Nová jména obviněných v kauze konkurzní mafie. Policie stíhá kromě advokátů i tři bílé koně

Petr Koděra Vojtěch Blažek Petr Koděra, Vojtěch Blažek
19. 1. 2016 15:53
Do podvodů, korupce a snahy o ovlivnění soudců v případech řízených bankrotů firem ovládaných miliardářem Petrem Sisákem se podle protikorupčních detektivů zapojila devítičlenná zločinná parta. Pět advokátů, tři bílí koně - nastrčení majitelé firem - a jedna insolvenční správkyně. Online deník Aktuálně.cz a Hospodářské noviny nyní shromáždily jména všech stíhaných. Policie je označuje jako organizovanou skupinu s přesně danými rolemi. Mozkem konkurzní mafie byl podle vyšetřovatelů Petr Sisák, jeho pravou rukou advokát a insolvenční správce Ivo Hala. Policii se ani jednoho nepodařilo zatknout, oba ale tvrdí, že se ještě tento týden sami policii přihlásí. Čtyři lidé skončili ve vazbě.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Na manipulaci s konkurzy firem ovládaných miliardářem Petrem Sisákem se podílela devítičlenná mafie. Tvrdí to protikorupční detektivové, kteří kromě Sisáka - mozku všech složitých finančních operací - a jeho dvorního advokáta Ivo Haly stíhají pod dohledem úřadu vrchní žalobkyně Lenky Bradáčové ještě tři advokáty, insolvenční správkyni a také tři bílé koně.

Online deník Aktuálně.cz a Hospodářské noviny nyní z textu obvinění, s nímž se měly možnost seznámit, shromáždily jména všech devíti stíhaných členů organizované skupiny. Dosud neznámými jsou právě bílí koně - nastrčení rádoby podnikatelé, kteří byli fiktivními majiteli firem a postupně se z nich stali falešní věřitelé krachujících společností. To proto, aby se peníze z insolvence nedostaly ke skutečným věřitelům.

Slovák i boxer

Roli bílých koní plnili Slovák Jozef Kaán, Petr Líska z Litoměřicka a Tomáš Machotka z Kolínska. Všichni jsou vedení jako podnikatelé, ve skutečnosti ale jen plnili úkoly, které jim vymýšlel Petr Sisák s Ivo Halou.

Po kom jde policie

Petr Sisák
Podnikatel, který ovládá úspěšnou severočeskou chemičku Spolchemie. Veřejně se neukazuje, médiím neposkytuje rozhovory.

Ivo Hala
Pražský advokát a insolvenční správce. Loni přišel kvůli chybějící bezpečnostní prověrce o povolení řídit největší konkurzy. Zastupuje Via Chem v nynější insolvenci, kterou vyšetřuje policie.

Vladimíra Jechová Vápeníková
Majitelka společnosti VJV Insolvence a insolvenční správkyně v kauze Via Chem. V minulosti figurovala i jako insolvenční správkyně v ústecké Setuze. Je ve vazbě.

Milan Kučeřík
Kroměřížský advokát, podřízený Iva Haly. Zastupuje firmu Borsay, která podobně jako Via Chem vydala v minulosti bezcenné dluhopisy. Jejich nákupem přes firmu Key Investments přišlo několik radnic v Praze či město Sokolov dohromady o stovky milionů. Je ve vazbě.

Petr Kovařík
Pražský advokát a společník Ivo Haly. Spolu zastupují Via Chem v nynější insolvenci. Je ve vazbě.

Tomáš Machotka
Bývalý příslušník BIS a úspěšný thajský boxer. V kauze figuruje v roli bílého koně: je nastrčený jako majitel firmy Sarpent, která sídlí na stejné adrese jako advokátní kancelář Ivo Haly. Sarpent je věřitelem Via Chemu a jako jediná má dostat zpátky všechny peníze - přes 300 milionů. I Machotka je ve vazbě.

Jan Pacovský
Pražský advokát, který podle policie pro Petra Sisáka spravoval neprůhledné zahraniční společnosti.

Jozef Kaán
Další bílý kůň, falešný majitel společnosti Infoland, kterou fakticky ovládá Petr Sisák a podle policie ji využívá k insolvenčním podvodům.

Petr Líska
Další bílý kůň. Řidič Petra Sisáka a falešný majitel společnosti Falkonida, kterou fakticky ovládá Sisák a podle policie ji využívá k insolvenčním podvodům.

Všechny výše jmenované považuje policie za členy organizované zločinecké skupiny. Kromě nich je obviněno ještě dalších pět osob včetně Sisákova otce Vladimíra, brněnského státního zástupce Romana Skopala nebo advokáta Roberta Vladyky.

"Tomáš Machotka jakožto osoba figurující v pozici tzv. bílého koně v obchodních společnostech, jejichž provoz ovládá a fakticky řídí JUDr. Petr Sisák, (...) podléhající v pozici člena organizované zločinecké skupiny především pokynům JUDr. Petra Sisáka a Mgr. Ing. Ivo Haly...," napsali detektivové do obvinění o roli thajského boxera Machotky. A podobně hovoří i o Kaánovi a Lískovi.

