Policie pátrala u stíhaného advokáta Haly po firmách z daňových rájů. Neuspěla

Radek Nohl Radek Nohl
30. 1. 2016 6:35
Zástupci České advokátní komory odmítli vyšetřovatelům vydat dokumenty, které požadovali při razii v rámci kauzy údajné konkurzní mafie. Protikorupční policisté se zajímali o materiály týkající se více než třiceti firem a pětadvaceti lidí. Vedle obviněných a jejich spolupracovníků jde i o soudce z Krajského soudu v Českých Budějovicích. Ti některá insolvenční řízení řešili. V této kauze policie stíhá 14 lidí, je mezi nimi také finančník Petr Sisák nebo advokát Ivo Hala.
Petr Sisák a Ivo Hala.
Petr Sisák a Ivo Hala. | Foto: Martin Svozílek

Praha - Policisté při domovní prohlídce u advokáta Ivo Haly neuspěli. Zástupci České advokátní komory (ČAK) odmítli vyšetřovatelům rozsáhlého případu údajné konkurzní mafie vydat dokumenty, které si chtěli z jeho kanceláře odnést. Nyní se mohou žalobci obrátit na soud. Hala čelí společně s finančníkem Petrem Sisákem a dalšími dvanácti lidmi obvinění.

Policisté se přitom mohli zajímat i o materiály týkající se spolupráce mezi advokátní kanceláří HS Legal spoluvlastněnou Ivo Halou a firmou, kterou kvůli podezřelému insolvenčnímu řízení prověřují: Via Chem Group. Právě jí, ale také ústeckému Spolku pro chemickou a hutní výrobu (Spolchemie), ve kterém má Via Chem Group třetinový podíl, Hala roky poskytuje právní služby. Jeho kancelář za ně inkasuje desítky milionů korun.

Policie byla mimo jiné i v Halových kancelářích, které má v Praze i v budově ústecké Spolchemie. "Zástupcem ČAK nebylo povoleno vydání žádných dokumentů a orgány činné v trestním řízení se – pokud na jejich vydání budou trvat – budou muset obrátit na příslušný soud," uvedla mluvčí ČAK Iva Chaloupková.

Komora zatím nemá informace o tom, jestli už vyšetřovatelé požádali soud o vydání dokumentů. A Vrchní státní zastupitelství v Praze, které případ dozoruje, to v tuto chvíli komentovat nechce. "Ve věci nyní žádné další informace nepodáváme. Z důvodu probíhajících vyšetřovacích úkonů," prohlásila pražská vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová

Hledali dokumenty o třiceti firmách

Vyšetřovatelé v rámci razie hledali v kanceláři Ivo Haly dokumenty, které by se mohly týkat více než třiceti firem a více než pětadvaceti lidí. Vedle českých společností šlo detektivům podle informací deníku Aktuálně.cz i o ty, co sídlí na Maltě, Britských Panenských ostrovech, Kypru nebo Velké Británii. Na seznamu bylo vedle obviněných či jejich spolupracovníků také několik soudců z Krajského soudu v Českých Budějovicích, kteří insolvenční řízení některých firem řešili.

Zajímali se i o HS Legal, která poskytuje právní služby Via Chem Group nebo Spolchemii. Deník Aktuálně.cz vyčetl z výročních zpráv těchto firem, že advokátní kanceláři mezi roky 2012 až 2014 vyplatily 33 milionů korun. Částka může být ale ještě vyšší, protože Via Chem Group zveřejnila poslední zprávu před čtyřmi roky.

Podle mluvčího Spolchemie Jana Charváta poskytuje HS Legal firmě právní služby v oblasti obchodního práva. "Naše firma je mimo jiném předním evropským výrobcem v oblasti pryskyřic a hydroxidů a na přípravu a kontrolu smluv a kontraktů a dalších souvisejících úkonů s tisíci našich zahraničních i domácích odběratelů i dodavatelů využíváme právě služby této firmy," uvedl Charvát.

Bylo insolvenční řízení zmanipulováno?

V dozorčí radě Spolchemie přitom sedí Ivo Hala i Petr Sisák. Více než třicet procent akcií této firmy pak vlastní Via Chem Group. A její jediný akcionář je podle obchodního rejstříku Euro Capital Alliance sídlící na Britských Panenských ostrovech. Jméno jejího vlastníka není možné ověřit, média však v minulosti spekulovala o tom, že jím je právě Petr Sisák. 

Ministr financí Babiš se omluvil za výrok, že Vietnamci neplatí daně. Podnikatel Pham Huu Uyen, který se proti nařčení dopisem ohradil, říká, že to je problém celých oborů podnikání jako jsou tržiště. | Video: Daniela Drtinová

Sisák i Hala mají podle mluvčího Spolchemie vliv i na chod této společnosti. "Vedení firmy se s nimi setkává samozřejmě pracovně," uvedl Charvát. Společnost Via Chem Group zhruba rok a půl procházela reorganizací. Pro Spolchemii to ale prý nic neznamenalo. "Tato reorganizace je řízenou dohodou věřitelů a nemá žádný vliv na chod firmy," tvrdí Charvát.

Policisté mají za to, že insolvenční řízení kolem Via Chem Group bylo zmanipulováno. Vyšetřovatelé jsou také přesvědčeni o tom, že Sisák, Hala a spol. v rámci jiného řízení připravili exministra dopravy Aleše Řebíčka o zhruba 25 milionů korun.

Vyšetřovatelé obvinili celkem 14 lidí. Vedle Haly a Sisáka jde i o advokáty Milana Kučeříka, Petra Kovaříka, Roberta Vladyku a Jana Pacovského nebo žalobce z Městského státního zastupitelství v Brně Romana Skopala.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy