Vlajka pro Tibet se objevila na stovkách míst. Praze 7 ji zakázalo vyvěsit ministerstvo financí

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 10. 3. 2017 11:26
Sedm set radnic a stovka škol vyvěsí v pátek vlajku Tibetu. Gesto má připomenout protičínské povstání v roce 1959, při kterém zahynulo nejméně 80 tisíc Tibeťanů. K akci se připojí i většina pražských radnic, kromě radnice Prahy 1, Prahy 8 a Prahy 10. Vlajku z okna vyvěsí i TOP 09. Podle jejího předsedy Miroslava Kalouska gesto podporuje nejen Tibeťany, ale i všechny lidi, kterým jsou v jejich zemi upírána práva a svoboda.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vlajka na podporu Tibetu v pátek zavlaje na stovkách míst v Česku. Vlajku pro Tibet v Česku vyvěsí přes 700 radnic a téměř stovka škol. Tři desítky radnic tak učiní poprvé, jiné se stejně jako v předchozích letech k akci nepřipojí. Do akce k připomenutí protičínského povstání v roce 1959, při kterém zahynulo nejméně 80 tisíc Tibeťanů, se ale může hlásit kdokoli, tedy i jednotlivci.

V Praze, jejíž magistrát stejně jako loni tibetskou vlaku nevyvěsí, se také uskuteční před čínským velvyslanectví shromáždění za dodržování lidských práv v Tibetu. Souběžně v Praze, Ústí nad Labem a Kolíně pak bude benefiční koncert na podporu exilové internátní školy a dětské vesničky v Biru na severu Indie.

Většina pražských radnic tibetskou vlajku vyvěsí. K akci se nepřipojí kromě magistrátu ani městské části Praha 1, Praha 8 a Praha 10.

Praha 7 vlajku pověsí na nové radnici. "Současnou budovu na nábřeží Kapitána Jaroše si pronajímá od ministerstva financí, správa budovy vyvěsit vlajku zakázala," řekl mluvčí radnice Martin Vokuš. "Ještě před rokem s vyvěšením vlajky nebyl problém. Dokonce jsme ji nechali viset dlouho, jelikož jsme chtěli, aby tam vydržela až do návštěvy čínského prezidenta. Těsně před návštěvou však vlajka začala vadit a lidé ze správy budovy ji sundali," uvedl starosta Jan Čižinský (Praha 7 sobě / KDU-ČSL). Vlajku proto vyvěsí na budovu v ulici U Průhonu, kterou úřad loni koupil a kam se po opravách radnice přestěhuje. "Důvodem je skutečnost, že na  budovy státního úřadu jsou vyvěšovány vlajky dle legislativy ČR, zejména v době státních svátků nebo státního výročí. Není vhodné, aby na státní budově byla vyvěšována vlajka jiného státu," dodal tiskový mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš.

Vlajku Tibetu vyvěsí z okna i poslanecký klub TOP 09. "Děláme to každý rok, není to jenom otázka gesta za Tibet. Je to podpora všem utlačovaným, okupovaným, všem lidem, kterým jsou v jejich zemi upírána přirozená lidská práva a svobody," doplnil pro Aktuálně.cz předseda strany Miroslav Kalousek.

Praha 1 pod vedením koalice TOP 09, ODS a ČSSD se k akci nepřipojuje opakovaně. "Důvody jsou také stále stejné, nechceme suplovat ministerstvo zahraničních věcí, které má zahraničně-politické vztahy na starosti," řekla na dotaz mluvčí radnice Veronika Blažková.

Hlavní město se zapojilo v letech 2004 až 2008 a poté opět od roku 2010. Současné vedení tvořené ANO, ČSSD a Trojkoalicí (Zelení, STAN a KDU-ČSL) se k akci nepřipojuje. Podle mluvčího Víta Hofmana nevyvěšuje žádné vlajky kromě české a EU. Loni vlajku ze své kanceláře na magistrátu vyvěsili zastupitelé za TOP 09.

Podobně chtějí vyvěsit vlajku na budově úřadu opoziční zastupitelé za TOP 09 v Praze 8. Radnice vedená ANO, ČSSD a Zelených s podporou KSČM tak neučiní, důvody nesdělila. Praha 10 uspořádala anketu mezi zastupiteli, většina podle mluvčího Víta Nováka rozhodla, že vlajku radnice nevyvěsí.

Akce se zúčastní i náměstek jihomoravského kraje Jan Vitula (TOP 09):

 

Celkem se podle webových stránek hnutí Lungta, které akci Vlajka pro Tibet v Česku organizuje, zúčastní 41 z 57 pražských městských částí. Letos se nově přidají Praha 14, Praha 21 a Praha - Dolní Měcholupy.

Akce Vlajka pro Tibet připomíná 80 tisíc obětí povstání v tibetském správním centru Lhase v roce 1959. Čeští sympatizanti svobodného Tibetu se k vyvěšování vlajek poprvé připojili v roce 1996. Celkem se letos plánuje zapojit 740 radnic z celé republiky, 30 z nich poprvé.

 

Právě se děje

Další zprávy