Například Machotka si podle policie na Sisákův pokyn nechal na sebe napsat firmu Sarpent, která byla falešným věřitelem chemičky Via Chem dlužící téměř dvě miliardy korun. Machotkova firma Sarpent měla podle plánu jako jediná dostat zpět veškeré peníze.

Jiní věřitelé, například pražské městské části nebo města Sokolov či Lázně Bohdaneč, kteří si v minulosti přes investiční firmu Key Investments nakoupili bezcenné dluhopisy Via Chemu, pak měli tratit dohromady stovky milionů.

Složitá zločinecká síť

Miliardář Petr Sisák, který je oficiálně zaměstnán jako advokátní koncipient u přítele a insolvenčního správce Ivo Haly, podle policie stál v čele zločinecké party, která podváděla, uplácela, prala špinavé peníze a snažila se také ovlivňovat rozhodování dvou insolvenčních soudců z Českých Budějovic, kde se řeší insolvence Sisákových firem.

Podle policie pak Sisák s Halou pod sebou vytvořili dobře organizovanou zločineckou síť dalších sedmi lidí, kteří plnili jejich pokyny a manipulovali s majetkem firem, propletených složitými finančními transakcemi.

Kromě zmíněných bílých koní jsou obviněni Vladimíra Jechová Vápeníková, insolvenční správkyně společnosti Via Chem, a tři advokáti - Jan Pacovský, Milan Kučeřík a Petr Kovařík, který je současně Halovým společníkem.

Čtyři lidé zatím skončili ve vazbě: advokáti Kovařík s Kučeříkem, Jechová Vápeníková a bílý kůň Machotka. Vazbu chtějí vyšetřovatelé navrhnout i pro organizátory Sisáka s Halou, kteří se od páteční policejní razie vyhýbají zatčení. Oba však tvrdí, že na policii sami zajdou.

Sisák: Absurdní, kafkovský případ

Podnikatel Sisák už v pondělí přes svou advokátku Kateřinu Buďveselovou vzkázal, že je na služební cestě a ještě tento týden se policii přihlásí. "Při všech dosavadních žádostech o spolupráci od orgánů činných v trestním řízení i všech dalších úřadů jsme vždy plně spolupracovali, předávali všechny doklady, přebírali všechny výzvy i předvolání," uvedl Sisák v úterním prohlášení.

Kauzu kolem chemičky Via Chem považuje za absurdní, až "kafkovský případ". "Věřím, že jde o hluboké nedorozumění," dodal Sisák s tím, že reorganizace Via Chem je podle něj pod dohledem žalobců, kteří mají přístup ke všem materiálům a dokumentům.

"Vždy jsme si zakládali na tom, že jsou veškeré naše postupy v rámci zákona. I proto jsme mnohdy volili složitější, časově i finančně náročnější postupy v rámci zákonných mechanismů, abychom maximálně zamezili tomu, být nařčeni z nezákonného jednání. I proto jakékoli obvinění, že by na našem jednání bylo cokoliv nelegálního, zásadně odmítáme," uvedl Sisák.

Hala: Policie mě záměrně kriminalizuje

Jeho kolega Ivo Hala, který v konkurzu společnosti Via Chem vystupuje jako advokát firmy, ve svém prohlášení kritizuje postup policie. Vyčítá jí, že použila jediný znalecký posudek na ocenění Via Chem. Expertiza navíc podle něj vychází ze starých, a tudíž zavádějících informací.

"V postupu policie spatřuji kriminalizaci mého legitimního jednání, při kterém v souladu s legitimními zájmy a pokyny mého klienta chráním jeho existující a řádně nabyté vlastnictví majetku procesními úkony v řádných řízeních před našimi soudy. Toto obvinění je tedy, jak vyplývá z výše uvedeného, ze samé své podstaty nesmyslné," uvedl Hala.

Ve spisu figuruje kromě devíti obviněných členů organizované mafie ještě dalších pět jmen včetně Sisákova otce Vladimíra nebo advokáta Roberta Vladyky. Tito lidé se podle policie zapojili do jiných podvodných příběhů, než je Via Chem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 17 minutami

Česká republika žádá Rusko o právní pomoc v kauze Vrbětice. Dál jsou podezřelí dva ruští agenti

V souvislosti s vyšetřováním výbuchů ve Vrběticích požádala Česká republika o právní pomoc Ruskou federaci. České orgány činné v trestním řízení dál podezírají pracovníky ruské vojenské zpravodajské služby, že v muničních skladech na Zlínsku umístili nástražné zařízení, které iniciovalo explozi. Krajské státní zastupitelství v Brně ve středu v tiskové zprávě podepsané dozorovým státním zástupcem Martinem Malůšem uvedlo, že nemůže odhadnout, jak dlouho bude prověřování trestní věci pokračovat.

Úkony trestního řízení se podle státního zastupitelství odehrávají nejen na území České republiky, ale o součinnost bylo požádáno i několik evropských zemí. "Pochopitelně byla žádost o právní pomoc odeslána i do Ruské federace. Nyní postupně získáváme a analyzujeme výsledky právních pomocí, které nám již byly doručeny. Na výsledky dalších právních pomocí ještě čekáme," uvedl Malůš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy