Za dlužníky psal dokumenty, tvrdí policie o obviněném žalobci. O místo zatím nepřišel

Radek Nohl Radek Nohl
20. 1. 2016 19:55
Jeden z aktérů případu kolem finančníka Petra Sisáka a advokáta Ivo Haly - Roman Skopal - na brněnském městském státním zastupitelství zatím nekončí. Jeho nadřízená Kateřina Jirásková chce počkat na to, až bude rozhodnutí o zahájení trestního stíhání pravomocné. A to bude až poté, co žalobci rozhodnou o jeho stížnosti. Skopal, který byl obviněn z podvodu, plnil podle policistů roli pomocníka. Svou vinu odmítá.
Roman Skopal pomáhal s vytvářením dokumentů.
Roman Skopal pomáhal s vytvářením dokumentů. | Foto: Thinkstock

Praha - Detektivové z protikorupční policie jsou přesvědčeni, že se Roman Skopal před tím, než se stal žalobcem na Městském státním zastupitelství v Brně, namočil do konkurzního řízení, v rámci něhož měl bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček přijít o 24 milionů korun.

Podle vyšetřovatelů Skopal plnil pokyny dalšího aktéra případu advokáta Milana Kučeříka. Ten je podřízeným advokáta Ivo Haly z HS Legal. Po obvinění je Kučeřík ve vazbě, Skopal byl obviněn z podvodu.

Policisté v dokumentu, který má deník Aktuálně.cz k dispozici, píší, že právě Kučeřík úkoloval Skopala v insolvenčním řízení, které se týkalo firmy Falkonida.

"Na Kučeříkův pokyn vytvářel (Skopal - pozn. red.) nejrůznější dokumenty za dlužníka či věřitele," uvedli vyšetřovatelé. Zatímco finančník Petr Sisák - hlavní aktér případu - je ve zmíněném textu označován za organizátora, Skopal měl roli pomocníka.

Poškozený Aleš Řebíček

Skupina přitom podle policie vylákala z firmy vlastněné Alešem Řebíčkem částku 24 milionů. "Účelem nebylo řešit úpadek této společnosti (Falkonida - pozn. red.), nýbrž navodit dojem, že nedošlo k vypořádání předchozích obchodních vztahů, a podvodně vylákat z majetkové podstaty společností vlastněných Alešem Řebíčkem částku 24 000 000 korun, k čemuž fakticky došlo," píše se dále v dokumentu.  

Skopal v médiích vinu odmítl. Třeba v rozhovoru pro server Lidovky.cz uvedl, že Kučeřík je jeho dlouholetý kamarád, kterému pomohl v době, kdy byl nezaměstnaný. "Svědomí mám čisté. V zásadě dovozuji, že když jsem sepsal daná podání pro kamaráda, že jsem se účastnil trestného činu," prohlásil Skopal.

Nadřízení nechávají žalobce pracovat dál

Na Městském státním zastupitelství v Brně Skopal pracuje dál. Jeho šéfka Kateřina Jirásková ministra spravedlnosti Roberta Pelikána zatím nepožádala o to, aby Skopala dočasně zprostil funkce. Počká na to, až bude jeho obvinění pravomocné. "A to ještě není," uvedl mluvčí brněnského městského státního zastupitelství Ivo Hahn. Rozhodnutí bude pravomocné až poté, co se rozhodne o jeho stížnosti proti zahájení trestního stíhání.

Návrh na dočasné zproštění funkce v současné době nepřipravuje ani Nejvyšší státní zastupitelství. Šéf žalobců Pavel Zeman podle svého mluvčího Pavla Malého čeká na to, jak se k případu postaví právě Skopalova nadřízená. A z vlastní iniciativy Skopalův případ nezačalo řešit ani ministerstvo spravedlnosti

Jak v minulých dnech popsal deník Aktuálně.cz i Hospodářské noviny, vyšetřovatelé viní devět lidí včetně Haly a Sisáka z toho, že jako zločinecká skupina manipulovali s konkurzy Sisákových firem - zejména se zkrachovalou společností Via Chem, která je pro podnikatele důležitá kvůli majetkovému propojení s úspěšnou ústeckou chemičkou Spolchemie.

Kromě Haly a Sisáka je obviněna insolvenční správkyně Via Chem Vladimíra Jechová Vápeníková, advokáti Milan Kučeřík, Petr Kovařík a Jan Pacovský a tři bílí koně - Jozef Kaán, thajský boxer a někdejší příslušník tajné služby Tomáš Machotka a Sisákův řidič a údržbář Petr Líska.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy