Policie: Dopravních nehod v ČR ubývá, počet obětí zatím ne

Prokop Vodrážka
16. 4. 2014 12:36
Policie zaznamenala pokles počtu obětí mezi řidiči automobilů, ale významný nárůst mezi cyklisty a motorkáři. Na vině je především teplá zima.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: REUTERS/Suzanne Plunkett

Praha – Dopravní nehodovost v prvním čtvrtletí je druhá nejnižší v historii. Méně nehod se stalo pouze loňský rok. Policie však zaznamenala výrazný nárůst usmrcených mezi cyklisty a motorkáři.

Dopravní policie v prvním čtvrtletí letošního roku zaznamenala 18301 dopravních nehod, při kterých zemřelo 116 osob, 459 se těžce zranilo a 4532 lehce.

„Pokud se podíváme na dlouhodobý vývoj od roku 1970, tak nadále pokračuje trend snižování dopravní nehodovosti, ačkoliv se čísla usmrcených na silnicích dlouhodobě nedaří výrazně snižovat,“ řekl šéf dopravní policie Tomáš Lerch.

Mírná zima přinesla více mrtvých mezi motorkáři

Nižší číslo v počtu usmrcených zaznamenala dopravní policie pouze loni. Nejvíce obětí je mezi řidiči osobních automobilů, přesto zde zaznamenali policisté pokles.

„Bohužel výrazný nárůst jsme zaznamenali u těch méně chráněných účastníků provozu, tedy u cyklistů a řidičů motorek,“ doplnil Lerch, podle kterého je to ovlivněno především klimatickými podmínkami, díky kterým mohli lidé vytáhnout motocykly a kola podstatně dříve než v předchozích letech.

Většina těchto nehod je podle policie způsobena špatnou viditelností. Doporučuje proto všem cyklistům, ale i chodcům a motocyklistům, aby používali reflexní prvky a dbali větší obezřetnosti.

Na Velikonoce chystá policie speciální opatření, která jsou se svátky spojená. Chce se zaměřit nejen na dodržování pravidel, ale také na pomoc řidičům a plynulost provozu na silnicích. Šéf dopravní policie zároveň varuje, že na českých silnicích probíhá mezinárodní akce TISPOL, která je zaměřena na dodržování rychlostních limitů.

Velikonoce jsou spjaty s alkoholem

Podle šéfa Lercha představuje pozdější termín velikonočních svátků, jako je tomu letos, větší riziko na silnicích.

„Čím později svátky přicházejí, tím bývají ty následky tragičtější. Lepší počasí svádí možná k větším rychlostem, možná svádí k nepozornosti řidiče. Pokud se podíváme na loňské svátky, tak jsme zaznamenali pouze 3 usmrcené, ale například v roce 2003, kdy byly Velikonoce ve stejném čase jako letos, jsme zaznamenali 25 osob. To je ohromné číslo, které se doufám nebude opakovat,“ doplnil Lerch.

Podle něj je také období Velikonoc spojeno s větší konzumací alkoholu. Apeluje proto na řidiče, aby nepokoušeli bezpečí na silnici a neřídili pod vlivem alkoholu.

Dopravní policie totiž v posledních letech zaznamenala výrazný nárůst nehodovosti s alkoholem. U dvou třetin takových nehod je dokonce hladina alkoholu vyšší než 2 promile. Právě tyto nehody jsou podle Lercha často jedny z nejtragičtějších.

 

Právě se děje

Další zprávy