Praha - Exekutorská komora ČR varuje před podvodnými e-maily, které lidi vyzývají k zaplacení exekuce.
Komora v úterý obdržela tisíce stížností týkajících se falešných e-mailů, v jejichž příloze se ukrývají počítačové viry, sdělila tisková mluvčí komory Petra Báčová. Adresátům doporučuje, aby přílohy neotevírali a peníze na uvedené účty neposílali.
Výzvy k zaplacení exekuce jsou součástí další vlny spamu, které se pravidelně objevují již od dubna. Vždy jde o výzvu k úhradě dlužné částky, mění se jen text zprávy a odesílatel, kterým může být například banka.
Podle antivirové společnosti Eset představoval útok šířící trojského koně označovaného jako Elenoocka na konci června až dvě pětiny všech škodlivých programů zachycených v Česku. Jeho úkolem je po otevření podvržené přílohy tvářící se jako zip archiv stahovat do napadeného počítače další viry.
Objevily se první případy, kdy trojský kůň Elenoocka úspěšně nainstaloval do počítače program, který dokáže krást hesla, předstírat prostředí internetového bankovnictví a přimět uživatele, aby si na mobil nainstaloval údajnou bezpečnostní aplikaci.
Výsledkem je příkaz k převodu, typicky jde o částku těsně pod hranicí 200 tisíc korun, který za uživatele zadal a zaslaným kódem potvrdil operátor, najatý zločineckým gangem kdesi na Východě.
"E-maily nejsou distribuovány z exekutorských úřadů a obsahují smyšlené a chybné údaje," uvedla Báčová. Komora podle ní shromažďuje podrobnější informace, které bude později upřesňovat.
Čísla bankovních účtů, kam se mají peníze na falešné exekuční výzvy převádět, jsou zřejmě fiktivní, a platba by tak nebyla provedena. "K trestnému činu neoprávněné obohacení může dojít právě nabouráním viru do internetového bankovnictví uživatele," upozornila ale Báčová. Komora proto připravuje podklady pro podání trestního oznámení.