Vymyslel pojišťovnu proti pokutám. Soud ji zrušil, podnikatele definitivně potrestal

Jan Horák Jan Horák
před 2 hodinami
Uzavřel se trestní příběh pojišťovny, která neoprávněně zajišťovala právnickou pomoc při vyřizování dopravních přestupků. Pojišťovna zprostředkovala řidičům právní zastoupení, poskytovali ho však lidé bez kvalifikace. Nejvyšší soud potvrdil pro zakladatele pojišťovny podmíněný trest. Současně dal razítko na zrušení podniku. Aktuálně.cz má rozsudek k dispozici.
Kauzu nezákonné pojišťovny proti dopravním přestupkům uzavřel Nejvyšší soud (ilustrační foto).
Kauzu nezákonné pojišťovny proti dopravním přestupkům uzavřel Nejvyšší soud (ilustrační foto). | Foto: ČTK

"Vzájemné pojištění se vztahuje na přestupky nebo jiné správní delikty proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu nebo neoprávněného záboru veřejného prostranství spáchaného vozidlem, pokud by byly zahájeny úkony policejního orgánu nebo správního orgánu," stálo ve stanovách Motoristické vzájemné pojišťovny.

Jako první svého druhu ji roku 2013 založil tehdy pětadvacetiletý podnikatel Petr Kocourek. Náplň podniku byla jasná. Pokud zájemci zaplatili členský příspěvek, pojišťovna jim zajistila právníka, který je vyseká z dopravního deliktu. Zájem byl obrovský. Za pět let provozu obdržela pět tisíc příspěvků v celkové hodnotě 15 milionů korun.

Kocourkovů byznys však měl problém. Služby poskytovali lidé mimo advokátský stav, tím pádem takový servis nesměla dodávat ani pojišťovna. Kocourek za trestný čin neoprávněné podnikání dostal loni v listopadu pravomocnou podmínku. Kauzu chtěl strhnout na svou stranu před Nejvyšším soudem, ten ale jeho dovolání odmítl.

Sám zastupoval desítky případů

"Byl klíčovou figurou rozsáhlé činnosti, kterou vymyslel, organizoval a řídil, (…), prostřednictvím Motoristické vzájemné pojišťovny, družstva, které k poskytování právních služeb, ale ani služeb v oblasti pojišťovnictví nemělo potřebné oprávnění," zní hlavní pasáž rozsudku.

Kocourek před Nejvyšší soud snesl několik argumentů, jež měly dokázat jeho nevinu. Účelem pojišťovny prý nebylo dosahovat zisku, proto nemohlo jít o neoprávněné podnikání. On sám se prý při řešení přestupků klientů neangažoval, proto se nemohl ničeho trestného dopustit. A pojišťovna podle něj jen zprostředkovala advokáty.

Senát soudce Jiřího Říhy však tyto námitky smetl. V první řadě policie doložila, že sám Kocourek, aniž by měl právnické vzdělání, pomáhal v řízení o pokutě nejméně 49 klientům. "Zastupoval osoby ve správních řízeních na základě plné moci, sepisoval řádné i mimořádné opravné prostředky," popsal soudce.

Fungování v šedé ekonomice

Stejně tak Nejvyšší soud připomněl důkazy, že v dalších 81 případech jménem pojišťovny zajišťoval pro klienty právní úkony Kocourkův kolega, který ale také nebyl advokátem. Tedy takovou činnost vykonávat nesměl. Nejvyšší soud současně rozbil Kocourkovu obhajobu, že pojišťovna nebyla zisková.

"Jak bylo prokázáno, obvinění (Kocourek a pojišťovna, pozn. red.) poskytovali právní služby za úplatu, ačkoli formálně byla tato úplata poskytována prostřednictvím členských příspěvků. Část vybraných finančních prostředků sloužila k úhradě nákladů družstva, ale rovněž k odměně obviněného za poskytnutí služeb," uvedl soudce Říha.

"Koncept spočívající v založení právnické osoby (družstva) s jediným cílem poskytovat jejím členům právní služby zaměstnancem této právnické osoby, považuje Nejvyšší soud, shodně se soudy nižších stupňů a státním zástupcem, za typické obcházení zákona, které je ve svém jádru jeho porušením, protože se jím má jen zastřít uměle vytvořený vztah spočívající v poskytnutí právních služeb fyzickou osobou k tomu neoprávněnou."

Senát soudce Nejvyššího soudu Jiřího Říhy.

Kocourek nejprve zisk ani nemaskoval. Pak se formálně v pojišťovně zaměstnal, aby ho zakryl. "Přebytek odčerpával s formálním krytím jako zaměstnanec se mzdou, z níž ani neodváděl povinné odvody státu. Šlo jen o předstírání právem regulovaných vztahů a fungování v rámci šedé ekonomiky bez kontroly státu," popsal soudce.

"Nelituji, že jsem to zakládal"

Jak Kocourek smýšlí o odmítnutém dovolání, není jasné. Redakci se s ním spojit nepodařilo. Verdikt Nejvyššího soud obdržel na přelomu srpna a září. Za neoprávněné podnikání dostal roční podmíněný trest se zkušební lhůtou dvou a půl roku, jeho pojišťovnu justice zrušila. Od loňského listopadu je v likvidaci.

"Nelituji, že jsem pojišťovnu zakládal. Věřím, že se to společnosti celkově vyplatilo. Nezákonnou činnost nepřipouštím," reagoval pro iDnes.cz Kocourek loni v listopadu, když dostal pravomocnou podmínku. Podle svých slov právě díky jeho pojišťovně začaly úřady vyřizovat přestupky spravedlivěji.

Běžný způsob zastupování Kocourkovou pojišťovnou spočíval v tom, že různými podáními zdržovala správní řízení tak dlouho, až byl prohřešek promlčen. Kocourek byl předsedou představenstva podniku do března 2020, kdy ho police kvůli nezákonnému byznysu obvinila.

Spotlight moment: Pokud je finanční nabídka extrémně výhodná, je něco špatně, popisují experti

Spotlight moment: Pokud je finanční nabídka extrémně výhodná, je něco špatně, shodují František Jungr a Tomáš Mika | Video: Tým Spotlight
 

Právě se děje

Další zprávy