamezovat svobodnému a nenásilnému vyjadřování osobního názoru některých občanů a dalších ústavně garantovaných práv," uvedl před rokem v prohlášení náměstek pražské vrchní státní zástupkyně Adam Bašný.

GIBS podle Zenklové prověřování ukončila s tím výsledkem, že nebylo zjištěno, že by byl spáchán trestný čin. "Státní zástupce tento týden toto rozhodnutí akceptoval," řekla ve středu mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová.

Své interní vyšetřování krátce po ukončení bezpečnostních opatření udělala také policie. Uznala, že chybovala při postupu na pražské FAMU, kde byly vyvěšeny tibetské vlajky a omluvila se. Dva policisté kvůli tomu čelili kárnému řízení. Jiné chyby, které by se týkaly incidentů mezi aktivisty nebo sundávání tibetských vlajek, interní šetření policie neodhalilo.

Čína je náš standardní partner, spolupráci musíme rozvíjet ale i v oblasti lidskoprávní, říká Jan Bartošek /KDU-ČSL/. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy