Prázdné účty. Milionové kauce hazardních firem jsou pryč

Marek Pokorný Marek Pokorný
27. 4. 2015 5:30
Ministerská kontrola odhalila, že se z bank ztratily kauce. Tedy peníze, které loterijní společnosti skládají státu jako pojistku pro případ, že by přestaly platit povinné odvody z výher.
Foto: Reuters

Praha - Kontroloři z úřadu ministra financí Andreje Babiše se loni v létě nestačili divit. Když šli do bank zkontrolovat peníze, které loterijní firmy musejí povinně skládat jako kauce, narazili na prázdné účty.

Z kont zmizely podle informací serveru Aktuálně.cz desítky milionů korun, které mají sloužit jako pojistka pro případ, že by hazardníci přestali platit povinné odvody státu či obcím, nebo kdyby nevyplatili výhry sázejícím.

Právě k takovému případu přitom došlo: jenže Babišovi lidé najednou neměli kam sáhnout, když chtěli pokrýt vzniklé dluhy některých firem. Obrátili se proto na policii, aby vyšetřila, proč peníze na účtech neleží.

Případem se zabývají pražští detektivové z odboru hospodářské kriminality. Zatím ale nechtějí zveřejnit žádné podrobnosti. "Mohu říct pouze to, že ten případ tu máme," řekl šéf odboru Miloslav Kocán.

O kolik peněz jde a jakých firem se případ týká, ministerstvo nechce konkretizovat. "Vzhledem k tomu, že v této záležitosti probíhá řízení, nemůžeme se k pohledávkám u konkrétních společností vyjadřovat," řekl mluvčí ministerstva financí Radek Ležatka.

Kauce ve výši dvou až padesáti milionů korun musí složit každá firma, která chce v tuzemsku provozovat jakoukoliv loterii či hrací automat. Při žádosti o vydání licence na uvedenou hru musí předložit potvrzení banky, že v ní kauci složila. "Bez uvedeného doloženého potvrzení nemůže být povolení vydáno," podotkl Ležatka.

Kauce až 50 milionů

Zákon určuje velikost kauce podle druhu loterie či jiné hry. Například při povolení klasických hracích automatů stačí dvoumilionová jistina, kasina platí dvacet milionů a provozovatelé klasických číselných loterií jako Sportka či prodeje klasických losů pak musí složit kauci 50 milionů korun. Do této kategorie spadají i videoloterijní terminály.

Policie tak musí prověřit, co za zmizením peněz stojí. Zda selhala konkrétní banka a uvolnila peníze firmě zpět, aniž směla, nebo zda hazardníci předložili falešné potvrzení. Mohli napálit buď ministerské úředníky a lhát o uložené kauci, nebo podvedli banku, které předložili falešné svolení ministerstva či obce s výběrem peněz.

Peníze se totiž ukládají na termínovaný účet, který je vinkulovaný ve prospěch konkrétní instituce – tedy ministerstva nebo obce. "Vklad je možné uvolnit pouze na základě povolení od subjektu, ve prospěch kterého je vklad vinkulován," popisuje obecnou praxi mluvčí Komerční banky Pavel Zúbek.

Za běžných okolností by tedy podle něj nemělo být možné, aby jistina byla uvolněna předčasně.

 

Právě se děje

Další zprávy