Praha - Muži trápící se otázkou "Je to dítě moje?" se snaží změnit klíčové normy českého práva.
V novém občanském zákoníku by podle nich měla být delší lhůta na to, aby manžel mohl otcovství popřít - šest let od narození dítěte. Nyní je to pouze šest měsíců.
"Praxe nás poučila o tom, že šestiměsíční lhůta pro popření otcovství je velmi nedostačující a není žádný logický důvod v tomto pokračovat, zvláště pokud státní zástupci argumentují ve smyslu ´alespoň nějaký otec, než žádný´ - jako by existovalo dítě, které nemá otce," píše se v textu připomínky, která v rámci připomínkového řízení k občanskému zákoníku dorazila na ministerstvo spravedlnosti.
České právo v tomto případě staví zájem dítěte a jeho zabezpečení nad zájmy otce. Příkladem může být případ otce dívky, kterému soudy roky nedovolovaly otcovství popřít, ačkoli testy DNA byly průkazné a sama dcera zrušení otcovství podporovala.
Více o tomto případu: Průlom: Český soud zbavil muže otcovství po 19 letech
Stejné téma se před rokem objevilo i v připomínkovém řízení k další klíčové normě - trestnímu zákoníku. Jeden z občanů navrhoval nový trestný čin "podstrčení dítěte", podle kterého by byly trestány ženy za to, že svému manželovi namluví lež o jeho otcovství. S návrhem ale neuspěl.
Čtěte více: Kukaččí paragraf? Lidé by měnili trestní zákoník
Máte připomínku? Ještě je měsíc čas
Připomínkové řízení k návrhu občanského zákoníku trvá už bezmála dva měsíce. Možnost vznést připomínky existuje ještě do konce srpna.
Zatím jich na ministerstvo přišlo 310.
"Potěšující je také to, že z celkového počtu připomínek je většina relevantní, konkrétně 275 připomínek. Z největší části jsou připomínky z oblasti dědického práva, dále pak z oblasti nájmu bytu, v nejmenší míře přicházejí připomínky k rodinnému právu," řekla Aktuálně.cz mluvčí ministerstva spravedlnosti Zuzana Steinerová.
V souvislostech: Nový občanský zákoník přehledně: co všechno změní?