Za dlužníky psal dokumenty, tvrdí policie o obviněném žalobci. O místo zatím nepřišel

Radek Nohl Radek Nohl
20. 1. 2016 19:55
Jeden z aktérů případu kolem finančníka Petra Sisáka a advokáta Ivo Haly - Roman Skopal - na brněnském městském státním zastupitelství zatím nekončí. Jeho nadřízená Kateřina Jirásková chce počkat na to, až bude rozhodnutí o zahájení trestního stíhání pravomocné. A to bude až poté, co žalobci rozhodnou o jeho stížnosti. Skopal, který byl obviněn z podvodu, plnil podle policistů roli pomocníka. Svou vinu odmítá.
Roman Skopal pomáhal s vytvářením dokumentů.
Roman Skopal pomáhal s vytvářením dokumentů. | Foto: Thinkstock

Praha - Detektivové z protikorupční policie jsou přesvědčeni, že se Roman Skopal před tím, než se stal žalobcem na Městském státním zastupitelství v Brně, namočil do konkurzního řízení, v rámci něhož měl bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček přijít o 24 milionů korun.

Podle vyšetřovatelů Skopal plnil pokyny dalšího aktéra případu advokáta Milana Kučeříka. Ten je podřízeným advokáta Ivo Haly z HS Legal. Po obvinění je Kučeřík ve vazbě, Skopal byl obviněn z podvodu.

Policisté v dokumentu, který má deník Aktuálně.cz k dispozici, píší, že právě Kučeřík úkoloval Skopala v insolvenčním řízení, které se týkalo firmy Falkonida.

"Na Kučeříkův pokyn vytvářel (Skopal - pozn. red.) nejrůznější dokumenty za dlužníka či věřitele," uvedli vyšetřovatelé. Zatímco finančník Petr Sisák - hlavní aktér případu - je ve zmíněném textu označován za organizátora, Skopal měl roli pomocníka.

Poškozený Aleš Řebíček

Skupina přitom podle policie vylákala z firmy vlastněné Alešem Řebíčkem částku 24 milionů. "Účelem nebylo řešit úpadek této společnosti (Falkonida - pozn. red.), nýbrž navodit dojem, že nedošlo k vypořádání předchozích obchodních vztahů, a podvodně vylákat z majetkové podstaty společností vlastněných Alešem Řebíčkem částku 24 000 000 korun, k čemuž fakticky došlo," píše se dále v dokumentu.  

Skopal v médiích vinu odmítl. Třeba v rozhovoru pro server Lidovky.cz uvedl, že Kučeřík je jeho dlouholetý kamarád, kterému pomohl v době, kdy byl nezaměstnaný. "Svědomí mám čisté. V zásadě dovozuji, že když jsem sepsal daná podání pro kamaráda, že jsem se účastnil trestného činu," prohlásil Skopal.

Nadřízení nechávají žalobce pracovat dál

Na Městském státním zastupitelství v Brně Skopal pracuje dál. Jeho šéfka Kateřina Jirásková ministra spravedlnosti Roberta Pelikána zatím nepožádala o to, aby Skopala dočasně zprostil funkce. Počká na to, až bude jeho obvinění pravomocné. "A to ještě není," uvedl mluvčí brněnského městského státního zastupitelství Ivo Hahn. Rozhodnutí bude pravomocné až poté, co se rozhodne o jeho stížnosti proti zahájení trestního stíhání.

Návrh na dočasné zproštění funkce v současné době nepřipravuje ani Nejvyšší státní zastupitelství. Šéf žalobců Pavel Zeman podle svého mluvčího Pavla Malého čeká na to, jak se k případu postaví právě Skopalova nadřízená. A z vlastní iniciativy Skopalův případ nezačalo řešit ani ministerstvo spravedlnosti

Jak v minulých dnech popsal deník Aktuálně.cz i Hospodářské noviny, vyšetřovatelé viní devět lidí včetně Haly a Sisáka z toho, že jako zločinecká skupina manipulovali s konkurzy Sisákových firem - zejména se zkrachovalou společností Via Chem, která je pro podnikatele důležitá kvůli majetkovému propojení s úspěšnou ústeckou chemičkou Spolchemie.

Kromě Haly a Sisáka je obviněna insolvenční správkyně Via Chem Vladimíra Jechová Vápeníková, advokáti Milan Kučeřík, Petr Kovařík a Jan Pacovský a tři bílí koně - Jozef Kaán, thajský boxer a někdejší příslušník tajné služby Tomáš Machotka a Sisákův řidič a údržbář Petr Líska.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Prezident Zeman udělí in memoriam Řád bílého lva tragicky zesnulému většinovému vlastníkovi investiční skupiny PPF Petru Kellnerovi.

Další zprávy