Praha - Protikorupční policisté ukončili vyšetřování případu nákupu zdravotnické techniky pro Krajskou zdravotní, která pod sebou slučuje pět největších nemocnic Ústeckého kraje.
Všech pět bývalých členů představenstva společnosti chtějí detektivové poslat k soudu. Mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej deníku Aktuálně.cz potvrdil, že v této kauze podali k státnímu zástupci návrh na obžalobu.
O tom, zda skutečně případ skončí u soudu, rozhodne nyní ústecký státní zástupce. Ten se v dalších dnech rozhodne, jestli žalobu podá.
"Policisté obviněným kladou za vinu, že v roce 2008 v rámci vyhlášené veřejné zakázky ohledně nákupů přístrojů a zdravotnického zařízení měli stanovit taková kvalifikační kritéria, která vedla k zásadnímu omezení účasti soutěžitelů a v konečném důsledku k účasti pouze jednoho soutěžitele," řekl Aktuálně.cz Ibehej.
Mezi obviněnými je i současný šéf Krajské zdravotní Petr Fiala. V době nákupu zdravotnické techniky za 417 milionů korun usedal v představenstvu společnosti i René Budjač, Eduard Reichelt, Miloslav Řehák a Tomáš Indra.
Sedm zakázek bez soutěže
Všichni jsou obviněni také za to, že zadali sedm zjednodušených podlimitních výběrových řízení k výběru expertních poradců při přípravě dotačních žádostí do ROP Severozápad.
"Zpracované projekty navíc neměly odpovídat svojí kvalitou požadovaným standardům. Přesto však obvinění měli souhlasit s proplacením nedůvodně vysokých faktur za poradenství," podotkl Ibehej.
Podle vyšetřovatelů měli společnosti způsobit škodu, která v obou případech převyšuje 120 milionů korun. Vinu všichni odmítají.
Již v červnu v roce 2011 Evropská unie upozornila, že peníze na přístroje odmítá proplatit. Ministerstvo financí pak společnosti nařídilo, že musí vrátit 111 milionů z dotace, kterou na nákup dostala z Operačního programu Severozápad.
Kauza nákupu Krajské zdravotní míří k soudu. Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.