Sisákova kauza zatáhla do korupce i primáře z Homolky. Za maso vystavil falešnou neschopenku

Petr Koděra Vojtěch Blažek Petr Koděra, Vojtěch Blažek
20. 1. 2016 16:06
Protikorupční policie obvinila primáře interny Nemocnice Na Homolce Milana Čecha z přijetí úplatku. Podle detektivů si vzal maso za to, že napsal falešné potvrzení o hospitalizaci pacienta, aniž by ho viděl. Pacientem byl advokát Milan Kučeřík, který je ve vazbě kvůli podezření z podílu na práci údajné konkurzní mafie. Jejími šéfy jsou podle policie finančník Petr Sisák a Ivo Hala.
Foto: Matej Slávik/Economia

Praha - Kauza údajné konkurzní mafie, kterou podle policie řídili čerstvě zatčený finančník Petr Sisák s advokátem Ivo Halou, stáhla do nepříjemností také primáře interny pražské Nemocnice Na Homolce Milana Čecha.

Elitního lékaře ale detektivové neobvinili z podvodů kolem insolvencí. Ve světle finančních machinací a fiktivních stamilionových převodů je Čechův příběh tak trochu banalitou, policie v něm ale vidí jasnou korupci: Čech vystavil falešné potvrzení o hospitalizaci pacienta, aniž by ho viděl. A přijal za to úplatek v naturáliích. Maso.

Jaké a kolik ho bylo, policie nezjistila. A neuvedl to zatím ani Čech, kterého online deník Aktuálně.cz během středy neúspěšně kontaktoval v nemocnici. Sekretářka interny potvrdila, že primáři předala telefonní číslo na reportéra, lékař se ale dosud neozval.

Stopa k insolvenčním mafiánům vede podle policistů přes kroměřížského advokáta Milana Kučeříka, který pracoval pro klíčového muže údajné insolvenční chobotnice Ivo Halu. Právě Kučeříkovi napsal Čech lékařské potvrzení. Kučeřík potřeboval omluvenku, protože se nezúčastnil zkoušky na insolvenčního správce. Pokud by potvrzení nedonesl, neuspěl by u ní.

"Za situace, kdy Milan Čech Milana Kučeříka fyzicky nevyšetřil, a dokonce ani neviděl, nelze vystavení lékařského potvrzení, že Milan Kučeřík byl hospitalizován s akutním průjmem, považovat za řádné a nestranné," napsali policisté do textu obvinění, s nímž se online deník Aktuálně.cz seznámil.

Do potíží spadla i advokátova přítelkyně

Spolu s Čechem a Kučeříkem se kvůli falešnému potvrzení navíc svezla ještě Kučeříkova přítelkyně - podnikatelka Nikola Regnerová, která lékaři nesla masný úplatek přímo do nemocnice. Kromě odposlechů ji usvědčil i záznam z nemocničního kamerového systému a policie ji rovněž obvinila.

Čech i Regnerová měli jednoduše smůlu. Detektivové je nachytali ve chvíli, kdy sledovali a odposlouchávali hlavní postavy insolvenčního příběhu, v němž policie obvinila celkem čtrnáct lidí.

Kromě Petra Sisáka a Ivo Haly, kteří se po pěti dnech pátrání ve středu sami přihlásili na policii, je mezi stíhanými ještě dalších sedm lidí, které policie považuje za členy organizované zločinecké skupiny, která manipulovala s konkurzy krachujících firem, zvýhodňovala spřízněné věřitele a přihrávala si peníze sama sobě.

Kromě Haly a Sisáka je obviněna insolvenční správkyně zkrachovalé chemičky Via Chem Vladimíra Jechová Vápeníková, zmíněný advokát Milan Kučeřík, další právníci Petr Kovařík a Jan Pacovský a tři bílí koně - Jozef Kaán, thajský boxer a někdejší příslušník BIS Tomáš Machotka a Sisákův řidič a údržbář Petr Líska.

Obviněn byl i žalobce z Brna

Další stíhaní lidé se na organizovaných akcích podle policie nepodíleli, ale poslouchali protizákonné příkazy Sisáka a Haly. Jde zejména o Sisákova otce Vladimíra, advokáta Roberta Vladyku nebo brněnského státního zástupce Romana Skopala.

Čtyři lidé jsou od neděle ve vazbě - insolvenční správkyně Jechová Vápeníková, advokáti Kučeřík s Kovaříkem a bílý kůň Machotka. S velkou pravděpodobností budou vyšetřovatelé žádat vazbu i pro Sisáka s Halou, kteří s tím počítají.

"S vazbou počítám já i kolega Sisák. A to přesto, že s policií spolupracujeme a neprcháme před ní, nikoho neovlivňujeme. A pokud bychom chtěli, mohli jsme ho ovlivnit v předchozích dvou letech, kdy policie případ prověřovala," řekl ve středu Hala. V trestné činnosti prý nepokračuje, protože to "technicky ani není možné".

 

Právě se děje

před 19 minutami

Skokani Polášek a Sakala postoupili na SP ve Wisle z kvalifikace

Pouze dvojice českých reprezentantů Viktor Polášek a Filip Sakala uspěla v kvalifikaci na nedělní závod Světového poháru ve skocích na lyžích ve Wisle. Roman Koudelka a Vojtěch Štursa na postup do úvodní individuální soutěže sezony nedosáhli.

Polášek skočil v kvalifikaci 114 metrů a obsadil 38. místo, Sakala zapsal o metr a půl méně a postoupil z 42. příčky. Koudelka, který vstupuje do 14. sezony v SP, doletěl po snížení nájezdu na 101 metrů. Dlouholetou českou jedničku dělily od postupové padesátky na 54. místě necelé dva body. Štursa obsadil s výkonem 104 metrů 61. příčku.

Nejdelší skok kvalifikace 133 metrů předvedl ze sníženého nájezdu Němec Karl Geiger. Obhájce velkého křišťálového glóbu za prvenství v SP Japonec Rjoju Kobajaši postoupil jako čtvrtý.

Sezonu v Polsku zahájí sobotní závod družstev.

Zdroj: ČTK
Další zprávy