Policie navrhla obžalovat pět lidí za solární podvod

ČTK ČTK
23. 5. 2013 14:58
Podle detektivů mohli způsobit škodu až 240 milionů korun
Solární elektrárna, ilustrační foto.
Solární elektrárna, ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Protikorupční policie navrhla obžalovat dva bývalé zaměstnance Energetického regulačního úřadu (ERÚ) a další tři lidi, kteří podle ní chtěli neoprávněně získat licenci na provoz solární elektrárny.

Podle detektivů mohli způsobit škodu až 240 milionů korun, informoval mluvčí protikorupčního útvaru Jaroslav Ibehej.

Trojice chtěla získat licenci na elektrárnu v Olomouckém kraji na sklonku roku 2010, kdy byla ještě garantována podstatně vyšší cena za výkup elektřiny než u staveb uvedených do provozu v roce 2011.

"K vydání licence mělo podle závěrů kriminalistů dojít na základě předložení nepravdivých dokumentů Energetickému regulačnímu úřadu," uvedl mluvčí.

Podle dokumentů měla být elektrárna z části dokončena, ve skutečnosti však nebyl k 30. prosinci 2010 nainstalován ani jeden fotovoltaický panel. Pokud by policisté nezasáhli, trojice by si prý přišla v následujících 20 letech až na 240 milionů korun.

Na nesrovnalosti nakonec upozornili pracovníci distribuční společnosti, kteří koncem roku 2010 stavbu kontrolovali.

"V licenčním řízení jsme podnikli potřebné kroky a nyní je třeba počkat na soud," reagoval mluvčí ERÚ Jiří Chvojka na informaci o návrhu na podání obžaloby na bývalé zaměstnance úřadu.

Hrubě nedbalá kontrola

Jednatele společnosti, která si stavbu elektrárny objednala, dalšího zaměstnance této firmy a zástupce zhotovitele policie stíhá pro pokus o podvod.

"Ti se měli různým způsobem podílet na předložení nepravdivých dokumentů ERÚ (mj. reklamační protokoly a předávací protokoly) potřebných k vydání licence, ačkoliv měli vědět, že elektrárna není dokončena a je nefunkční," vysvětlil Ibehej.

Dva někdejší zaměstnance ERÚ pak detektivové viní z maření úkolu úřední osoby z nedbalosti. Jeden z nich prý provedl hrubě nedbale kontrolu, když zaměnil elektrárnu s další již postavenou, která byla vedle.

"Druhá osoba si při kontrole předložených zpráv a dokumentů (dne 31. prosince 2010) neměla všimnout v nich uvedených rozporů a následně ten den měla vydat licenci k výrobě elektrické energie na dobu 25 let," dodal mluvčí.

O případném podání obžaloby bude nyní rozhodovat Krajské státní zastupitelství v Brně.

Policie řeší i další případy

Připojování fotovoltaických elektráren na sklonku roku 2010 těsně před ukončením výhodných podmínek řeší policie i v dalších případech.

Na Silvestra roku 2010 podle internetového deníku Insider získalo licenci celkem 26 solárních podnikatelů, mimo jiné dvě elektrárny majitele ocelářské skupiny Z-Group Zdeňka Zemka na Chomutovsku.

V souvislosti s připojením elektráren na Chomutovsku čelí obvinění také předsedkyně ERÚ Alena Vitásková. Podle žalobce dopomohla k trestnému činu své podřízené v případu údajně podvodného získání licence. Vitásková ale obvinění odmítá a považuje ho za součást účelové kampaně s cílem poškodit ERÚ i ji osobně.

K soudu zatím došel jen jeden případ korupce při udělování licencí na solární elektrárnu, rozsudek je ale zatím nepravomocný.

Okresní soud v Liberci v lednu odsoudil tři pracovníky firmy Lumen Energetický Development za to, že údajně nabídli na ERÚ milionový úplatek za včasné udělení licence pro elektrárny budované Lumenem v Českém Dubu a v České Lípě. Dva pracovníci dostali nepodmíněný trest, jeden podmíněný.

 

Právě se děje

Další zprávy