Policie navrhla obžalovat Tykače za vytunelování CS fondů

Domácí Marek Pokorný Domácí, Marek Pokorný
Aktualizováno 22. 4. 2015 17:07
Z fondů v 90. letech zmizela více než miliarda korun. Majetek v těchto třech fondech spravovala skupina Motoinvest, jejímž byl Tykač ředitelem.
Pavel Tykač
Pavel Tykač | Foto: ČTK

Praha - Policie navrhla obžalovat miliardáře Pavla Tykače v kauze vytunelovaných CS fondů, z nichž v roce 1997 zmizelo jeden a čtvrt miliardy korun. Informaci jako první přinesla Česká televize.

Současného majitele těžební společnosti Czech Coal obvinila policie již před několika lety. Státní zástupce František Fíla však tehdy jeho stíhání zrušil.

Nového obvinění se Tykač dočkal v lednu 2013 - a to poté, co o jeho účasti v kauze CS fondů promluvil tehdejší účastník transakce František Bušek (dříve Chobot), který uvedl, že fondy vykradl spolu s Tykačem. Buškův podíl na vytunelování - na rozdíl od Tykače - byl už promlčen. U Tykače totiž běh promlčecí doby přerušilo jeho stíhání.

"V úterý jsem obdržel návrh na obžalobu," potvrdil serveru Aktuálně.cz žalobce Zdeněk Matula. Znamená to, že se Tykač už také seznámil se spisem a přesně ví, co na něj policie má.

V čem je posun proti předchozímu postupu, kdy policie Tykače také obvinila, ale Matulův předchůdce Tykačovo stíhání zastavil, nechtěl komentovat.

Tykačův advokát Jan Kocina ČTK dnes sdělil, že chápal nutnost nového vyšetřování, předpokládal ale znovu zastavení trestního stíhání, protože se v kauze nic nezjistilo. "Věřím, že se státní zástupce po vyhodnocení celého spisu rozhodne trestní stíhání zastavit," dodal obhájce. Nové svědectví podle Tykačova mluvčího Jana Chudomela přednesli "vyděrači, kteří se přitom sami přiznali k účasti na vykradení CS fondů".

Žalobce nyní může spis vrátit policii k došetření, nebo podat obžalobu. Bude však nějakou dobu trvat, než rozhodne. "Mám tady další dva návrhy na obžalobu v jiných věcech, které jsem dostal dříve," uvedl Matula.

Miliarda za Drůbež Příšovice

Z CS fondů zmizela v 90. letech více než miliarda korun výměnou za bezcenné akcie Drůbeže Příšovice. Správcem fondů byl Motoinvest v čele s Tykačem, ten ale těsně před vytunelováním fondů správcovskou firmu CS Fond prodal.

Policie v roce 2013 také nechala zablokovat miliardáři Tykačovi část majetku - nemovitosti za zhruba sto milionů korun a účty, na nichž byly statisíce. Vrchní soud ale blokaci zrušil s tím, že se neprokázalo, že by pocházely z trestné činnosti.

Sám Bušek totiž navíc při nové výpovědi na policii své předchozí tvrzení, že fondy vytuneloval s Tykačem, popřel. Tykač obvinění z vytunelování CS Fondů opakovaně odmítl.

Tykačův majetek ale obstavovala i švýcarská policie. Ta mu loni na jaře pro podezření z praní špinavých peněz zadržela zlato v hodnotě 626 milionů korun. Tykač tvrdí, že mu už zlato vrátili a prověřování skončilo.

 

Právě se děje

Další zprávy