Kde hrozí vážné dopravní nehody? Nový žebříček měst

Radek Pecák Radek Pecák
12. 4. 2014 7:50
Největší pravděpodobnost, že se na jejich území stane dopravní nehoda s vážným zraněním nebo smrtí, je z krajských měst v Českých Budějovicích a z okresních měst v Náchodě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Největší pravděpodobnost, že se na jejich území stane dopravní nehoda s vážným zraněním nebo smrtí, je z krajských měst v Českých Budějovicích a z okresních měst v Náchodě.

Naopak nejmenší pravděpodobnost je v Jihlavě a Tachově. Vyplývá to z Indexu bezpečnosti České pojišťovny za desetileté období (2004–2013).

"Index, který vychází ze statistik nehodovosti Policie ČR, sestavujeme ve spolupráci s nezávislými odborníky na dopravní výzkum a zveřejňujeme ho dvakrát ročně,“ říká ředitel útvaru komunikace České pojišťovny Tomáš Zavoral.

Statistika monitoruje bezpečnost na silnicích v 13 krajských a 59 okresních městech na území republiky.

Jihlava dopadla z krajských měst nejlépe, neboť v průběhu deseti let pětkrát dosáhla nejlepšího výsledku, jednou se umístila druhá a dvakrát třetí. Mezi okresními městy dopadl nejlépe Tachov, který v uplynulém desetiletí skončil na prvním místě hned sedmkrát.

Naopak České Budějovice - na nejhorším místě mezi krajskými městy - se devět let pohybovaly ve spodní polovině žebříčku, třikrát byly dokonce úplně poslední.

Náchod, který uzavírá žebříček okresních měst, je prakticky každý rok hodnocen mezi nejhoršími. Jen o něco lepší výsledky má Ústí nad Orlicí.

Vážných nehod rok od roku ubývá

Ze statistik Policie ČR za posledních deset let vyplývá, že počet nehod se smrtelným zraněním rok od roku klesá.

Vloni při dopravních nehodách v Česku zemřelo 583 osob, zatímco před deseti lety to bylo 1215 osob. Podobně klesá i počet nehod s těžkým zraněním (2782 nehod v loňském roce oproti 4878 nehodám v roce 2004).

V sedmi okresních městech se loni nestala žádná nehoda s vážným zraněním či úmrtím - jde o Benešov, Bruntál, Kutnou Horu, Rakovník, Rokycany, Svitavy a Tábor.

Najděte si nejvýhodnější havarijní pojištění v nezávislém srovnávači a ušetřete!

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy